İman sorunsalı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Fakat alışılmış, benim inanışıma saygı duyacaksin söylemi gidiyor.
Ben saygı duyulmasından yanayım ama nasıl dersen şöyle; yani sen namaz kılacaksan seni engellememek gibi veya bir budist meditasyon yapacaksa yanına gidip rahatsız etmemek gibi. Yoksa kendi kendine ne yaparsa yapsın o onunla inancı arasındadır bana ne açıkçası. Fakat sırf senden değil diye özellikle saygısızlık yapılmasını kaldıramıyorum açıkçası o sıra bana ne diyemiyorum.

Demek istediğimde bir bakıma o zaten. Benim bir başkasının dini hakkında konuşuyor olmam o kişiye savunma hakkı yada söz hakkı kazandırmıyor olmali. Benim o dine inanmıyor oluşum ve bunun gerekçeleri ile konuşuyor olmam inanan kişiyi zerre ilgilendirmez. Çünkü benim dinim, en kaba tabirle inanmayisim zaten ve ben aslında kendi dinimden bahsediyor oluyorum. Onun inanıyor olması, benim dinimi yaratan şey aslında.

Benim cehenneme yollamaktan kastım Tanrı herkesin canını yakmak istiyorsa neden hemen ceza vermiyor?

Müslümanlık özelinde cevap vermek istiyorum.

İnsan hiçbir şey yaşamadan hayatına cehennemde başlamış olsaydı neden cehennemde olduğunu merak etmeyecek miydi?

Geri kalanı iki farklı irade meselesi. Tanrının iradesi o insanın doğumundan ölümüne işleyeceği günahları, sevapları bilmek konusunda yeterli fakat insan yaptığı, yapacağı fiilleri tanrı istediği için yapmıyor kendi iradesi ile yapıyor. Tanrı da insan kendi iradesiyle böyle yapacağı için biliyor.

Son olarak bunu bilmesi hemen cezalandırma gerektirmez. Bunu tanrı bilir fakat sen bilmezsin. Bu yüzden bu hayatı yaşayıp neden ceza çektiğini bilmen gerekir.

İntihar eden her insan için depresyon hastası demek yanlış olur bence. Bunun içinde çevresel faktörler de var.
Sevdiğim bir videoyu paylaşayım. Örneğin videoda denildiği gibi Japon Kamikazelerinin kendi menfaatları için değil de ülkeri için yaptığı bir intihar eylemidir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Zaten intiharın tek sebebi demedim depresyonun belirtisi dedim.

Tarihte Hamurabi kanunları vardır mesela herkes bilir. Adalet için en sert ceza yöntemi diyebiliriz kısaca buna. Mesela elma çalarsan, çaldığın elini keserlerdi. Şimdi o ağaç gelecek sene yine elma vermeyecek mi? Satıcı o elmayı yine satmayacak mı? Peki hırsızın eli ne olacak? Yeniden mi çıkacak?

Yukarıda saydığın maddeleri anlayamadım? Yani soru mu bunlar yoksa bir öğretinin kanunları kuralları gibi bir şey mi?
Ortaya çıkardığım varsayımları maddeler halinde yazdım. 1 ve 5. Madde çeliştiğinden dolayı açıklama istiyordum onun için açtım konuyu.

Aslında bu başlık altında yapılacak her hangi bir konuşma kimseye söz hakkı doğurmuyor olmalı. Bir dine veya tanrıya inanmiyorsam, inanmiyorumdur, bu konu hakkında konuşuyor olmam kimseyi ilgilendiren bir durum olmamalı. Sonuçta inanmadığım bir varlığa ya da dinine saygı göstermek zorunda değilim, olsaydım zaten varlığı kabul etmiş olurdum. Birilerinin inanıyor olmasına saygı duyabilirim fakat buda benim insiyatifimde olan bir şey olacağı için yine olay soyledigime cikiyor. Nasıl ki her ezanda her dini sohbette her Allah ismi geçişinde bana söz hakkı doğmuyorsa, aynı şey inanan içinde geçerli olmalı. Fakat alışılmış, benim inanışıma saygı duyacaksin söylemi gidiyor.

Saygı duyuyoruz zaten ancak benim burada anlattığım şey her insan düşünmeli sorgulamalı. Bunlar çok temel şeyler. Herhangi dine mensup olan kime sorsan "Neden bu dini seçiyorsun?" diye kimse adam akıllı cevap veremez. Körü körüne inanan ve sorgulamayan insanlar yüzünden hep birilerinin cepleri doluyor ve bunun için biraz da sorgulamayı ve akılcılığı savunuyorum.

Doğurmasının sebebini belirttim. Hani bir dinin getirdiklerine karşı bir argümanın varsa, aynı şekilde karşı taraf için söz hakkı doğar ama "Kendi dininizi katmayın" denmiş. Neden katmasın ki? Onları hedef alıyorsun direkt. Zaten yanlış anlaşılmaya biraz müsait bir yazı olmuş, konuştuk onu.

Bunları konuşmuştuk. Benim bir dini hedef aldığım yok. Genel konuşuyorum. Siz yazdıklarımı bütün olarak değil cümle cümle ele alıyorsunuz.
Müslümanlık özelinde cevap vermek istiyorum.

İnsan hiçbir şey yaşamadan hayatına cehennemde başlamış olsaydı neden cehennemde olduğunu merak etmeyecek miydi?

Geri kalanı iki farklı irade meselesi. Tanrının iradesi o insanın doğumundan ölümüne işleyeceği günahları, sevapları bilmek konusunda yeterli fakat insan yaptığı, yapacağı fiilleri tanrı istediği için yapmıyor kendi iradesi ile yapıyor. Tanrı da insan kendi iradesiyle böyle yapacağı için biliyor.

Son olarak bunu bilmesi hemen cezalandırma gerektirmez. Bunu tanrı bilir fakat sen bilmezsin. Bu yüzden bu hayatı yaşayıp neden ceza çektiğini bilmen gerekir.

Bu konuyu defalarca kez başka başlıklar altında tartıştık. Yaptığınız açıklama bu konuyu kapatamaz. Çünkü özgür irade sorunsalı hiçbir zaman monoteist dinlerde çözülemedi. Tarih boyunca bu konular hep tartışıldı ve bunun bir çözümü yok. Zaten cümlelerinizde tutarsızlık var. Tanrı zaten öyle olacağını önceden biliyorsa nasıl olaylar bildiği gibi gelişmiyor? Demek ki Tanrı yanlış biliyor.

Siz yazdıklarımı bütün olarak değil cümle cümle ele alıyorsunuz.

Bütün olarak ele alınmamalı diye zaten demiştim. Zaten bir dini hedef alıyorsunuz demedim. Onları hedef alıyorsunuz dedim. Artık başlıkta yazdığınız maddeler kimleri kapsıyorsa. Gördüğüm bir yanlışı belirttim sadece, sorun yok.

Arkadaşlar ben de müslümanım. Din çok karışık bir konu. İnanınca herhangi bir şey kaybetmiyorsunuz. Günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. Bu konuyla ilgili tek yorumum;

Bu dünyada ki sorumluluklarınızı unutacak kadar ahirete bağlanmayın, ahireti unutacak kadar fani dünyaya bağlanmayın. Her ikisini eşit tutup yaşamakta fayda var. Günümüze kadar binlerce din vardı ve çoğu yok oldu. İnsan oğlu isterse krem peynire bile tapabilir.

Ortaya çıkardığım varsayımları maddeler halinde yazdım. 1 ve 5. Madde çeliştiğinden dolayı açıklama istiyordum onun için açtım konuyu.
Birinci maddeyi bilemem açıkçası ama beşinci madde biraz farklıymış Yani şans mı olur yoksa kaba hesap mı olur belli değil. Yani çok havada bir durum bunlar sadece sevap işlesem dini görevlerimi yerine getirsem ma tacizci olsam yine de ödüllendirilir miydim? Bu hangi din olursa olsun yani. Ya da hiç dini görevlerimi yapmasam ama zorda olan birine o an yardımım dokunsa yine de cezalandırılır mıydım? Bu iki soruyu çözememişken diğerlerini nasıl çözecekler acaba:)

Birinci maddeyi bilemem açıkçası ama beşinci madde biraz farklıymış Yani şans mı olur yoksa kaba hesap mı olur belli değil. Yani çok havada bir durum bunlar sadece sevap işlesem dini görevlerimi yerine getirsem ma tacizci olsam yine de ödüllendirilir miydim? Bu hangi din olursa olsun yani. Ya da hiç dini görevlerimi yapmasam ama zorda olan birine o an yardımım dokunsa yine de cezalandırılır mıydım? Bu iki soruyu çözememişken diğerlerini nasıl çözecekler acaba:)
Dinden dine değişiyor. İslam'da şirk koşmadığın sürece sorun yok hepsinin affı var. Ama müslüman olmamak en büyük suç. Hristiyanlıkta 10 emir var. Metodizme göre ödüllendirilirsin bile.

Zaten intiharın tek sebebi demedim depresyonun belirtisi dedim.

Saygı duyuyoruz zaten ancak benim burada anlattığım şey her insan düşünmeli sorgulamalı. Bunlar çok temel şeyler. Herhangi dine mensup olan kime sorsan "Neden bu dini seçiyorsun?" diye kimse adam akıllı cevap veremez. Körü körüne inanan ve sorgulamayan insanlar yüzünden hep birilerinin cepleri doluyor ve bunun için biraz da sorgulamayı ve akılcılığı savunuyorum.

Bunları konuşmuştuk. Benim bir dini hedef aldığım yok. Genel konuşuyorum. Siz yazdıklarımı bütün olarak değil cümle cümle ele alıyorsunuz.

Bu konuyu defalarca kez başka başlıklar altında tartıştık. Yaptığınız açıklama bu konuyu kapatamaz. Çünkü özgür irade sorunsalı hiçbir zaman monoteist dinlerde çözülemedi. Tarih boyunca bu konular hep tartışıldı ve bunun bir çözümü yok. Zaten cümlelerinizde tutarsızlık var. Tanrı zaten öyle olacağını önceden biliyorsa nasıl olaylar bildiği gibi gelişmiyor? Demek ki Tanrı yanlış biliyor.

Olaylar bildiği gibi gelişiyor yanlış bilinen bir durum yok ki. Müdahil olmamak farklı birşey, bilmek farklı birşey.

Olaylar bildiği gibi gelişiyor yanlış bilinen bir durum yok ki. Müdahil olmamak farklı birşey, bilmek farklı birşey.
Tanrı, daha hiçbir şey yaratmadan önce a kişisinin b zamanında c işini yapacağını biliyordu. Evren yaratıldı ve b zamanı geldi. C işini a kişisi o zaman özgür iradesiyle yapmış olacaktır. Başka bir seçeneği seçemez eğer seçerse Tanrı yanlış biliyor olmuş olur.Her şey önceden bellidir.
Arkadaşlar ben de müslümanım. Din çok karışık bir konu. İnanınca herhangi bir şey kaybetmiyorsunuz. Günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. Bu konuyla ilgili tek yorumum;

Bu dünyada ki sorumluluklarınızı unutacak kadar ahirete bağlanmayın, ahireti unutacak kadar fani dünyaya bağlanmayın. Her ikisini eşit tutup yaşamakta fayda var. Günümüze kadar binlerce din vardı ve çoğu yok oldu. İnsan oğlu isterse krem peynire bile tapabilir.

Sende düz mantık var. Ben çok daha farklı seneryolar düşünüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı