[İnceleme] VDSL TurkNet vs Türk Telekom

Hepinize merhabalar, bugün TurkNet ve Turk Telekom'un ping ve internet karşılaştırmasını yapacağım.

Önce eve TurkNet bağlattım o sırada şehir dışındaydım modem yoktu, test modemiyle test yapın dedim yapmadan gitmişler. Modem geldi bağlantıyı yapıyorum DSL ışığı yanmıyor neredeyse bütün kombinasyonları denedim olmadı, kablo kontrolü yaptım ankastreden nafile. Yaklaşık 5 gündür destek hattından evime servis çağırmaya çalışıyorum TurkNet ekibi ısrarla bu konuda yardımcı olmuyor, TT'ye iletildi deyip geçti. Son olarak sinirlendim cuma günü sabah Turk Telekom'a ve Netspeed'e başvurumu yaptım. Hangisi ararsa önce ona geçeceğim dedim. Saat 09.00 gibi aradım Turk Telekom'dan 12.00 gibi beni aradılar, uygunsanız bugün bağlantınızı yapalım dediler tamam dedim. 15.00 gibi geldiler bağlantıyı tamamladılar.

Bu süreçte evime gelen Turk Telekom servisiyle konuştum dedi, 3 gün önce ben geldim TurkNet arızanıza, sonra dünde geldim dedi biz iletiyoruz TurkNet dönüş konusunda çok yavaş dedi. Port değiştirme durumunu falan sordum ping olma durumunda, yeni bir port bağlandığını ve bağlantımı boş porta yaptığını söyledi, durum olursa yardımcı oluruz dedi. Şu an TurkNet için iptal talebi oluşturdum hazır servis varken karşılaştırma yapmak istedim.
Öncelikle modem değerlerimize bakalım;
  • Modem: ASUS DSL-AC750
1607284717542.png

Şimdi karşılaştırmaya başlayalım.
  • TurkNet CMD
Turknet CMD.png

• Turk Telekom CMD
TT CMD.png

• TurkNet LoL
Turknet LoL.png

• Turk Telekom LoL
TT LOL.png

• TurkNet Valorant
Turknet Valorant.png

• Turk Telekom Valorant
TT Valorant.png

• TurkNet CS:GO Game Server
Turknet Valve.png

• Turk Telekom CS:GO Game Server
TT Valve.png

Karşılaştırmadan da anlaşılacağı gibi Turk Telekom ping olarak az da olsa daha iyi bir hizmet sunuyor(Benim için). Bunun yanında evet biraz daha pahalı. Eğer hazır bir altyapınız yok ise hatalı kurulum, arıza gibi şeylerde TurkNet ile gerçekten uzun süre uğraşabilirsiniz.

Son düzenleme:
Ben de TurkTelekom'dan TurkNet'e geçiş yaptıktan sonra ping sorunu yaşıyorum uzun süredir. Çok oyun oynamadığımdan kafaya takmadım fakat aynı altyapıda nasıl ping farkı oluyor anlamıyorum.

@Knight Davion Belli olmaz. Sizin bağlantı altyapınız ile alakalı bir durum. Sorun yaşarsanız fesih edebilirsiniz. Geçen sene Superonline'de akşamları ping sorunu yaşıyordum bu yüzden sözleşmeyi iptal ettim, şimdi de fiyatları çok yüksek.

Ben uzun yıllardır TurkNet kullanıyorum müşteri temsilcisi bulamama hariç memnunum. Ping SpeedNet testinde 7 çıkıyor. Arada hız düşmesi falan yaşıyorum fakat modemi kapatıp açınca düzeliyor modem kaynaklı herhalde. Neyse kayınpederim de Turknet'liydi. Benden 100mt ilerdeki bir binada oturuyor kendisi. Çok şikayetçiydi Turknet kötü diyordu TurkTelekom'a geçti şu an ailece pişmanlar daha çok sıkıntı yaşıyorlar. Biraz bulunduğun yere göre değişen bir durum sanırım aslında altyapı aynı ama nasıl bir fark oluşuyor anlayamadım. Bu arada binamızda Turktelekom fiber kutusu var fiber altyapı var ama eve bakır kablo geldiği için VDSL kullanıyoruz. Var mı eve fiber çekecek biri? :D

@Knight Davion Belli olmaz. Sizin bağlantı altyapınız ile alakalı bir durum. Sorun yaşarsanız fesih edebilirsiniz. Geçen sene Superonline'de akşamları ping sorunu yaşıyordum bu yüzden sözleşmeyi iptal ettim, şimdi de fiyatları çok yüksek.
Şu an internet ping ve hız bakımından sorunsuz fakat taahhüt bitecek. Türk Telekom faturayı ikiye katlayacak. Bu yüzden Netspeed’e geçeceğim. Eğer sorun olursa sorunu çözmesi gereken Netspeed mi Altyapı TT olduğu için TT mi?

@dansemacabre Muhtemelen POP noktalarından veya bağlı olduğunuz porta aşırı yüklemeden kaynaklıdır.
Neredeyse ististasız herkes böyle diyor.
Benim sorunum pingin yükselmesi değil. TurkTelekom ile sabit 41 ping ile oyun oynuyordum. TurkNet kullanırken en düşük pingim 37 fakat gece saatlerinde yalnızca bir cihaz bağlıyken bile pingim asla sabit kalmıyor. Sabit olsun da 70 olsun problem değil. 37-600 arasında saniyelik çıkıp iniyor ve kopmaya kadar gidiyor. Sorun dediğiniz gibi onlardan ya da saha dolabına uzaklıktan kaynaklanıyor olabilir. Çünkü arıza bildirimi oluşturduğumda hat değerlerimin normal olduğunu kopmanın kendilerinden değil TurkTelekom altyapısından kaynaklandığını söylüyorlar. Belki sorunum modemden kaynaklanıyordur TurkTelekom'un Zyxel VDSL modemini kullanıyorum.
Şu an internet ping ve hız bakımından sorunsuz fakat taahhüt bitecek. Türk Telekom faturayı ikiye katlayacak. Bu yüzden Netspeed’e geçeceğim. Eğer sorun olursa sorunu çözmesi gereken Netspeed mi Altyapı TT olduğu için TT mi?
Siz Netspeed ile iletişime geçiyorsunuz altyapısal bir problem varsa onlar TurkTelekom ile iletişime geçiyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı