İlk kez söyleşi yapacak birisi için tavsiyeler

GorkemRyz

Kilopat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarımcı, Freelancer, Programmer
Başlıkta da belirttiğim gibi, hayatımda ilk kez yaklaşık 350-400 kişi önünde söyleşi yapacağım.

Söyleşi yapacağım yer Samsun'da özel bir kolej, 7 ve 8. sınıflara özel olarak bilişim bölümü hakkında konuşma yapacağım.

Nasıl konuşma yapmalıyım, nelere dikkat etmeliyim? Öneri ve tavsiyelerinizi beklemekteyim.

Kendinize tamamen güvenin. Elinizden geldiği kadar jest ve mimik kullanın. Bende şirket toplantılarında patronlara karşı konuşurken çok heyecanlanmıştım ilk seferde ama artık alıştım. Gerçekten zor bir durum kusursuz olmaya çalışıyorsunuz ama bu sayede kusur yaratıyorsunuz :) Çok relax değil çokta kasıntı olmayın.

Öncelikle dinleyenlerin sizi aşırı önemsediğini sanmayın. Onların yerinde olsanız dümdüz dinlerdiniz sadece. Yani herkes bana bakıyor deyipte stres yapmayın. Konuşma tarzınızın ciddiyet ve rahat tavır karışımı olması sizinde rahat olmanıza yardımcı olur. Tabi rahat tavından kastım hani böyle genellikle üst düzey öğretim üyelerinin hafif baygın sakin tonlu konuşması olur ya öyle. Çok toplu eğitim verdim 180-300 kişilik ve her hafta düzenli 40-50 kadar kişiye eğitim veriyorum bende her seferinde başlarken heyecanlanıyorum da konuşmaya başlayınca geçiyor o. Aynı sınav kağıdı önüne gelince geçen heyecan gibi.

400 kişi. Her sınıfta 20 kişi olsa, 20 sınıf yapar. Kolejlerde bizim dönemimizde vardı her sınıfta 8-10 tane. Şimdi artık her taraf kolej olduğunda sanmıyorum bu kadar kişi olacağını. Anca 150 kişi çıkar diyebilirim.

Yaşınız doğru ise münazara tarzı bir şey olacağını düşünüyorum. Eski bir eğitmen olarak tavsiyem ise heyecan yapmayın. Ne anlatacağınızı ve konuşacağınızı biliyorsanız tane tane anlatın. İlk 15 dakika önemli. Sizi ya da sizleri dinleyecek bir grubu yakalarsanız onlara doğru anlatınız. Bu da kendinize olan güveninizi arttırır.

Bende bir ara 19 Mayıs'ta görevliydim öğretmenimden aldığım tek tavsiye "Çok fazla Kasma, rahat ol"idi işe de yaradı. İlk deneyim çok heyecanlı olabiliyor ama bu çok kötü ve sıkıntılı geçeceği anlamına gelmiyor, çok fazla işin heyecanına kaptırmazsan kendini olayın ortalarında yavaş yavaş rahatlamış buluyorsun.

Onun harici vereceğim bir diksiyon, mimik ile ilgili bir şey yok çünkü anladığım konular değil bunlar :) ben sadece zamanında sahne korkumu ve heyecanımı nasıl yendiğimi söylemek istedim oda dediğim gibi sahneye çıktıktan sonra geçti :) başlarda biraz titreme ve korku illa oldu ama beni dinleyenlerin bazılarının (çoğunun) ilgisizliğini ve içlerinde benimle dalga geçen arkadaşları gördükten sora yavaş yavaş geçmeye başladı :) sonrasında ise hiç kasmadan bitirdim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı