İncil'e göre dünya düz mü?

İncil'deki matta 4:8'de şöyle diyor;

"İblis, İsa'yı en yüksek dağa çıkardı ve bütün ihtişamıyla bütün şehirleri gösterdi."

Dünya yuvarlak ise nasıl bir dağdan Hz. İsa tüm şehirleri gösterdi? Bununla İncil çürütülebilir mi? İncil'e göre dünya düz mü?

Bu bilgiyi bir sürpriz olarak gören arkadaşlar olabilir ama Hristiyanların bizdeki gibi (İslam'daki gibi) bir vahiy anlayışı yoktur. İncil'in Hz İsa'ya indirilmiş bir kitap olduğunu ya da Hz İsa tarafından yazıldığını vs söylemiyor çoğu zaten.

İncilleri Hz İsa'nın hayatına tanıklık etmiş onun yanında yer alan bazı talebeleri tarafından onun hayatını anlatmak üzere yazılmış eserler olarak görüyorlar. Ancak bu İncil olarak adlandırdıkları bu yazma eserlere kutsiyet atfetmedikleri anlamına gelmiyor. İncil'i yazan Matta, Markos, Luka, Yuhanna gibi talebelerin (ya da Havarilerin) İncil yazdıkları esnasında Kutsal Ruh'un (Ruhül Kudus kavramı) koruması altında olduklarına ve bu yüzden yazdıklarını doğru olarak yazdıklarını söyleyerek İncillere kutsiyet atfediyorlar. Yani dolaylı olarak diyeyim "tanrı kelamı veya kutsal metin" olarak görüyorlar.

Hz İsa Aramice konuşuyordu ama Hristiyanlığın geçen zaman içerisinde üzerine bina edildiği İncil metinleri İbranice ve hatta Yunanca tercümeler baz alınarak oluşturuldu.

Yani bugün elimizde olan İncil metinleri özetle tercümelere dayanıyor ve zaman içerisinde bu haline gelmiş eserlerdir.

Yukarıda örneği verilen farklı şekillerde anlaşılmaya müsait pasajlar orijinal metinleri inceleyebilen yani İbranice ve hatta eski metinleri anlayabilecek kadar Yunanca bilen dil uzmanlarının açıklamaları dinlenmeden anlaşılamaz.

Tercüme üzerine yorum yapmak, tercümeye bakarak %100 bir kanaat oluşturup burada çelişki var, hata var o var bu var demek "bilimsel anlamda" hiçbir şey ifade etmiyor. Aynı şey Kur'an-ı Kerim veya herhangi bir başka kutsal metin veya hatta insan yazması eski eserler için de geçerli.

Türkiye'de de aynı şey çok yapılıyor Kur'an-ı Kerim'de hata var çelişki var bilmem ne var.. Arapça biliyor musun? Hayır. Arapça'nın tarih içindeki gelişimini o dönemin Arapçasının özelliklerini biliyor musun Hayır? İslam tarihini biliyor musun ayetlerin iniş sebeplerini biliyor musun hayır? O zaman sen neyin bilminden ilminden bahsediyorsun arkadaşım demek yerine herkes işine geldiği gibi inancına uygun olan yorumu gerçek kabul etmeyi tercih ediyor.

Kendimize yapılmasını istemediğimizi başkasına yapmayalım. Bahsi geçen metinde çelişki var mı yok mu karar vermek bizim işimiz değil. Cidden öğrenme merakınız varsa buraya değil, bu işin uzmanı bir İncil tarihçisi ya da dilbilimcisi bulun (İbranice, Yunanca metinleri okuyabilen bu konuda kelam edebilen) ona sorun yapacağı izah sizi tatmin etmezse çelişki olduğuna inanın yoksa da tamam anladım deyin geçin. Çok da büyütülecek üzerine bir inanç hatta fikir bina edilecek bir mesele değil kısacası.

Benim bildiğim eski zamanlarda kiliselerin incili örnek göstererek "dünya düz bir tepsidir bu tepside bir boğanın boynuzlarının üzerindedir" gibi açıklama yaparak cahil halkı sırf kutsal kitap böyle dedi diye öyle sanmalarını sağlamaktır.

Buna biz Allah'ın kudreti diyoruz.

Bu arada 2000 yıl önceki birçok tercümeden sonra elimize ulaşmış ufacık bir metinle ilgili soru soruyoruz ama soruda ve cevaplarda bile yanlış anlamalar var.

Bu metne göre bütün şehirleri gösterdiği söylenen İblis, Hz İsa değil.

Yani bu metni okuyan ve buraya soran arkadaşımız yanlış anlayarak soruyor ve soru yanlış bir şekilde sorulduğu için cevaplar da öyle şekilleniyor, bütün şehirleri gösterenin Hz. İsa olduğunu düşünen başka bir arkadaşımız da alıntıladığım cümleyi muhtemelen buna binaen kuruyor.

Metin incelemenin ne kadar hassas ve değerli bir konu olduğuna başlı başına sorunun kendisi bir örnek özetle :)

1400 yılında keşfedilmesi olmaması anlamına gelmez. Amerika'da şehirler vardı.

Amerika kıtası o yıllarda doğulular tarafından keşfedildi. Keşiften önce Amerika kıtasında yaşayan medeniyetler vardı, yani şehirler vardı.

1565 yılında İspanyollar tarafından kurulan st. Augustine, florida şehri, ABD'nin üzerinde yerleşim bulunan en eski şehridir. Önce araştırmayı öğrenin, ne demişler 1 kanıtla 40 alimi yendim 40 kanıtla 1 cahili yenemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
@144hzmonitörlazım 30Hz sana yeter dostum. Kafa ağır çalışıyor, 144'de yetişemezsin.

Amerika kıtasındaki en eski medeniyet olarak bilinen Caral şehri, UNESCO tarafından da tanınarak Dünya Mirası listesine dahil oldu. M.Ö. 3000 - 2600 arasında kurulduğu tahmin ediliyor.

Maya uygarlığı MÖ 600 civarından yükselişe geçmiş. Uygarlık siyasi kargaşalar sonucunda çöktüğü MS 900'e dek, geniş bir alanda varlığını sürdürmüş. Artık irili ufaklı kaç tane şehirleri var mı bilmiyorum. Daha başka başka da uygarlıklar mevcuttu İsa dönemimde.

Yanlış bilgi verdiğin için banlama zahmetine girmiyorlar. Şanslısın ki moderatör arkadaşlar seni dindaş olarak gördüğü gerekçesi ile banlamıyor. Bunun başka bir açıklaması yok. İşine gelmeyen konuları yayınlamadıkları gibi.

2+2 = 4 değil 7 eder desen bile seni banlamayacaklar.

Son düzenleme:
@144hzmonitörlazım 30Hz sana yeter dostum. Kafa ağır çalışıyor, 144'de yetişemezsin.

Amerika kıtasındaki en eski medeniyet olarak bilinen Caral şehri, UNESCO tarafından da tanınarak Dünya Mirası listesine dahil oldu. M.Ö. 3000 - 2600 arasında kurulduğu tahmin ediliyor.

Maya uygarlığı MÖ 600 civarından yükselişe geçmiş. Uygarlık siyasi kargaşalar sonucunda çöktüğü MS 900'e dek, geniş bir alanda varlığını sürdürmüş. Artık irili ufaklı kaç tane şehirleri var mı bilmiyorum. Daha başka başka da uygarlıklar mevcuttu İsa dönemimde.

Yanlış bilgi verdiğin için banlama zahmetine girmiyorlar. Şanslısın ki moderatör arkadaşlar seni dindaş olarak gördüğü gerekçesi ile banlamıyor. Bunun başka bir açıklaması yok. İşine gelmeyen konuları yayınlamadıkları gibi.

2+2 = 4 değil 7 eder desen bile seni banlamayacaklar.
Cahiliz hocam yav :D.

Dünya yuvarlak ise nasıl bir dağdan Hz. İsa tüm şehirleri gösterdi? Bununla İncil çürütülebilir mi? İncil'e göre dünya düz mü?

O zaman Kuran'ı da çürütürsün.

O, sana Kitabı Hak ve kendinden öncekileri doğrulayıcı olarak indirdi. O, Tevrat'ı ve İncil'i de indirmişti. (3/Âl-i İmran 3)

Yeni konular

Geri
Yukarı