İlk sırada SSD varken "reboot and proper device" hatası

OmerFarukEngn

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Büyük ihtimalle çok basit bir çözümü vardır ancak BIOS hakkında pek bilgi sahibi olmadığım için bulamadım ve internette de yararlı bir makaleye denk gelmedim, bu yüzden yardımınızı istiyorum.

Windows Boot Manager seçili iken Windows NVMe SSD'mden Boot ediyor ancak elimde olan eski bilgisayarımın hard diskini bağladığımda BIOS ekranına giremiyorum ve Windows hard diskimden Boot etmeye çalışıyor. Hard diski söküp BIOS'tan SSD'mi 1. sıraya çekip Boot Manager'i kapatırsam da Windows Boot etmiyor ve "reboot and proper device" diyor.

Kısacası sadece Windows Boot Manager ile Boot edebiliyorum, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sistemimi 20 gün önce aldım donanımsal bir sorun olabileceğini düşünmüyorum.
Bu arada bilgisayarımın anakartı B450M S2H V2.
İşlemcim Ryzen 2700X.
SSD'm ise Addlink M.2 240GB.

Legacy ve UEFI seçeneklerini denedim işe yaramadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhaba. Büyük ihtimalle çok basit bir çözümü vardır ancak BIOS hakkında pek bilgi sahibi olmadığım için bulamadım ve internette de yararlı bir makaleye denk gelmedim, bu yüzden yardımınızı istiyorum.

Windows Boot Manager seçili iken Windows NVMe SSD'mden Boot ediyor ancak elimde olan eski bilgisayarımın hard diskini bağladığımda BIOS ekranına giremiyorum ve Windows hard diskimden Boot etmeye çalışıyor. Hard diski söküp BIOS'tan SSD'mi 1. sıraya çekip Boot Manager'i kapatırsam da Windows Boot etmiyor ve "reboot and proper device" diyor.

Kısacası sadece Windows Boot Manager ile Boot edebiliyorum, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sistemimi 20 gün önce aldım donanımsal bir sorun olabileceğini düşünmüyorum.
Bu arada bilgisayarımın anakartı B450M S2H V2.
İşlemcim Ryzen 2700X.
SSD'm ise Addlink M.2 240GB.

Legacy ve UEFI seçeneklerini denedim işe yaramadı.
Eğer varsa eski diskin üzerindeki UEFI bölüntüsünü silebilirsiniz. Önyükleme bölüntüsünü kaldırdığınızda o diskten önyükleme yapmaması gerekir.

Maalesef silemiyorum disk takılı iken biosa bile giremiyorum Windows açılınca taktığında ise disk yönetimi ve biçimlendire tıkladıktan sonraki biçimlendirme seçenekleri donuyor ancak uygulamalar sorunsuz açılıyor sanki eski harddisklerdeki Master ayarına kalmış gibi ama üzerinde herhangi bir jumper da yok.

Maalesef silemiyorum disk takılı iken biosa bile giremiyorum Windows açılınca taktığında ise disk yönetimi ve biçimlendire tıkladıktan sonraki biçimlendirme seçenekleri donuyor ancak uygulamalar sorunsuz açılıyor sanki eski harddisklerdeki Master ayarına kalmış gibi ama üzerinde herhangi bir jumper da yok.
Diskiniz arızalı olduğundan sisteminizi donduruyor olabilir. Diskinizi harici disk kutusuyla USB üzerinden bilgisayarınıza bağlayarak deneyebilirsiniz. Bu olmazsa farklı bir makinede deneyebilir ya da Ubuntu gibi bir Linux dağıtımını USB belleğe yazdırarak şansınızı deneyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı