Imam-hatip lisesinin proje okulundan Anadolu lisesine geçmeli miyim?

Fatihmehmed

Femtopat
İyi forumlar. Ben kücük bir şehirde bir imam-hatip lisesinin proje sınıfinda okuyorum. Prije sınıfında fen lisesi müfredatını görüyoruz ve fen lisesi kitaplarindan ders işliyoruz. Matematik ve fen dersleri ağırlıklı. Sınavlı girdim. Bazı kayıtlarda da fen lisesi olarak geciyor hatta. Ama gecmişte imam-hatip liselerine olanları bildiğim için korkuyorum. Puanım buraya yettiği için girdim. Istedigim liseyi kıl payı kaçırdım.
Sımdi benden daha düsuk seviyeli öğrencilerin oldugu sınavsız girilen bir Anadolu lisesine mi gitmeliyim, yoksa imam hatipte mi kalmalıyım. Bu arada imam hatiplerin hep başarısız, terbiyesiz vs. olduğunu soylerlerdi. Inanın gercekle alakası yok. Atatürk'ten soğutuyorlar diyorlardı bunla da bir alakası yokmuş. Imam hatiplere karsi gercekten cok fazla ön yargı var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer gittiğiniz okuldan memnunsanız, imam hatip lisesi size zor gelmiyorsa kalınız. Zaten fen lisesi müfredatı görüyormuşsunuz, geçiş yapmak için ben bir sebep göremiyorum. Tabii ki sizin kararınız fakat, geçiş yaptığınız zaman hocalara, arkadaş ortamına alışmanın zor olacağını da unutmayın.

İmam hatip gibi bir yerde eğitim görmek yerine meslek lisesine giderim ben.
Atatürk'ten soğutuyorlar diyorlardı bunla da bir alakası yokmuş.
Onu yapmaya yemez, deli raporu alıp tarihçiyim diye geçinenler yapıyor gerçi ama o da deli işte; delidir, ne yapsa yeridir.
Bu arada imam hatiplerin hep başarısız, terbiyesiz vs. olduğunu soylerlerdi. Inanın gercekle alakası yok.
Başarıyı bilmem de terbiye konusu göreceli, imam hatipte zorunlu olarak kapalı olan, çıkınca açılan tanıdıklarım var. Bu ahlaksızlık mı? Bence hayır. Ama imam hatipte okurken "kimin eli kimin cebinde belli değil" deyip okuldan ayrılan tanıdıklarım da var.

Hayat sizin okul sizin.

Nereye istersiniz gidin ama ben oldam imamhatipteb çıkarım.

Oratokulumu imamhatip okudum artık imamhatip deseler söve söve millete dalarım.

Sanıldığı kadar iyi yer değil, malum parti anadolu ve fen müfredatına dokunamazken imamhatiplere istediğini koyabilir ( yani bunu kötü niyet ile kullanabilir).

Eğer şu an kazandığın yer iyi bir yerse yani yüksek bir puanla alıyorsa kalabilirsin. Ben de istediğim okula puanım yetmediği için İmamhatip lisesine gelmiştim.

Eğer gitmek istediğin Anadolu Lisesi puansız alıyorsa ben olsam hiç düşünmezdim bile oraya gitmeyi.

Çünkü genellikle puansız lisede olan kişiler pek çalışmayan kişiler oluyor ve senin seviyeni de aşağıya çekebilirler ama tercih senin.

İmam hatip gibi bir yerde eğitim görmek yerine meslek lisesine giderim ben.

Onu yapmaya yemez, deli raporu alıp tarihçiyim diye geçinenler yapıyor gerçi ama o da deli işte; delidir, ne yapsa yeridir.

Başarıyı bilmem de terbiye konusu göreceli, imam hatipte zorunlu olarak kapalı olan, çıkınca açılan tanıdıklarım var. Bu ahlaksızlık mı? Bence hayır. Ama imam hatipte okurken "kimin eli kimin cebinde belli değil" deyip okuldan ayrılan tanıdıklarım da var.
Kız imam hatip lisesinde tesettür zorunluluğu yoktur. Terbiye konusuna gelince lisenin nerede bulunduğu önemlidir. Örnek adı çıkmış bütün pisliklerin orada yapildigi bir mahallenin lisesiyle, insanlarının temiz ve duzgun oldugu bir sehrin imam hatip lisesini karsilastırmak da deliliktir.

Geri
Yukarı