İndirilen Chrome setup'larındaki farklılık!

godless_imam

Femtopat
Daha fazla  
Meslek
Teolog
Merhaba arkadaşlar, Edge üzerinden indirmiş olduğum Chrome setup dosyasını VirusTotal üzerinden bağlantı kurduğu sunucuları incelerken birkaç garip durum sezdim.
Açıklamam gerekirse;
1) indirilen tüm Setup'ların SHA256 değerleri değişiyor.
2) Edge üzerinden indirilen setup Exe'si ile Chrome üzerinden indirilen setup Exe'si farklılık barındırıyor.
Chrome üzerinden indirilen dosyalar çalıştırıldığı zaman iletişim kurduğu sunucular Google ve Google'nin reklam servisleri lakin Edge üzerinden indirilen dosyalar ekstra olarak Microsoft ve edgecast ile iletişim kuruyor.
edge.PNG
chrome.PNG

Bu konuda derinlemesine inceleyecek kadar alan bilgim olmadığı için sizlere danışmak istiyorum.
1) Basit bir sunucudan çekilen veriyi kuracak bir installerin neden sürekli SHA gibi değerleri değişir. (eğer başka kaynaklardan araştırdığım bilgi yanlış değilse indirme sırasında kişiye özel üretilmiyor. Bu yüzden SHA gibi değerlerin değişmesini anlayamıyorum.)
2) Sizce Edge ile indirilen setup dosyasını güvenilir olarak kabul edebilir miyiz?

@Wostid Reis olayı yeterince açıkladığımı düşünüyorum fakat yeniden açıklayayım.

Basit bir installer dosyasının tarayıcı farkından dolayı iletişim kurduğu sunucular neden değişir.

1.)SHA256 zaten surekli degismesi gerektigi icin dunyanin en stabil hashleme sistemi. Ayrica sha256'yi kendine gore ozellestirebilmek cok kolay, mesela cikan şifredeki sayilari 3 i ile carparak veya 13. karaktere "0" koyarak veya 5. ve 10. karaktere herhangi bir deger vererek, 5 satir kodla kendi hashini olusturabilirsin. Maliyetsiz, guvenli, hizli. Bu yuzden sifreliyorlar

2.)Tabii ki. chrome tarzi cok temel uygulamalari wingetten yukleyebilirsiniz guven sıkıntısı yasamadan.

Geri
Yukarı