İlledelinux conky seçimi aracı yeni güncellemeler ile kullanılabilecek!

BayCoder

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Merhaba, bugün Vedat hocamız Conky'ler için artık bir araç yaptığını ve oradan conky seçilebileceğini söyledi. Bu araç "İlledelinux araçları" isimli araç kutusunda bulunacak. Şu anlık 8 adet conky var ama vedat hocamız conky sayısını arttıracaktır. Bu conky aracı ile alakalı görsel aşağıda mevcuttur;

conky.png

Not: "conky 1", "conky 2" gibi isimler değiştirilecektir. Bu isimler hakkında önerisi olan yazabilir, ben vedat hocamıza seve seve iletirim. Konudan bağımsız ama İlledelinux ile alakalı "burasında eksik var", "şu da eklense fena olmaz", "bu bence olmamış", "şu şöyle olsa daha iyi olur" gibi düşünceleriniz varsa onları da beni etiketleyerek söyleyebilirsiniz. Ben herkesin fikrini Vedat hocamıza iletirim.

Son düzenleme:
Ne yazık ki birçok kişinin ihtiyacının olmadığı ve kullanmayacağı, şişkin araçlar doluyor. Hem sistemi yavaşlatıyor hem de gereksiz yer kaplıyor.

Şişkin olsa ne olur olmasa ne olur. Zaten Conky Manager diye bir uygulama varken, Zenity ile yapılmış böyle bir bash arayüzünün ne kadar anlamı var? Sırf yaptım demek için yapılmış bir şey.

Şişkin olsa ne olur olmasa ne olur. Zaten Conky Manager diye bir uygulama varken, Zenity ile yapılmış böyle bir bash arayüzünün ne kadar anlamı var? Sırf yaptım demek için yapılmış bir şey.
Artık birçok kullanıcıda minimalist takıntı var. Sudo yerine doas tercih edenler veya bash yerine dash tercih edenler buna bir örnek. Boyutu hem depolama hem de hızını etkilediğinden rahatsız olanlar var. (systemd sevmeyenler gibi)
İkinci dediğinize katılıyorum.

Merhaba, bugün Vedat hocamız Conky'ler için artık bir araç yaptığını ve oradan conky seçilebileceğini söyledi. Bu araç "İlledelinux araçları" isimli araç kutusunda bulunacak. Şu anlık 8 adet conky var ama vedat hocamız conky sayısını arttıracaktır. Bu conky aracı ile alakalı görsel aşağıda mevcuttur;

Eki Görüntüle 1043413

Not: "conky 1", "conky 2" gibi isimler değiştirilecektir. Bu isimler hakkında önerisi olan yazabilir, ben vedat hocamıza seve seve iletirim. Konudan bağımsız ama İlledelinux ile alakalı "burasında eksik var", "şu da eklense fena olmaz", "bu bence olmamış", "şu şöyle olsa daha iyi olur" gibi düşünceleriniz varsa onları da beni etiketleyerek söyleyebilirsiniz. Ben herkesin fikrini Vedat hocamıza iletirim.

Önerebilmek için kullanmak gerekir, şu aralarda yeni dağıtıma geçebilecek vaktim yok. Ancak spesifik olarak bir özelliğin nasıl olabileceğini konuşabiliriz, diğer tecrübelerimizden yola çıkarak.

@BayCoder , orada burada arkamdan konuşacağına gel tezlerini buraya yaz, adam desinler.

İlledelinux bir dağıtım değildir. Üç beş paket eklenmiş bir kaç zenity betiği kullanarak oluşturulmuş arayüz kullanan basit bir özelleştirilmiş ISO'dur. Hazırlayan kişinin de Debian bilgisi oldukça zayıftır.

Daha düne kadar bu forumda nonfree ve contrib depolarının upstream olduğunu sanan mesajlar gönderiyordu.

contrib.png

contrib2.png

sudo apt-get -t buster-backports update gibi saçma komutlar kullanabiliyor. Bir kernel kurma rehberinde linux-xanmod meta paketini kaldırınca linux-image ve linux-headers paketlerinin kaldırılacağını sanacak kadar, ya da bu paketleri kaldırdığında resmi depodaki linux-image-amd64 paketini yeniden kurmaya gerek kalmayacağını bilmeyecek kadar eksiklerle dolu.

Komuta bak, linux-xanmod çekirdeğini kaldırmak için önce linux-image-amd64 paketini kaldırmaya çalışıyor, bir de bunun için backport değişkeni eklemiş. Biraz Debian paket yönetiminden anlayan birisinin bunun ne kadar saçma bir iş olduğunu söyleyebilir. Backports deposundan kurduğun bir uygulamayı kaldırmak için -t backports değişkeninie ihtiyacın olmadığı gibi, farklı bir çekirdeği kaldırmak için de resmi depodaki sürümü kaldırıp yeniden kurmana gerek yoktur.

xanmod.png

Forumu bırakmasına neden olan konuda da yanlış yönlendirmeler yapmıştı. Araya bulmaya çalışmıştım, kimsenin kalbi kırılmasın kabilinden. Şimdi anlıyorum ki yanlış yapmışım. Aslında ilgili konuyu takip ederek kimse Nvidia sürücüsü kuramaz, konunun devamında paylaştıkları zaten aslı astarı olamayan şeyler. Hatasını kabulleneceğine, iftira gibi saçma sapan bir konu açmıştı üstüne. Ayrıca Debian'a Nvidia sürücüsü kurmak için backports depo eklemek te şart değil. Neresinden tutsan elinde kalıyor. Bir paketin kurulmasını engelleyen bir güvenlik önlemi olduğudan ve bunun aşılamayacağı gibi saçma bir şeyden bahsediyor. Debian'a Nvidia sürücü nasıl kurulur?

Senin için söyleyebileceğim tek şey, tencere ve kapak benzetmesi olabilir ancak.

Evet Zenity, bash betiklerinden arayüz oluşturmaya yarayan bir ortamdır. Zenity bir yazılım geliştirme ortamı değildir. Yani aslında bunlar bir uygulama değil, basit bir betik arayüzü. Git biraz öğren sonra daha iyi sıkarsın orada burada.

Yok efendim, illedelinux özelleştirilmiş ISO'su, Debian geliştiricilerinden 5 yıldız almışmış. Hani nerede, sourceforge'deki 3-5 kişinin eklediği yıldızlar olmasın. Onlarda zaten Debian geliştiricisi filan değil, sourceforge'deki bir kaç kullanıcı. Bir tanesi de bu forumdaki Dengesiz Kokarca zaten. İlledelinux | Reviews for İlledelinux at SourceForge.net

Merak ediyorum ve isimlerini paylaşınlar, kimmiş bu Debian geliştiricileri.

Üslubumdan rahatsız olanlar beni engellesin lütfen!

Son düzenleme:
Hocam peki ya dağıtım olmamasının sebebi nedir? Neden böyle düşünüyorsunuz? Adam Debian kaynak kodunu sıfırdan derleyerek yaptığını belirtmiş. Kendi elinden geldiğince de araç geliştirmiş. Yani dağıtım olması için illa ki kendine ait masaüstü ortamı mı olması lazım hocam? Görüşlerinize saygım sonsuz ama ben dağıtım olduğunu düşünüyorum. @OzgunP

Yeni konular

Geri
Yukarı