Bilgisayar programcılığı mı yoksa mezuna kalmak mı?

Arkadaşım, ben kimseye 2 yıllık oku demiyorum zaten. Farkındaysan arkadaş 4 yıllığa tamamlayacak ilgili süreçte. DGS kontenjanlarını gayet iyi biliyorum, en fazla 3-4 demeden önce lütfen git üniversitelerin DGS kontenjanlarına bak, yükseldi o rakamlar biraz. Ek olarak git biraz araştır - sınava giren kaç öğrenci var, bunlardan kaçı tercih yapıyor - tercih yapanlardan kaçı yerleşiyor? Bak bunu iyi araştır, ondan sonra gel burada yorum yap. Ve bu yerleşenlerin kaçı; açıktan bölüm seçen öğrenciler, özellikle bunu iyi araştır. Rakamları iyi anla.

Normal yoldan mühendislik fakültesi kazanamayacak bir kişinin ümit kapısıdır DGS, yani DGS ile mühendisliğe giremiyorsa başka türlü zaten giremez.
Programcılık okuyan kişi; kendi dikey geçiş bölümlerine tercihte bulunursa puan falan da kaybetmiyor, yine söylüyorum; iyi araştırın.

Ek olarak bilgisayar programcılığı okuyan bir kız arkadaşım var okuldan, kendisi okulu bile bitirmediği halde çalışıyor yıllardır programlama sektöründe. Siz iş bulmayı yalnızca diploma ile sınırlı zannediyorsunuz. İş bulmak sizin çevrenizle alakalı - programlama bilginizle alakalı.
Kimse diplomaya falan bakmıyor, daha önceden yaptığın işler - çalıştığın staj veya işler önemli. Çok çok iyi bir üniversite olmadığı müddetçe geri kalan hiçbir üniversitenin hiçbir farkı yok birbirinden.

Recep Abi hayatında kullanmadığı bir dil üzerine lisans programı bitirmiş. Sizin mantığınızla sokaklarda dileniyor olması gerekirdi :D Sizler her şeyi üniversite sınavlarına bağlamışsınız, çok yanlış. Ben de üniversite geçiş dönemindeyim, inanın A veya B üniversitesi hiç ayırt etmiyorum.

Hiçbir üniversite programlama anlamında hiçbir şey katmayacak çünkü bana. Üniversitelerin seviyesi - düzeyi teknolojiyi yakalamaya asla yetmiyor ve bu sistem içerisinde de yetemez. Bu yüzden kendinizi ne kadar geliştirdiğinizi sorgulamaya başlayın. Siz devlet memuru değilsiniz, özel sektörde çalışacak insanlarsınız. Diplomadan önce; neyi ne kadar bildiğinizle uğraşın derim. Üniversiteyi hayat memat meselesi haline getirip gençliğinizi zehir etmeyin kendinize.

Kesinlikle. Dediklerinizi yazacaktım tam, sonra konuya yazdığınızı gördüm ve alıntılıyorum. Daha düzgün açıklanamazdı. Hiç bir bölümün adam akıllı iş garantisi yok, sen okulu bitir gel koltuğa otur hesabı değil. Öyle düşündüğünüz iş varsa arkadaşlar, gösterin bilelim. :D

DGS konusunda da kesinlikle katılıyorum. Bu sene girip sene kaybetmeden DGS ile geçiş yapabilirsin. Özellikle söylüyorum, geçen sene YGS-1 üzerinden puanım düzgün olmadığı için tercih yapmadım. Bu sene TYT olayı ile Bilgisayar Programcılığı bölümüne gideceğim, sonrasında da DGS ile bilgisayarla alakalı bölümlere geçeceğim. En mantıklı gözüken şu anda bu. Ben geçen sene bilgisayar üzerinden düzgün tercih yapamadığım için es geçtim mecburen. Sizin şansınız varken girin, pişman olmayın. Daha rahat bir kafa ile DGS çalışıp 4 yıllık geçersiniz.

Hele de babanızın dükkanı varsa işlet tecrübe kazan diyen kişi öldürdü beni. Bütün üniversiteye gideceklere, liseye başlayacaklara falan böyle mi öğütler veriyorsunuz Allah aşkına?

Bilgisayar programcılığı en leş bölümlerden birisidir sınavı kazanamayan ortada kalan tembel öğrencilerin dağ başında kurulmuş olan berbat meslek yüksek okullarında kendini üniversiteli avuttuğu bir bölümdür. Okumayan çalışacak başka açıklaması yok o zaman oturacaksın bilgisayarı sadece ders videosu izlemek için kullanacaksın günde 5-6 saat sınava çalışacaksın. Yada amele olacaksın yol senin tercih senin. 2 sene bu bölümü okuyacağına 2 sene ders çalışsan, kendine az masraf çok fayda sağlamış olursun. Sen hayatı ihtiyacı olan çalışan adamın gözünden gördüğün zaman dediklerimi anlayacaksın şimdi lay lay lom ileride anlarsın.

Son düzenleme:
Agacım kendi büronu açacaksan ve bu işi gerçekten severek yapacaksan mutlaka yerleş. Beni peder bu yaz klimacıya verdi kanser oldum 2 ay içinde bıraktım. Mutlaka seveceğin işi yap. Ama birinin yanında çalışacaksan sakın yerleşme iş bulamazsın o şekilde mezuna yerleşmen daha iyi olur.

sınavı kazanamayan ortada kalan tembel öğrencilerin dağ başında kurulmuş olan berbat meslek yüksek okullarında
Bu açıklamadan sonra yazma gereksinimi bile duymuyorum. Sizin bu bölümü bu kadar alçaltmanızın nedenini de anlamıyorum. Gidip merdiven altı üniversitede mi okudunuz da bu kadar çirkinleştiriyorsunuz? Bu ne saçmalık böyle..

Bilgisayar programcılığı en leş bölümlerden birisidir sınavı kazanamayan ortada kalan tembel öğrencilerin dağ başında kurulmuş olan berbat meslek yüksek okullarında kendini üniversiteli avuttuğu bir bölümdür. Okumayan çalışacak başka açıklaması yok o zaman oturacaksın bilgisayarı sadece ders videosu izlemek için kullanacaksın günde 5-6 saat sınava çalışacaksın. Yada amele olacaksın yol senin tercih senin. 2 sene bu bölümü okuyacağına 2 sene ders çalışsan, kendine az masraf çok fayda sağlamış olursun. Sen hayatı ihtiyacı olan çalışan adamın gözünden gördüğün zaman dediklerimi anlayacaksın şimdi lay lay lom ileride anlarsın.
Dağ başındaki okulların çoğu şehirdeki üniversitelerden daha yüksek başarıda öğrenciler yetiştiriyor. Bunun birçok kanıtı var koyun otlatmaktan ders çalışamayan çocukların TEOG ve LGS gibi sınavlarda birinci olmaları gibi mesela...

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı