İlk defa motosiklet kullanacak birisi için R25 fazla abartılı mı olur?

Makaleler
151
Yer
Çengelköy
Daha fazla  
Profil Kapağı
1524428124
Otomobil ve toplu taşıma araçlarında daralıyorum. Bisiklet ile yolculuk yapmak daha cazip geliyor ama tahmin edeceğiniz gibi her yere de bisiklet ile gidemiyorum. Motosiklet ehliyeti alıp, Yamaha R25(2019) satın almayı planlıyorum. İlk defa motosiklet kullanacak biri için fazla abartılı olur mu?

Motosiklet işlerinden hiç anlamam ama o motor kesinlikle fazla. Bu motoru iyice araştırabilirsiniz. Giriş seviyesi için genellikle bunu önermişler.

Acemilik döneminde illaki düşme yatma kalkma kaza başa geliyor. R25 sınıfının en iyisi ve en lüksü ilk motor olarak alanlar genelde kazadan sonra hem maddi hem sağlık hem aile konusunda problem yaşayıp satıyor. Motorsiklete sağlam bir giriş yapmak istiyorsanız 125 veya 150 lik motorsikletler ile başlayın derim. He dersenizki bende maddi yönden sıkıntı yok kendime dikkat ederim o zaman düşünülebilir ama ben tavsiye etmem.

Bana göre büyük şehirlerde motor kullanmak akıl işi değil. Şimdi bazıları çıkıp diyecek asıl büyük şehirlerde trafikten kaçmak için ''avantaj'' diye. Sorun da burada başlıyor.

CBR 125R ile başla derim, alışınca da değer kaybetmeden satıp R25 alırsın.

Paraya kıyıp Honda veya Yamaha'nın motosiklet eğitimlerinden en az ilk 3'ünü alırsan sorun olmaz.
Çünkü ileri seviyede yüksek hacimli motor ile eğitim görüyorsunuz.

Eğitim alacak konumda değilseniz trafik algısını öğrenmek adına uygun motor değil zira ara sokakta bile akıcılığı nedeniyle kendinizi 70-80'le giderken bulabilirsiniz ve önünüze birinin atladığını düşününce ömür boyu bununla yaşamak hoş olmaz.

Başka durum ise motora tonla para verdikten sonra trafiğe değilde motorum çizilmesin, düşmeyin vs. gibi düşüncelerde sizi trafik algısından men eder, onu sonunda arkanızdan gelen Tofaş'ın size çarpmasıyla biter.

Ayrıca ilk kez motora başlayan biri iseniz ve eğitim alma imkanı yok ise adı sanı belli olmayan dandik skuter veya CBF, YBR gibi motorlar başlamanız gerekli, düşünce motoru değil kendinizi düşünün diye !
Bir R25'in sinyal parasını duyunca dediğimi anlayacaksınız.

Yorumlar için teşekkür ederim. 125'lik bir şey alırsam muhtemelen 2-3 ay gibi kısa bir sürede alışıp elimdeki motoru satıp tekrar R25 alacağım. Kısa süre için al-sat-al yapmak istemiyorum, kararsız kaldım.

Bir R25'in sinyal parasını duyunca dediğimi anlayacaksınız.
R25(2019) satın almayı planlayan biri sinyal parasını da az çok tahmin ediyordur değil mi? :)

Al sat yapıp vakit kaybedene kadar Honda'nın 2. ve 3. seviye eğitimlerini alma imkanınız yok mu ?
Dar alanda kaçış manevrasından tutun, frenlmeye kadar CBF650 ile eğitim veriyorlar. Sizin için çok iyi olur. Direk R25 ile başlarsınız.

Bir sinyale 250₺ verince bizim arkadaş gibi serviste abi ben bunu 50₺ falan sanıyordum demeyin 😂 Hatırladıkça keyfim yerine gelir. Kulakları çınlasın.

Dostum eğer kendine güvenin tamsa alabilirsin, 250cc abartılı motor değildir Kendine Öz güven'in yoksa 50cc Motor bile senin ölümün olur. Bende ilk kullanıcı olarak GT250R alacağım trafik kurallarına uyman yeterli olur.

Kendine güven ile alakası yok bu işin. Gereksiz özgüven sizi sadece belaya sokar. Cahil cesaretiyle motosiklet kullanılmaz. Bu tür saçma önerileri dinlemeyin, bedeli ağır olur.

R25'in 250'lik motorlar arasında farklı bir yeri var. Gaz tepkileri biraz sert, başınıza iş açma ihtimali çok daha yüksek. Olası bir kazada zarar görme ihtimaliniz çok daha yüksek. Size bir şey olmasa bile, cüzdanınız kriz geçirir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı