Çözüldü iMac Clover Kurulumu Sonrası Ağırlaşma Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Zulfu Yildiz

Hectopat
Clover'i kendiliginden orjinal iMac'a kuruldu hdd olarak. Diski cikar yaptim yeniden baslattim ve olanlar oldu mac cok agirlasti cok yavasladi. Orjinal HDD'nin icinde EFI diye bor klasor var bu onceden mi vardi ondan sonrami olustu anlamis degilim. Ama mac baya bir hantallasti. Finder den etikete tikladigimda tamamen kilitleniyor finder ve 3-5 dakika sonra kendine geliyor ama etiketler yinede gozukmuyor. Tum uygulamar da gozukmuyor. Bu olay dun USB icin Mac Os X ayarlamaya calisirken oldu. Olay soyle Cloveri calistirdim bahsedilen menude (rehberi izledigim kadari ile) ilgili yere tikladim ama karsima hangi hdd yi secegim cikmadi direk kurdu.

iMac orjinaldir durumu buna yardimci olursaniz cok sevinirim. En kotu nasil format atarim format deneyimim hic yok mac de. Timemachine hic yedek almadim. Almam gerekenleri yedekledim zaten.

Yardimlarinizi bekliyorum tesekkurler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İatkos ml2 kur derim.

- - - Güncellendi - - -

Şuan bende mavericks de çıkan sorunlar nedeniyle iatkos ml2'ye geçeceğim, mavericks uymadı benm pc'ye. :)

İatkos ml2 kur derim.

- - - Güncellendi - - -

Şuan bende mavericks de çıkan sorunlar nedeniyle iatkos ml2'ye geçeceğim, mavericks uymadı benm pc'ye. :)

Hayir sanirim ya yanlis anliyorum konuya vakif olamadigim icin ya da yanlis anlattim. Bendeki sorun yaratan orjinal iMac istanbulbilsimden aldigim. Cloverdan sonra donmalar basladi.

- - - Güncellendi - - -

Dogru ya da yanlis bilmiyorum ama sanirim sorunu hallettim. Paylasmakta fayda var baskalarinin da basina gelebilir. Ana HDD dizininde ki suphelendigim EFI ve EFI BACKUP dosyalarini once bir yedekledim harici HDD ye sonra sildim. Sistemi yeniden baslattigimda hersey normale dondu. Bu durumda halletmis oluyormuyum yoksa olan birseyi mi sildim onuda bilmiyorum ama hersey yolunda gozukuyor. Not: Bu islemi yaparken sistemi "Guvenli Mod" da actim yani SHIFT e basarak.

Yardimci olmaya calisan arkadaslara tesekkurler.

Yanlişsam beni düzeltin lütfen. Siz orijinal Mac üzerine Clover kurdunuz. Bildiğim kadarıyla orijinal mac kendisinde var olan EFI sayesinde Mac işletim sistemini yükler. Siz niçin yeniden oluşturdunuz?

Yanlişsam beni düzeltin lütfen. Siz orijinal Mac üzerine Clover kurdunuz. Bildiğim kadarıyla orijinal mac kendisinde var olan EFI sayesinde Mac işletim sistemini yükler. Siz niçin yeniden oluşturdunuz?

Rehberden izledigim Clover ile kullandigim Clover arasinda fark vardi sanirim onun yuzunden boyle oldu. Yanlislikla kuruldu yani. Bu durumda sildigim EFI klasorunun Mac'e bir zarari olur mu sizce?

Sildiğiniz EFI sanırım sonradan kurmuş olduğunuz, ancak kaç defa denediniz EFIBACKUP niçin oluştu?
Gerçi Time Machine yedeğiniz falan varsa yeniden kurulum yaparsınız en fazla:)

Son düzenleyen: Moderatör:
Sildiğiniz EFI sanırım sonradan kurmuş olduğunuz, ancak kaç defa denediniz EFIBACKUP niçin oluştu?
Gerçi Time Machine yedeğiniz falan varsa yeniden kurulum yaparsınız en fazla:)

Sanirim iki kere tekrarladim muhtemelen sizde tahmin etmissinizdir o yuzden backups yapmis olmali. Ayrica time-machine yedegim yok ama bu bana bir ders oldu :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı