İlk kez sistem toplamak

antidoto17

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, iyi günler. Forumdaki ilk gönderim.
Daha çok video edit işlerim için kullanacağım bir bilgisayar toplamayı düşünüyorum, detaylı araştırma sonrası şöyle bir liste yaptım kendime, sizce nasıl, değiştirilmesini önerdiğiniz vs parçalar var mıdır?

Bir de B550 ile X570 arasındaki farkları çok anlamadım, hangisi daha iyi olur ve B550 ile B550M arasında boyut dışında tam olarak farklar nedir, hangisini almak ileriye dönük daha faydalı olur. Şimdiden teşekkürler, iyi ve sağlıklı günler dilerim.

CPU: Ryzen 5 5600X.

GPU:MSI GeForce GTX 1650 D6 Ventus XS OC.

anakart: ASUS TUF Gaming B550-PLUS'ya da X-570 serisi fakat hangisi daha iyi olur emin değilim.

RAM: Corsair CMK16GX4M2Z3600C20 16 GB (2x8GB) DDR4 3600MHz.

SSD: 980 Pro 1TB.

güç kaynağı: Corsair RM750X.

bilgisayar kasası: Corsair iCUE 465X.

Soğutma?

Soğutma ihtiyacım nasıl olur bilmiyorum. Bazı kasaların içinde anladığım kadarıyla 3-4 tane fan oluyor. Onlar yeterli oluyor mu? Yoksa ekstra bir şey almam lazım mı?

Ben 1 aydır falan toplamayı amaçlıyordum, ekran kartı düşüremedim. En sonunda 1650 düşürdüm bir tane fakat her şeye zam geldi. O yüzden yardımlar harika olur. Şunun yerine şu parça daha iyi olur, bunun yerine bunu alabilirsin gibi önerilerinize muhtacım. Şimdiden teşekkürler, herkese iyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
5600X için ayrı bir soğutucu alsan iyi olur. Ayrıca bu sistem için çok da X570'e gerek yok. B550 alsan yeterlidir. M alma. ATX olanlarda daha fazla PCI-e portu oluyor. İlerisi için daha iyi olur. Onun dışında güzel sistem.

Merhabalar, iyi günler.
Sana da merhaba :D
Forumdaki ilk gönderim.
Hoşgeldin.
Daha çok video edit işlerim için kullanacağım bir bilgisayar toplamayı düşünüyorum, detaylı araştırma sonrası şöyle bir liste yaptım kendime, sizce nasıl, değiştirilmesini önerdiğiniz vs parçalar var mıdır?
Birazdan söyleyeceğim.
Bir de B550 ile X570 arasındaki farkları çok anlamadım, hangisi daha iyi olur
Hangi anakart? X570-A PRO vb.
Şimdiden teşekkürler, iyi ve sağlıklı günler dilerim.
İyi günler.
CPU: Ryzen 5 5600X.
Güzel seçim, edit işleriyle uğraşıyorsan 5800X'de düşünebilirsin.
GPU:MSI GeForce GTX 1650 D6 Ventus XS OC.
Bu parça sistemin diğer parçalarına hakaret.
RAM: Corsair CMK16GX4M2Z3600C20 16 GB (2x8GB) DDR4 3600MHz.
Güzel.
SSD: 980 Pro 1TB.
Oh oh, en güzeli :D
güç kaynağı: Corsair RM750X.
Tamam.
bilgisayar kasası: Corsair iCUE 465X.
Güzel.
SilverStone PF240 ARGB Sıvı Soğutma Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe Bu düşünülebilir.

Sana da merhaba :D

Hoş geldin.

Birazdan söyleyeceğim.

Hangi anakart? X570-A PRO vb.

İyi günler.

Güzel seçim, edit işleriyle uğraşıyorsan 5800X'de düşünebilirsin.

Bu parça sistemin diğer parçalarına hakaret.

Güzel.

Oh oh, en güzeli :D

Tamam.

Güzel.

SilverStone PF240 ARGB Sıvı Soğutma Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe bu düşünülebilir.

Sıvı soğutma şart mı? Ya da işlemci soğutucusunu da hemen almam gerekiyor mu? Kasa'da 3 fan var, 2-3 ay sonra 3 fan daha alsam yeterli olmaz mı?
Anakart konusunda ASUS TUF Gaming B550-PLUS ile B550M-PLUS Wi-Fi arasında kalmıştım. X570'i de çok öven olmuş internetten. Daha fazla PC-ı portundan kastınız daha çok HDD'yi mi desteklemesi? Çok anlamıyorum kusura bakmayın.
Ekran kartı konusunda maalesef şu piyasada paramın yettiği başka bir ekran kartı bulamadım... İlerleyen dönemlerde stok sorunu düzelince upgarede edeceğim. @Baş-ül Adam @SwindelieR

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıvı soğutma şart mı? Ya da işlemci soğutucusunu da hemen almam gerekiyor mu? Kasa'da 3 fan var, 2-3 ay sonra 3 fan daha alsam yeterli olmaz mı?

Anakart konusunda ASUS TUF Gaming B550-PLUS ile B550M-PLUS Wi-Fi arasında kalmıştım. X570'i de çok öven olmuş internetten. Daha fazla PC-I portundan kastınız daha çok HDD'yi mi desteklemesi? Çok anlamıyorum kusura bakmayın.

Ekran kartı konusunda maalesef şu piyasada paramın yettiği başka bir ekran kartı bulamadım... İlerleyen dönemlerde stok sorunu düzelince upgarede edeceğim. @Baş-ül Adam @SwindelieR

2. el bir kart bulup 6 ay idare etmek daha mantıklı bence.

sıvı soğutma şart mı? Ya da işlemci soğutucusunu da hemen almam gerekiyor mu? Kasa'da 3 fan var, 2-3 ay sonra 3 fan daha alsam yeterli olmaz mı?
Şuanlık idare etse de ileride sıvı soğutma almanız gerekebilir.
Anakart konusunda Asus Tuf Gaming B550-Plus ile B550M-Plus Wifi arasında kalmıştım
MSI MPG B550 GAMING PLUS AMD AM4 DDR4 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe Bu alınabilir.
Ekran kartı konusunda maalesef şu piyasada paramın yettiği başka bir ekran kartı bulamadım... İlerleyen dönemlerde stok sorunu düzelince upgarede edeceğim.
Tamam, öyle olur.

Şuanlık idare etse de ileride sıvı soğutma almanız gerekebilir.

MSI MPG B550 GAMING PLUS AMD AM4 DDR4 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe Bu alınabilir.

Tamam, öyle olur.
Asus TUF'un MPG'den daha iyi olduğuna dair detaylı bir inceleme okumuştum, ayrıca TUF daha ucuz. B550 ile B550M arasındaki farkı biraz anlatır mısnıız, PC-I girişi daha çoktan kasıt daha çok SSD ve HDD alması mı? başka bir şey var mı ?
2. el bir kart bulup 6 ay idare etmek daha mantıklı bence.
Bahsettiğim ekran kartını 3.073TL'ye aldım, ikinci el daha iyi bir kart 4-5k'dan başlıyor maalesef

Son düzenleme:
PC-I girişi daha çoktan kasıt daha çok SSD ve HDD alması mı? başka bir şey var mı ?
İleriye dönük olmasını istemiştiniz ve kurgu/edit gibi işlerle uğraşacağınızı söylemiştiniz. Bunu dikkate alarak çeşitli PCI-e arabirimi kullanan ve farklı fonksiyonlarda kartlar alma ihtiyacınız olabilir. MATX anakartlar bu konuda daha az PCI-e slotuyla biraz işleri zorlaştırabilir. En basitinden Capture Card veya daha hızlı çoklu M.2 SSD'ler gibi kullanımlarda işini görecektir.

İleriye dönük olmasını istemiştiniz ve kurgu/edit gibi işlerle uğraşacağınızı söylemiştiniz. Bunu dikkate alarak çeşitli PCI-e arabirimi kullanan ve farklı fonksiyonlarda kartlar alma ihtiyacınız olabilir. mATX anakartlar bu konuda daha az PCI-e slotuyla biraz işleri zorlaştırabilir. En basitinden capture Card veya daha hızlı çoklu M.2 SSD'ler gibi kullanımlarda işini görecektir.

Anladım hocam dediğinizi yapayım. Bu arada 5600X ile AMD Ryzen 7 3800X fiyatları aynı, hatta AMD Ryzen 7 3800X daha ucuz, sizce AMD Ryzen 7 3800X tercih etsem daha mı iyi olur? Bu sitedeki benchmarka göre 3800X daha iyi gözüküyor; https://www.cgdirector.com/best-cpu-for-rendering/

Bir de sanırım egzoz fanı olmazsa olmazmış, önerdiğiniz fan var mı? Ben kasanın hali içindeki fandan 3 tane daha almayı düşünmüştüm ama 720TL bütçemi çok aşıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı