İmam Hatibe Gideceklere 3 Tavsiye

CahilSavar

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
İmam hatip lisesi, Türkiye'de bir resmî kuruluş. Amacı hatip ve imam yetişmesini sağlamak olan ortaöğretim düzeyinde mesleki okullara verilen isimdir. İlköğretimden sonra dört yıl süreli eğitim veren, yatılı ve gündüzlü olarak Karma eğitim ile kız imam hatip bölümlerinin bulunduğu kuruluşlardır. ~Wikipedia

İmam hatipler genel amacı dinini seven, dinine göre yaşayan ilim insanları yetiştirmektir. Ama gel gör ki imam hatiplerden çıkanlar genelde ya yobaz, ya da ateist/deist olurlar. Ve imam hatipler genelde meslek liselerinden çok çok daha başarısızlardır.

"Genelde" sözcüğüne dikkatinizi çekerim. Çünkü Türkiye'deki tam 1673 imam hatibin %1, 21'inin iyi okullar olduğuna, geri kalan %98, 79'luk kısmının berbat okullar olduğuna yemin edebilirim.

şimdi imam hatibe gideceklere, nakil alacaklara 3 tavsiyem:

1)
Google'a "Türkiye'nin en iyi imam hatipleri" yazın. Çıkan ilk sonuca tıklayın. CTRL + F kombinasyonunu kulanın ve çıkan yere okulunun adını girin.
eğer okulunuz ilk 50'de değilse, koşarak kaçın. Çok ciddiyim. Eğer beni dinlemeyip o okullara giderseniz tavanla, sırayla, damacanayla hatta birbiriyle birlikte olan istisnalara rastlayabilirsiniz.
eğer okulunuz ilk 20 ile 50 arasında ise, temkinle gidin. Yani her an başka bir okula nakil almaya hazır olun.
eğer okulunuz ilk 20 içindeyse, hele ki ilk 10'daysa, gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz. Bu okullarda fen lisesi kitapları okutulur. Genelde eğitim ve başarıları bir fen lisesi kadar iyidir. Yani bu okullar nispeten dini eğitim veren fen liseleridir.

Zaten ben de şu anda Türkiye'nin en iyi 8. imam hatibine gidiyorum. Samsun Atakum AIHL'e gelirseniz karşılaşabiliriz 😁

2) Arapçadan dolayı nakil alacağınızı düşünüyorsanız hiç gelmeyin. Aslında Arapça o kadar zor değil, sadece ön yargılarınızı yıkmalısınız. Zaten ilk 20'deki okullarda meslek derslerinde öyle aman aman baskı yapılmıyor. Hatta benim okulumda hiç yok diyebilirim.

3) Dinle aranız çok iyi değilse hiç gelmeyin. Öyle aman aman dindar olmanıza gerek yok, ama eğer ateist/deistseniz, ya da olmayı düşünüyorsanız okulda geçirdiğiniz her gün size cehennem olur.

Umarım yazdıklarım faydalı olmuştur. Tekrarlıyorum, tavsiyelerimden en önemlisi 1 numaralı olandı. sevgiler, saygılar, iyi sosyaller.

ZAMANI OLMAYANLAR İÇİN: OKUL TÜRKİYE'NİN EN İYİ 20 İMAM HATİBİ ARASINDA DEĞİLSE GİTMEYİN.

Liste: İmam Hatip Lisesi Taban Puanları ve Türkiye'nin En İyi İmam Hatip Liseleri Sıralaması (2019)

Son düzenleme:
Çok iyi imamhatip liseleri var bunu kimse reddedemez; ama eğer gideceğiniz imamhatip lisesi gerçekten pek çok fen lisesinden iyi değilse, gitmeyin. Gerçekten söylüyorum başlangıç düzeyinde okuyacağınız bir kelam, bir hadis, bir de fıkıh kitabı 4 sene b*ktan bir imam-hatip lisesinde okumanıza bedel olur. Gidin bir anadolu lisesine.

İmam Hatibe gidilmez ama eğer için FEN VE SOSYAL BİLİMLER PROJE OKULU bölümü varsa gidilebilir. Çünkü o bölümde fen lisesi kitapları okutulur. Ve de imam hatipler kaynak açısından baya destekli. Özel okuldan bile iyiler neredeyse.
Her "FEN VE SOSYAL BİLİMLER PROJE OKULU"'na da gidilmez. Sadece Türkiye'nin en iyi 20 İHL'ine gidin.

İmam Hatibe gidilmez ama eğer için FEN VE SOSYAL BİLİMLER PROJE OKULU bölümü varsa gidilebilir. Çünkü o bölümde fen lisesi kitapları okutulur. Ve de imam hatipler kaynak açısından baya destekli. Özel okuldan bile iyiler neredeyse.
Bizim okulumuz.Ben Ortaokulum ve okulum hem proje okulu hem de Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu.

Çok iyi imamhatip liseleri var bunu kimse reddedemez; ama eğer gideceğiniz imamhatip lisesi gerçekten pek çok fen lisesinden iyi değilse, gitmeyin. Gerçekten söylüyorum başlangıç düzeyinde okuyacağınız bir kelam, bir hadis, bir de fıkıh kitabı 4 sene b*ktan bir imam-hatip lisesinde okumanıza bedel olur. Gidin bir anadolu lisesine.
Doğru, tam 1673 İHL var ve tam 1653'ü gidilmeyecek durumda.

Yeni konular

Geri
Yukarı