illedelinux Debian XfceBox kullanıma hazır

@illedelinux Hocam biraz uykuluyum ama videoyu çektim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Beğenmezseniz kaldırırım hocam.

Beğenmezseniz kaldırırım hocam.

Emeğinize sağlık, çok kısa olmuş, herhalde uykusuzluktan.:)
Ram kullanımı kurulumdan sonra 350-400 Megabayt'a düşer, canlı ortamdaki Ram kullanımı sizi yanıltmasın. Diğer önerilerinizi dikkate aldım.

Öyle kur kullan şeklinde olmaz, sırf Openbox ile Xfce uyumu için bir yıl uğraştım, artık gerisini tahmin edin.:)

Kullandığın kompozitör ne hocam? Ben Compton/Picom ile performans kaybediyorum biraz. Özellikle İntel GPU üzerinden herhangi bir OpenGL veya Vulkan uygulaması çalıştırdığımda belirgin oluyor. Birde ısınma problemi var işte.
Öyle kur kullan şeklinde olmaz, sırf Openbox ile Xfce uyumu için bir yıl uğraştım, artık gerisini tahmin edin.:)

Sıkıntı yaratmayacaksa kompozitör konfigürasyonunuzu denemek isterim.

Kullandığın kompozitör ne hocam? Ben Compton/Picom ile performans kaybediyorum biraz. Özellikle İntel GPU üzerinden herhangi bir OpenGL veya Vulkan uygulaması çalıştırdığımda belirgin oluyor. Birde ısınma problemi var işte.

Sıkıntı yaratmayacaksa kompozitör konfigürasyonunuzu denemek isterim.

Compton kullanıyorum, bir çok denemelerimde en iyi sonucu alttaki çalışma komutu veriyor.
Kod:
compton -cCG

Ayrıca .config dizinine compton.conf dosyası eklemek gerekiyor, bunun nedeni sisteme göre manuel olarak ayarlamak için. Her sistemde olumlu çalışan alttaki içeriği compton.conf dosyasına ekleyebilirsiniz (başka compisitor aracı olmasın sadece Compton çalışsın).

Kod:
shadow = false;
no-dnd-shadow = false;
no-dock-shadow = false;
clear-shadow = true;
shadow-radius = 7;
shadow-offset-x = -7;
shadow-offset-y = -7;
shadow-opacity = 0.7;
shadow-red = 0.0;
shadow-green = 0.0;
shadow-blue = 0.0;
shadow-exclude = [ "name = 'Notification'", "class_g ?= 'Notify-osd'", "class_g = 'Cairo-clock'" ];
shadow-ignore-shaped = true;
menu-opacity = 1.0;
inactive-opacity = 0.8;
active-opacity = 1.0;
frame-opacity = 1.0;
inactive-opacity-override = false;
alpha-step = 0.06;
inactive-dim = 0.0;
blur-kern = "3x3box";
blur-background-exclude = [ "window_type = 'dock'", "window_type = 'desktop'" ];
fading = false;
fade-in-step = 0.03;
fade-out-step = 0.03;
fade-exclude = [ ];
backend = "xrender";
mark-wmwin-focused = true;
mark-ovredir-focused = true;
detect-rounded-corners = true;
detect-client-opacity = true;
refresh-rate = 0;
vsync = "none";
dbe = false;
paint-on-overlay = true;
focus-exclude = [ "class_g = 'Cairo-clock'" ];
detect-transient = true;
detect-client-leader = true;
invert-color-include = [ ];
glx-copy-from-front = false;
glx-swap-method = "undefined";
wintypes :
{
  tooltip :
  {
    fade = false;
    shadow = false;
    opacity = 1.0;
    focus = false;
  };
};

Compton kullanıyorum, bir çok denemelerimde en iyi sonucu alttaki çalışma komutu veriyor.
Kod:
compton -cCG

Ayrıca .config dizinine compton.conf dosyası eklemek gerekiyor, bunun nedeni sisteme göre manuel olarak ayarlamak için. Her sistemde olumlu çalışan alttaki içeriği compton.conf dosyasına ekleyebilirsiniz (başka compisitor aracı olmasın sadece Compton çalışsın).

Kod:
shadow = false;
no-dnd-shadow = false;
no-dock-shadow = false;
clear-shadow = true;
shadow-radius = 7;
shadow-offset-x = -7;
shadow-offset-y = -7;
shadow-opacity = 0.7;
shadow-red = 0.0;
shadow-green = 0.0;
shadow-blue = 0.0;
shadow-exclude = [ "name = 'Notification'", "class_g ?= 'Notify-osd'", "class_g = 'Cairo-clock'" ];
shadow-ignore-shaped = true;
menu-opacity = 1.0;
inactive-opacity = 0.8;
active-opacity = 1.0;
frame-opacity = 1.0;
inactive-opacity-override = false;
alpha-step = 0.06;
inactive-dim = 0.0;
blur-kern = "3x3box";
blur-background-exclude = [ "window_type = 'dock'", "window_type = 'desktop'" ];
fading = false;
fade-in-step = 0.03;
fade-out-step = 0.03;
fade-exclude = [ ];
backend = "xrender";
mark-wmwin-focused = true;
mark-ovredir-focused = true;
detect-rounded-corners = true;
detect-client-opacity = true;
refresh-rate = 0;
vsync = "none";
dbe = false;
paint-on-overlay = true;
focus-exclude = [ "class_g = 'Cairo-clock'" ];
detect-transient = true;
detect-client-leader = true;
invert-color-include = [ ];
glx-copy-from-front = false;
glx-swap-method = "undefined";
wintypes :
{
  tooltip :
  {
    fade = false;
    shadow = false;
    opacity = 1.0;
    focus = false;
  };
};

Teşekkürler hocam, denedim ama aynı malesef. Başka birşeyle alakalı herhalde. XFWM ile hiçbir sorun yok. Openbox/Compton'a geçince sıcaklıklar bir kaç derece artıyor.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bu dağıtım XfceBox adında dünyada ilk defa farklı bir masaüstü olarak inşa edildi. Forumda deneyen olduysa geri bildiriminiz bu sistemin gelişimi için çok yararlı olacaktır.
Olumlu-olumsuz geri bildirimde bulunmaktan çekinmeyin, her görüş tarafımdan ciddiye alınacaktır. Zira dağıtımı yapan benim ama onun gelişimi sizlerden gelen bildirimlere bağlı.
Arkadaşlar video pek iyi olmasa da tanıtım ve Calamares ile kurulum videosu izleyebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Düzenleme, önceki videoyu beğenmedim, yeni ekledim.
Tanıtım ve Calamares ile kurulum videosu izleyebilirsiniz.

Xfcebox sürümü geri bildirimler ve benim tespitlerim doğrultusunda güncellendi. Aslında güncellemeden ziyade tamamen baştan sona yenilendi. Hatta bu güncelleme sıfırdan inşa etmekten daha zor oldu. Zira her şeyi yenilendiği gibi en küçük detayını defalarca testten geçirme durumunda kaldım. Çünkü Xfce ile Openbox'u entegre etmek gibi ilk defa tarafımdan denenmiş zor bir işi yürütme kararındayım. Xfcebox oturumunda ısrar etmemin nedeni, Xfce ile Openbox'un artılarını bir araya getirerek, her iki sistemin eksilerini ortadan kaldırmak ve daha hızlı, daha kullanışlı bir oturum meydana getirmek. Xfcebox oturumunda bu özelliklerin alt yapısı var, benim de amacım inşası zor olsa da bu alt yapıyı en iyi şekilde entegre etmek...
Xfcebox güncellemeyle ilgili yazının devamına buradan bakabilir ve indirebilirsiniz.
Her zamanki gibi geri bildirimlerin önemli olduğunu unutmayalım.
Ayrıca Technopat üyesi Knight Industries 2000 ve MacXP arkadaşlarımızın illedelinux için paylaştıkları resim ve logo da bu sürüme eklendi, kendilerine zarif düşüncelerinden dolayı teşekkür ederim.

illedelinux-debian-xfcebox.png

Son düzenleme:
Arkadaşlar bu dağıtım XfceBox adında dünyada ilk defa farklı bir masaüstü olarak inşa edildi. Forumda deneyen olduysa geri bildiriminiz bu sistemin gelişimi için çok yararlı olacaktır.
Olumlu-olumsuz geri bildirimde bulunmaktan çekinmeyin, her görüş tarafımdan ciddiye alınacaktır. Zira dağıtımı yapan benim ama onun gelişimi sizlerden gelen bildirimlere bağlı.
Arkadaşlar video pek iyi olmasa da tanıtım ve Calamares ile kurulum videosu izleyebilirsiniz.
Düzenleme, önceki videoyu beğenmedim, yeni ekledim.
Tanıtım ve Calamares ile kurulum videosu izleyebilirsiniz.

Xfcebox sürümü geri bildirimler ve benim tespitlerim doğrultusunda güncellendi. Aslında güncellemeden ziyade tamamen baştan sona yenilendi. Hatta bu güncelleme sıfırdan inşa etmekten daha zor oldu. Zira her şeyi yenilendiği gibi en küçük detayını defalarca testten geçirme durumunda kaldım. Çünkü Xfce ile Openbox'u entegre etmek gibi ilk defa tarafımdan denenmiş zor bir işi yürütme kararındayım. Xfcebox oturumunda ısrar etmemin nedeni, Xfce ile Openbox'un artılarını bir araya getirerek, her iki sistemin eksilerini ortadan kaldırmak ve daha hızlı, daha kullanışlı bir oturum meydana getirmek. Xfcebox oturumunda bu özelliklerin alt yapısı var, benim de amacım inşası zor olsa da bu alt yapıyı en iyi şekilde entegre etmek...
Xfcebox güncellemeyle ilgili yazının devamına buradan bakabilir ve indirebilirsiniz.
Her zamanki gibi geri bildirimlerin önemli olduğunu unutmayalım.
Ayrıca Technopat üyesi Knight Industries 2000 ve MacXP arkadaşlarımızın illedelinux için paylaştıkları resim ve logo da bu sürüme eklendi, kendilerine zarif düşüncelerinden dolayı teşekkür ederim.

Eki Görüntüle 759794
Masaüstü kur seçeneği güzel olmuş, eklediğiniz için teşekkürler.

Geri
Yukarı