İlk İzlenim: JUDGMENT

Makaleler
4
Daha önce Yakuza oynamadım. Ne tarz oyunlar olduklarını aşağı yukarı bilsem de hiç bakmamıştım bir tanesine. @Fatalis hocamın durum güncellemesinde ve Dost Kayaoğlu'nun eski videolarını izlerken bu oyunu gördüm ve ilgimi çekmeyi başardı. Başta "İngilizcem yeter mi acaba?" gibi endişelerim olsa da girmeye karar verdim ve açılış gayet güzeldi. Öncelikle oyunun sadece açılış kısmını oynadım. Bu bir inceleme değil ilk izlenimlerimdir. Ayrıca bu ilk izlenim olduğundan pek detaylandırmadan neyi sevip sevmediğimi söyleyeceğim. Ayrıca oyunun adı "Judgement" değil "JUDGMENT" ve hepsi büyük harf ile yazılıyor. Moderatörler ellemezse sevinirim.

Spoiler İçerir!

Hikaye ve Sunum

Hikaye Yagami adlı çömez bir avukatın çalıştığı bir avukatlık bürosunda bir katil için iş teklifi alması ile başlıyor. Bu katil kız arkadaşını öldürüp ardından kız arkadaşının cesetinin üzerinde benzin döküp yakmış. Bu olaydan 3 yıl sonra Yagami bu işini bırakıp dedektifliğe başlamış. Avukat rozeti var ama o sadece süs diye duruyor. Bu arkadaş bir Yakuza için çalışmakta. Bu Yakuza'nın paralarını at yarışları için bahse giren bir adam çalmış. Ödeyeceğine söz veriyor ama bir türlü ödemiyor. Biz de bu adamı takip edip eninde sonunda dövüp parayı geri alıyoruz. Sonradan öğreniyoruz ki bu şehirde ciddi bir seri katil baş göstermiş ve 3 Yakuza'yı öldürüp gözlerini çıkarmış. Oynadığım kısım bu kadar anlatıyordu. Hikaye fena başlamadı. Merakımı da biraz uyandırdı.

Sunuma gelirsek de @Fatalis hocam sunum konusunda pek beklentimin olmamasını söyemişti. Ben de sunum ortalama bir şey olur herhalde diye düşünüyordum ki beklediğimden çok daha iyi çıktı. Karakter mimikleri ve diyaloglar hoş. A2 ile B1 arasındaki İngilizcem de gayet yeterli şimdilik. Ara sıra çeviriye baksam bile yetiyor. Kısaca hikaye ve sunumdan memnunum. İleride oyunun daha iyi bir hikaye ve sunum sunacağını bekliyorum.

Oynanış

Oynanış temeli hiç fena değil. 2 stil arasında geçiş yapmak, yerden eşya alıp düşmana geçirmek ve mouse sol tık ile çeşitli bitiriş vuruşları yapmak güzel hissettiriyor. Çeşitlenmezse oyun sonuna kadar götürmez ama daha da çeşitleneceğini bekliyorum. Öyle olursa oynanış konusunda memnun bir şekilde ayrılırım. Oyunun dünyasından bahsetmeyeceğim çünkü henüz görmedim onu. Yine de harita oldukça küçük. Benim için bir problem değil bu.

Teknik Kısımlar

Oyun i5 11400H, 16x1 GB RAM ve RTX 3050M donanım bileşenlerine sahip laptopumda orta-yüksek karışık ayarlar ve "Balanced" ayarında DLSS ile 60 FPS alabildim. FPS kilidi olmasa muhtemelen daha yüksek alabilirim. Teknik kısımlar muhteşem değil ama rezalet de değil. Orta seviyede diyebilirim. Ha TLOU P1'den sonra ilaç gibi geldi onu söyleyeyim.

sonuç

Oyun güzel başladı. Eğer hikaye gittikçe dallanıp budaklanırsa ve oynanış da gelişirse kesinlikle benden 9/10 hatta daha bile fazla puan alabilecek bir oyun gibi duruyor. @Fatalis hocama da teşekkür ederim. Umarım oyun umduğum gibi devam eder ve ben de şu Yakuza oyunlarına girişebilirim artık.

İyi Sosyaller...

Bilmiyorum hikayenin neresindesin henüz ama, profil mesajımda da belirttiğim gibi oyunun hikayesi başlangıçta gösterildiği gibi basit kesinlikle değil. Başlangıçta basit bir seri katil hikayesi gibi gözüküyor ama oyunda ilerledikçe aslında o kadar basit olmadığını anlıyorsun.

Judgment'ın ana hikaye sunumu o kadar kötü değil evet ama yan görevlere girersen anlarsın ne demek istediğimi :D RGG stüdyo oyunlarında yan görevlerde seslendirme bile yoktur, sadece yazılı şekilde anlatım vardır ve sunumu hiç ana hikaye sunumlarına benzemez o yüzden çok daha kötüdür.

Oyunun benim nazarımda en ama en büyük sıkıntısı çok fazla takip görevi barındırıyor olması, dedektiflik temasına uygun olacağını düşündüklerinden dolayı olacaktır ki doldurmuşlar takip görevleriyle ama işte takip görevleri hiç eğlenceli görev tipleri değiller sıkıntı da bu. Açıkçası oyun da o görevleri eğlenceli kılmak için herhangi bir şey yapmamış. Özellikle yan görev kovalarsanız takip görevlerinden dolayı uykuya kalmanız muhtemel :D

Bu arada Shinpei Okubo'nun yani kız arkadaşını öldüren elemanın hikayesi anlattığınızdan biraz daha farklı. Shinpei Okubo ilk başta başka bir cinayetten yargılanıyor ve ana karakterimiz Yagami, Okubo'nun suçsuz olduğuna inanan tek kişi. Eninde sonunda da Okubo'nun suçsuz olduğunu kanıtlıyor ancak kısa bir süre sonra Okubo bu sefer kız arkadaşını öldürmekten tutuklanıyor ve Yagami için asıl hikaye burada başlıyor.

Yani Yagami'nin akuvatlığı bırakmasının sebebi, aslında suçlu olan birini suçsuz gösterip serbest bırakılmasını sağlayıp bir kadının ölümüne sebep olmak. Çünkü Okubo'nun suçsuz olduğunu savunmasaydı Okubo serbest kalıp o kızcağızı öldürmeyecekti. Hikaye kısmında Okubo'nun sadece 1 suçtan yargılandığını yazmışsın ondan dolayı bu bilgileri vermek istedim, Okubo 2 suçtan yargılanıyor ilk seferinde Yagami sayesinde serbest kalıyor ancak 2.de tutuklanıyor bu sefer Yagami de inanmıyor kendisine.

Son düzenleme:
Yani Yagami'nin akuvatlığı bırakmasının sebebi, aslında suçlu olan birini suçsuz gösterip serbest bırakılmasını sağlayıp bir kadının ölümüne sebep olmak. Çünkü Okubo'nun suçsuz olduğunu savunmasaydı Okubo serbest kalıp o kızcağızı öldürmeyecekti. Hikaye kısmında Okubo'nun sadece 1 suçtan yargılandığını yazmışsın ondan dolayı bu bilgileri vermek istedim, Okubo 2 suçtan yargılanıyor ilk seferinde Yagami sayesinde serbest kalıyor ancak 2.de tutuklanıyor bu sefer Yagami de inanmıyor kendisine.

Bunu hikayede biraz daha ilerledikten sonra öğrendim.

Sağlam indirim olursa alıp denemek istiyorum bu oyunu ama Lost judgment var bir de ikisine para çıkmaz gibi. Hikayesini kesinlikle merak ettiğim oyunlardan birisi.

Geri
Yukarı