İlk defa sistem montajı yapmak

Bugraaatm

Hectopat
Arkadaşlar yakın zamanda yeni bir sistem topladım ve bugün itibarıyla tüm parçalar elime ulaştı, sadece montajı kaldı. Daha önce hiç sistem montajı yapmadım ancak hem global hem de Türkçe bayağı bir kaynaktan videolar izledim ve konuya aşağı yukarı hakim olabildim. Ancak kendi harçlığımdan biriktirip aldım ve bir şeyleri bozup berbat etmek istemiyorum.

Sistemde ARGB fanlar, onun kontrolcüleri ve kule tipi soğutma var ancak bunların montajına hiç hakim değilim. Kendim toplayabileceğime inanıyorum ama bir şeyleri kırıp bozmaktan da korkmuyor değilim. Bilgisayarcıya toplatayım desem bizim buradaki bilgisayarcıları kendim biliyorum. Benim gözümün önünde montaj yapıp sistemin içinden parça araklar ruhum duymaz. Ankara Sincan'a yakın bir arkadaşımız varsa beraber toplayabilirsek süper olur hem ben de tecrübelenmiş olurum. Ya da başka bir tavsiyesi olan varsa onu da dikkate alabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütün süreci açıklamak ve yazıya dökmek zor olur ancak özet olarak her şeyi sırasıyla yaptığına emin ol. Acele işe şeytan karışır sonuçta :).

Teşekkürler cevaplarınız için :) İşlemciyi montajlarken dikkat etmem gereken bi nokta var mı? Üstteki üçgenleri denk getirip bastırmadan bırakıyoruz, kendisi oturuyor diye biliyorum.

Teşekkürler cevaplarınız için :) İşlemciyi montajlarken dikkat etmem gereken bi nokta var mı? Üstteki üçgenleri denk getirip bastırmadan bırakıyoruz, kendisi oturuyor diye biliyorum.

AMD galiba, evet bastırmadan kendi oturuyor. Bi de işlemcinin takılacağı yere ve işlemcideki pinlere de parmağınla dokunma ne olur ne olmaz. Soğutucuyu takarken de vidaları yavaş yavaş sık.

Ben kendi bilgim dahilinde kafamdaki montajı yazmaya çalışayım biraz uzunca olacak ama okursanız sevinirim. Yanlışım var mı görmüş olurum
1. Kasaya extra 3 fan daha almıştım onları vidalıyorum kasanın üzetine
2. Anakartı çıkarıp süngerin üzerine koyuyorum (ekran kartının içinden çıkan süngeri kullanabilirim galiba) sonra işlemci soketinin bulunduğu kısmı kaldırıyorum
3. İşlemciyi yukarıda bahsettiğim gibi takıyorum
4. Soğutmayı takıyorum önce çapraz vidalarını sıkıyorum sonra diğer kalan vidaları. 4 pinli bağlantıyı CPU fan kısmına yapıyorum. 3 pinli arg bağlantısını fanları da komtrol eden Hub'a bağlıyorum o Hub'ı da anakarttaki 3 pinli bağlantıya yapıyorum.
5. RAM'leri takıyorum (benim anakartta dımma 2 ve dımmb2)
6. Anakartın back Plate'ini kasabın arkasına takıyorum, anakartı da buraya denk grlecek şekilde kasaya yerleştiriyorum
7. Kasanın ön bağlantılarını (USB 3. HD Audio vs) yapıyorum
8. 24 pin anakart ve 8 pin CPU bağlantılarını yapıyorum
Atladığım bir yer varsa belirtirseniz sevinirim.

Geri
Yukarı