İlk konsol tecrübesi: Xbox Series S

Selamlar. 17 gün önce PC platformundan Xbox'a geçiş yaptım. Aslında kısmen çünkü PC'de oyun oynamaya devam edeceğim (yakın zamanda Huawei D14 için de bir yazı yacağım.). Aslında konsola geçmek pek aklımda yoktu, RTX 3060 almak için ekran kartımı satmıştım, piyasaya sunulduktan sonraki fiyatını görünce ise sinirlenip çok kısa bir düşünme anından sonra Xbox Series S sipariş ettim. Tabii ki incelemeler izledim ve konsol hakkında bilgi edindim ancak 24 saat bile sürmedi karar vermem. Önce Series S modelini neden tercih ettiğime sonra da deneyimlerime değineceğiz. İlk defa konsola geçecek olanların kafasındaki soru işaretlerini gidereceğimi umuyorum.
Xbox Series S alma sebeplerim:
1-
Cebimde çok fazla para yoktu, elimdeki para ile oyun amaçlı alabileceğim en uygun cihaz olduğunu gördüm.
2- 180 TL'ye 1 yıllık Live Gold üyelik aldıktan sonra 45TL'ye Game Pass Ultimate alarak 225TL'ye 1 yıllık Game Pass Ultimate + Live Gold + EA Play alma fırsatım olduğu için cazip geldi. Artık o kampanya bitti maalesef.
3- Seneye üniversiteye gideceğim için küçük, ince, hafif ve güçlü bir cihaza ihtiyacım vardı. Oyuncu laptopu almayı düşündüm ancak gün içinde omzumda 2.5kg laptop + adaptör + kulaklık ve diğer eşyalar çok ağır olacaktı. Yanımda devasa bir masaüstü götürme imkanım zaten yoktu, bu yüzden Series S en uygun tercihti.
4- Şimdiye kadarki tüm konsollar arasında en iyi tasarıma sahip olanın Series S olduğunu düşündüğüm için. Harika görünüyor ya.
5- 1920x1080p monitörüm olduğundan dolayı PS5, Series X almamı gerektirecek bir durum yoktu.
6- Ah vah oyun hata verdi, crash, virüs, Windows Update yine sistemi salladı derdi olmaması.
--------
Tercih sebeplerim alan çoğu kişi ile benzer gördüğünüz gibi. Peki deneyimlerim?
Xbox Series S modelindeki deneyimlerim:
Ben 4-5 yaşımdan beridir masaüstü kullanıyorum. Sadece 3 yıl önce God of War oynamak için PS4 alıp satmıştım ve PS4 kontrolcüsü inanılmaz derecede rahatsız olduğu için God of War oyunundan değil belki ama konsollardan iyice soğumuştum. Ama Xbox kontrolcüsü öyle bir izlenim bırakmadı, inanılmaz rahat. Klavye ve fareye tercih ederim, o derece rahat. Ama bir türlü FPS oyunlarına alışamıyorum, onca yıl masaüstü kullanınca insan alışmakta bayağı zorlanıyor tabii. Ara yüzünü çok beğendiğimi söylemeden geçmek istemiyorum, PS4 aldığımda epey kafam karışmıştı ama Series S sorun yaratmadı. Ancak şöyle bir sorun ile karşılaştım, oyun kolum bir anda şak diye bağlantıyı kesip yanım sönmeye başlıyordu, bazı kaynaklarda PC ya da Xbox'a kablo ile bağlayıp çıkartınca düzelir demişti, birkaç defa düzeldi ancak birkaç defa düzelmediği de oldu. Pilini değiştirince düzeliyor, nadiren yapıyor zaten. Birkaç yerde okuduğum kadarıyla yeni konsollarda bununla karşılaşılabiliyormuş, o yüzden sorun etmedim. Konsolda ilk dikkatimi çeken şey hızlı başlat moduna aldığınızda kendi kendine kapanıyor, ancak kapanmak denemez. O anda indirmeniz vs devam ediyor, ilk başlarda elektrik gidiyor sanmıştım ama konsolun kendi özelliğiymiş. Birkaç defa tüm gün evdeki interneti bu şekilde felç etmiştim hatta, deneye deneye öğreneceğiz tabii. Konsolda en beğendiğim şey ise quick resume oldu. Diyelim ki Witcher 3 oynuyorsunuz, arkadaşınız sizi Apex Legends'e çağırdı, ortadaki tuşa basıp oyunlardan Apex'i açıyorsunuz ve oyun bittiğinde çıkıp kaldığınız saniyeden Witcher 3'e devam ediyorsunuz, hızlı başlatta kullanırken konsolu kapattığınızda da aynı özellikten faydalanabiliyorsunuz. Çok oyunculu oyunlarda pek sağlıklı çalışmıyor ancak tek oyunculu kısmında mükemmel bir özellik, beni çok kurtarıyor. Konsolda ısınma kısmında da bir sorun yaşamadım. Masaüstüne çok gördüğüm uçak gibi dönen fanlar ve çıkardıkları gürültü bunda yoktu. Ancak canımı sıkan bir şey var, konsola her kablosuz kulaklığı bağlayamıyorsunuz, bence bu çok kötü, konsol özel sürümleri almak zorunda kalıyorsunuz genelde. Şahsen Cooler Master MH670'i kablolu şekilde kullanmak beni rahatsız etti, - bir yön diyemem ancak konsolların şu "özel sürüm" mantığı biraz canımı sıkıyor. Ancak - olarak gördüğüm bir detay var, konsolu dik koyamıyoruz. Yani koyuyoruz ama pek güvenli değil, en ufak bir şeyde düşebilir, aşırı sallanmaya müsait, hafif ve ince yapısı ise onu düşmeye çok müsait yapıyor. Müşteri hizmetleri de dik kullanımı önermiyormuş, ama ben rahat durmam, AliExpress üzerinden bir aparat alarak çözerim muhtemelen. Bu eleştirim ise oyun şirketlerine geliyor, yıl olmuş 2021 ama elle tutulur sayıda çapraz oyun destekleyen oyun yok. Apex Legends ve rocket leauge var, bu kadar. Battlefield gibi oyunlar desteklemiyor, PUBG sadece konsollar arasında. Atlamak istemem, bir de Warzone var ama sayıları çok az ve bu aşırı rahatsız edici, bırakın PC oyuncuları beni dümdüz etsin, tek derdim arkadaşlarım ile her oyunu oynayabilmek. Neyse konumuza dönelim, konsolda tasarımsal anlamda keşke bir kablo saklama paneli olsaymış dedim. Kablolar çirkin duran şeyler, güç kablosu, HDMI kablosu, harici disk kablosu koyunca 3 tane kablo oluyor elimizde ve çok kalabalık duruyor. Harici disk demişken, konsolun diski oldukça hızlı ancak 360 yeterli mi tartışılır, kişiden kişiye değişir. Açıkçası bana yetmesi imkansız. Ben de ekran kartı olmayan bilgisayarımı zaten satacaktım, içindeki Samsung SSD'yi biçimlendirdim ve tek bölüm yaptım sonra da SSD kutuma koyup konsola taktım, benim okuduğum kadarıyla içine oyun atmamıza Microsoft izin vermiyordu ama öyle değilmiş, şu anda 1TB alanın %60'ı dolu ve içindeki tüm oyunları taşıma vs yapmadan oynayabiliyorum, o yüzden depolama alanı son derdiniz olabilir. Son olarak Xbox'un ne yazık ki Discord ile anlaşması yok. Quarell diye bir uygulama ile Discord kullanabilirsiniz ancak Discord'da olan gürültü önleme, susturma gibi güzel özellikler onda yok ne yazık ki. Mikrofonunuz gürültü önleme yokken yankı ya da cızırtı yapıyorsa karşı taraf için sorun olabilir.
Peki bu konsol alınır mı?
Bunu bana sormak yerine kendinize "benim neye ihtiyacım var?" sorusunu sormalısınız. İnce, hafif, güçlü ama cep yakmayan bir cihaza ihtiyacınız varsa kesinlikle alınır. Zaten alım gücü çok iyi bir toplum değiliz, 4bin TL gibi bir fiyata alacağınız laptop ya da masaüstü ile en fazla ne yapabilirsiniz ki? Sürekli yükseltme derdiniz olacak. Şahsen ben bu konsolun uzun yıllar sorun yaratmayacağına inanıyorum, birçok kişi "maksimum 3-4 yıl." diyor ancak tek taraflı bakıyorlar. Bu konsol gerek Türkiye gerek dünyadaki diğer ülkeler için bir nimet, PC ya da PS platformundan Xbox'a geçiş yapmak için mükemmel bir ürün. İstersen alım gücü yüksek bir Amerikalı ol, fark etmez. Kimse ilk defa geçeceği, emin olmadığı bir platforma 500 dolar vermek istemez. Bu arada ben bu yazıyı bitirirken ülkedeki birkaç çalkantılı olaydan dolayı dolar ve euro yükseldi ne yazık ki. Ne yaparsın işte, para birimi inişli çıkışlı olan bir ülkede bulduğunu kapacaksın, fiyat düşer devri geçti ne yazık ki. Umarım konsol fiyatlarını uçurmaz bu sıçrama. Şimdi okumaya üşenenler için bir puanlama yapacağım ama bu puanlamaya göre konsol almayın çünkü ben bu puanlamayı kendi deneyimlerime göre yapacağım, tüm puanlar beklenti ve ihtiyaçlarımı karşılaması doğrultusunda olacak.
Puanlama:

Tasarım: 10/10
Performans: 9/10
Fiyat/Performans/Kalite oranı: 9.5/10
9. nesil oyun kolu: 10/10
Oyun fiyatları: 5/10 (Microsoft ile alakalı değil ne yazık ki.)
Taşınabilirlik: 10/10
Beklentilerimi ne kadar karşıladı : 9/10

3.jpeg

1.jpeg

2.jpeg

Son düzenleme:
Selamlar. 17 gün önce PC platformundan Xbox'a geçiş yaptım. Aslında kısmen çünkü PC'de oyun oynamaya devam edeceğim (yakın zamanda Huawei D14 için de bir yazı yacağım.). Aslında konsola geçmek pek aklımda yoktu, RTX 3060 almak için ekran kartımı satmıştım, piyasaya sunulduktan sonraki fiyatını görünce ise sinirlenip çok kısa bir düşünme anından sonra Xbox Series S sipariş ettim. Tabii ki incelemeler izledim ve konsol hakkında bilgi edindim ancak 24 saat bile sürmedi karar vermem. Önce Series S modelini neden tercih ettiğime sonra da deneyimlerime değineceğiz. İlk defa konsola geçecek olanların kafasındaki soru işaretlerini gidereceğimi umuyorum.
Xbox Series S alma sebeplerim:
1-
Cebimde çok fazla para yoktu, elimdeki para ile oyun amaçlı alabileceğim en uygun cihaz olduğunu gördüm.
2- 180 TL'ye 1 yıllık Live Gold üyelik aldıktan sonra 45TL'ye Game Pass Ultimate alarak 225TL'ye 1 yıllık Game Pass Ultimate + Live Gold + EA Play alma fırsatım olduğu için cazip geldi. Artık o kampanya bitti maalesef.
3- Seneye üniversiteye gideceğim için küçük, ince, hafif ve güçlü bir cihaza ihtiyacım vardı. Oyuncu laptopu almayı düşündüm ancak gün içinde omzumda 2.5kg laptop + adaptör + kulaklık ve diğer eşyalar çok ağır olacaktı. Yanımda devasa bir masaüstü götürme imkanım zaten yoktu, bu yüzden Series S en uygun tercihti.
4- Şimdiye kadarki tüm konsollar arasında en iyi tasarıma sahip olanın Series S olduğunu düşündüğüm için. Harika görünüyor ya.
5- 1920x1080p monitörüm olduğundan dolayı PS5, Series X almamı gerektirecek bir durum yoktu.
6- Ah vah oyun yanıt vermiyor, virüs bulaştı, oyun crash ve.
--------
Tercih sebeplerim alan çoğu kişi ile benzer gördüğünüz gibi. Peki deneyimlerim?
Xbox Series S modelindeki deneyimlerim:
Ben 4-5 yaşımdan beridir masaüstü kullanıyorum. Sadece 3 yıl önce God of War oynamak için PS4 alıp satmıştım ve PS4 kontrolcüsü inanılmaz derecede rahatsız olduğu için God of War oyunundan değil belki ama konsollardan iyice soğumuştum. Ama Xbox kontrolcüsü öyle bir izlenim bırakmadı, inanılmaz rahat. Klavye ve fareye tercih ederim, o derece rahat. Ama bir türlü FPS oyunlarına alışamıyorum, onca yıl masaüstü kullanınca insan alışmakta bayağı zorlanıyor tabii. Ara yüzünü çok beğendiğimi söylemeden geçmek istemiyorum, PS4 aldığımda epey kafam karışmıştı ama Series S sorun yaratmadı. Ancak şöyle bir sorun ile karşılaştım, oyun kolum bir anda şak diye bağlantıyı kesip yanım sönmeye başlıyordu, bazı kaynaklarda PC ya da Xbox'a kablo ile bağlayıp çıkartınca düzelir demişti, birkaç defa düzeldi ancak birkaç defa düzelmediği de oldu. Pilini değiştirince düzeliyor, nadiren yapıyor zaten. Birkaç yerde okuduğum kadarıyla yeni konsollarda bununla karşılaşılabiliyormuş, o yüzden sorun etmedim. Konsolda ilk dikkatimi çeken şey hızlı başlat moduna aldığınızda kendi kendine kapanıyor, ancak kapanmak denemez. O anda indirmeniz vs devam ediyor, ilk başlarda elektrik gidiyor sanmıştım ama konsolun kendi özelliğiymiş. Birkaç defa tüm gün evdeki interneti bu şekilde felç etmiştim hatta, deneye deneye öğreneceğiz tabii. Konsolda en beğendiğim şey ise quick resume oldu. Diyelim ki Witcher 3 oynuyorsunuz, arkadaşınız sizi Apex Legends'e çağırdı, ortadaki tuşa basıp oyunlardan Apex'i açıyorsunuz ve oyun bittiğinde çıkıp kaldığınız saniyeden Witcher 3'e devam ediyorsunuz, hızlı başlatta kullanırken konsolu kapattığınızda da aynı özellikten faydalanabiliyorsunuz. Çok oyunculu oyunlarda pek sağlıklı çalışmıyor ancak tek oyunculu kısmında mükemmel bir özellik, beni çok kurtarıyor. Konsolda ısınma kısmında da bir sorun yaşamadım. Masaüstüne çok gördüğüm uçak gibi dönen fanlar ve çıkardıkları gürültü bunda yoktu. Ancak canımı sıkan bir şey var, konsola her kablosuz kulaklığı bağlayamıyorsunuz, bence bu çok kötü, konsol özel sürümleri almak zorunda kalıyorsunuz genelde. Şahsen Cooler Master MH670'i kablolu şekilde kullanmak beni rahatsız etti, - bir yön diyemem ancak konsolların şu "özel sürüm" mantığı biraz canımı sıkıyor. Ancak - olarak gördüğüm bir detay var, konsolu dik koyamıyoruz. Yani koyuyoruz ama pek güvenli değil, en ufak bir şeyde düşebilir, aşırı sallanmaya müsait, hafif ve ince yapısı ise onu düşmeye çok müsait yapıyor. Müşteri hizmetleri de dik kullanımı önermiyormuş, ama ben rahat durmam, AliExpress üzerinden bir aparat alarak çözerim muhtemelen. Bu eleştirim ise oyun şirketlerine geliyor, yıl olmuş 2021 ama elle tutulur sayıda çapraz oyun destekleyen oyun yok. Apex Legends ve rocket leauge var, bu kadar. Battlefield gibi oyunlar desteklemiyor, PUBG sadece konsollar arasında. Atlamak istemem, bir de Warzone var ama sayıları çok az ve bu aşırı rahatsız edici, bırakın PC oyuncuları beni dümdüz etsin, tek derdim arkadaşlarım ile her oyunu oynayabilmek. Neyse konumuza dönelim, konsolda tasarımsal anlamda keşke bir kablo saklama paneli olsaymış dedim. Kablolar çirkin duran şeyler, güç kablosu, HDMI kablosu, harici disk kablosu koyunca 3 tane kablo oluyor elimizde ve çok kalabalık duruyor. Harici disk demişken, konsolun diski oldukça hızlı ancak 360 yeterli mi tartışılır, kişiden kişiye değişir. Açıkçası bana yetmesi imkansız. Ben de ekran kartı olmayan bilgisayarımı zaten satacaktım, içindeki Samsung SSD'yi biçimlendirdim ve tek bölüm yaptım sonra da SSD kutuma koyup konsola taktım, benim okuduğum kadarıyla içine oyun atmamıza Microsoft izin vermiyordu ama öyle değilmiş, şu anda 1TB alanın %60'ı dolu ve içindeki tüm oyunları taşıma vs yapmadan oynayabiliyorum, o yüzden depolama alanı son derdiniz olabilir.
Peki bu konsol alınır mı?
Bunu bana sormak yerine kendinize "benim neye ihtiyacım var?" sorusunu sormalısınız. İnce, hafif, güçlü ama cep yakmayan bir cihaza ihtiyacınız varsa kesinlikle alınır. Zaten alım gücü çok iyi bir toplum değiliz, 4bin TL gibi bir fiyata alacağınız laptop ya da masaüstü ile en fazla ne yapabilirsiniz ki? Sürekli yükseltme derdiniz olacak. Şahsen ben bu konsolun uzun yıllar sorun yaratmayacağına inanıyorum, birçok kişi "maksimum 3-4 yıl." diyor ancak tek taraflı bakıyorlar. Bu konsol gerek Türkiye gerek dünyadaki diğer ülkeler için bir nimet, PC ya da PS platformundan Xbox'a geçiş yapmak için mükemmel bir ürün. İstersen alım gücü yüksek bir Amerikalı ol, fark etmez. Kimse ilk defa geçeceği, emin olmadığı bir platforma 500 dolar vermek istemez. Bu arada ben bu yazıyı bitirirken ülkedeki birkaç çalkantılı olaydan dolayı dolar ve euro yükseldi ne yazık ki. Ne yaparsın işte, para birimi inişli çıkışlı olan bir ülkede bulduğunu kapacaksın, fiyat düşer devri geçti ne yazık ki. Umarım konsol fiyatlarını uçurmaz bu sıçrama. Şimdi okumaya üşenenler için bir puanlama yapacağım ama bu puanlamaya göre konsol almayın çünkü ben bu puanlamayı kendi deneyimlerime göre yapacağım, tüm puanlar beklenti ve ihtiyaçlarımı karşılaması doğrultusunda olacak.
Puanlama:

Tasarım: 10/10
Performans: 9/10
Fiyat/Performans/Kalite oranı: 9.5/10
9. nesil oyun kolu: 10/10
Oyun fiyatları: 5/10 (Microsoft ile alakalı değil ne yazık ki.)
Taşınabilirlik: 10/10
Beklentilerimi ne kadar karşıladı

Eki Görüntüle 934684

9/10

Eki Görüntüle 934681

Eki Görüntüle 934682
Hepsini okumadım ama elinize sağlık.

Çakma PS5 ve XBOX konularından sonra gerçek bir inceleme görmek sevindirdi. Elinize sağlık. Ben de ekran kartımı satıp almayı düşünüyorum, umarım pişman etmez.

Çakma PS5 ve XBOX konularından sonra gerçek bir inceleme görmek sevindirdi. Elinize sağlık. Ben de ekran kartımı satıp almayı düşünüyorum, umarım pişman etmez.
Teşekkür ederim, ihtiyaçlarınızı iyice tarttıysanız pişman edeceğini düşünmüyorum.
Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.
Teşekkür ederim.
Hepsini okumadım ama elinize sağlık.
Teşekkür ederim.
Masaüstümü satıp konsol+laptop alma fikri çık aklımdan.
Benim hiç aklımda yoktu, 3060 fiyatlarını görünce ''Yok lan size para.'' diyerek aldım ben de 😅

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı