[Uyarı] Sahte Chrome güncellemesi

Opera içinde reklam ve izleyici engelleme var, böyle bir şey çıkmaz.
Yanlış bilgilendirme.

Reklam engelleyici sadece içerisindeki filtrelerde bulunanları engeller. Bu bir zararlı web sitesi yani reklam değil. Bu filtreye eklenirse yarın bir gün başka bir alan adıyla devam edip yine kullanıcılara bulaşmaya devam edebilir.

Son düzenleme:
Ben zaten böyle abuk subuk güncellemeleri falan yemediğim için sıkıntı yok. Ayrıca zaten KIS 2020 kullanıyorum. AV yazılımı kullanmayanlar her zaman olduğu gibi pişman olacaktır. Forumda bas bas bağırılıyor, AV gereklidir, AV kullanın, Defender yeterli değildir diye. Fakat hala dinlemeyenler var, onlar da eninde sonunda böyle pişman oluyorlar.

Ben zaten böyle abuk subuk güncellemeleri falan yemediğim için sıkıntı yok. Ayrıca zaten KIS 2020 kullanıyorum. AV yazılımı kullanmayanlar her zaman olduğu gibi pişman olacaktır. Forumda bas bas bağırılıyor, AV gereklidir, AV kullanın, Defender yeterli değildir diye. Fakat hala dinlemeyenler var, onlar da eninde sonunda böyle pişman oluyorlar.
Bilinçli bir kullanıcıyım ve kendim adına konuşuyorum benim için Defender yeterli. Her ay düzenli veritabanı güncellemelerini yapıyorum. Abuk sabuk sitelere girmiyorum. Crack yazılımları kullanmıyorum. 13 senedir 1 kere bile ciddi virüs ile karşılaşmadım.
Not: Win7 varken MSE ve Avira kullanıyordum. W10 sonrasında bahsettiğim kullanım.

Bilinçli bir kullanıcıyım ve kendim adına konuşuyorum benim için Defender yeterli. Her ay düzenli veritabanı güncellemelerini yapıyorum. Abuk sabuk sitelere girmiyorum. Crack yazılımları kullanmıyorum. 13 senedir 1 kere bile ciddi virüs ile karşılaşmadım.
Bazı virüsler maalesef kullanıcı etkileşimi olmadan bulaşıyor. Bu durumda antivirüs yazılımının bunu yakalayabilmesi gerekiyor. Ayrıca ben her ne kadar çok bilinçli bir kullanıcı olsam da işimi iyice sağlama almak istedim, o yüzden KIS 2020 kullanıyorum.
@Murat5038 boşuna mı "Defender yetersizdir." diyor?

Bazı virüsler maalesef kullanıcı etkileşimi olmadan bulaşıyor. Bu durumda antivirüs yazılımının bunu yakalayabilmesi gerekiyor. Ayrıca ben her ne kadar çok bilinçli bir kullanıcı olsam da işimi iyice sağlama almak istedim, o yüzden KIS 2020 kullanıyorum.
Doğrudur hocam. Ama abuk sabuk siteler ve programlarla "etkileşime" girmezseniz sorun yaşamazsınız. Ben şahsen yaşamıyorum.

Konu bu arada yanlış anlaşıldı heralde. Bu sayfa sadece Chrome kullananlarda çıkmıyor diğer tarayıcılarda da karşınıza çıkabilir.
Phising mevzuu bizde biraz geç anlaşılır hep 😂
Antivirüs kullanmıyorum, her seferinde de Win. Defender'ı bir şekilde etkisizleştiriyorum. Bir kullanıcı olarak bilinçli yaşarsanız ve önünüze gelen her şeye tıklama alışkanlığınız da yoksa bir şey olmaz. Şahsen ben TOR Browser da kullanan ve takılan birisiyim yani 🙃

Not: Win7 varken MSE ve Avira kullanıyordum. W10 sonrasında bahsettiğim kullanım.
Aynı olay bende de var. Şu zamana kadar yaşadığım ciddi sorunlar çıktı almak için flash diskinizi "bizim bu bilgisayarda kesinlikle virüs yoktur" diyen beyinsiz fotokopicilere verdikten sonra flash'ın içindeki dosyaları görememek olmuştu 😂 😂 😂
Operada daha da çok kişi avlar.
Katılmıyorum. Artık opera o şekilde bir güncelleme vermiyor ki, flash güncellemesi bile atmıyor. kendisi indirip sonra size "hacı yükleyeyim şunu artık bi operayı kapat da" diyor. En az 1 hafta Opera kullanan birisi bunu yemez yani.

Birçok haber sitelerinde ve kurumsal sayfalar dahil saldırıya uğramış sayfalarda, sahte Nord VPN sayfası gibi bir çok sitede dolaşırken resimdekine benzer bir güncelleme ekranı karşınıza çıkarsa aldırış etmeyin.
Sahte güncelleme sitesine yönlendirip indirmiş olduğunuz zararlı arka kapı açarak arka planda çalışmaya devam ediyor Chrome güncelleme servisini taklit ederek.
Bu zararlıyı şimdiye kadar 2000 civarı kişi indirmiş bulunmaktadır. İndiren ülkeler arasında ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere, İsrail ve Türkiye bulunmaktadır.

Bulaşan bu zararlı habere göre bir keylogger türü, RDP protokolüye cihaza direkt bağlantı ve şifre çalışıcı diğer yazılımları indirme özelliği bulunduğu düşünülmekte.

Biraz daha AV kullanmamaya özen gösterin. :D

Kaynak: Cybercriminals spread dangerous backdoor as Google Chrome update
Velhasıl, aslında güvenli tarayıcı diye bir şey yoktur. En büyük güvenlik, sizin kendi sağladığınızdır. Deniliyor bu olaylarda hep aslında 🙃 🙃 🙃

Geri
Yukarı