İndirmelerde 1000 Mbps internetin yalnızca 500'ü kullanılıyor

85-90 mb/sn yine kabul edilebilir rakamlar da ben 45-50 mb/sn görebiliyorum en fazla, bunun çözümü nedir?

IDM ile Google Drive üzerinden dosya indirdiğinizde de aynı şekilde 45-50 MB/s mi alıyorsunuz? Eğer ki çoklu paketlerde sorun yaşıyorsanız Bufferbloat sorununuz olabilir. Bufferbloat test sonucunuzu paylaşabilir misiniz?

IDM ile Google Drive üzerinden dosya indirdiğinizde de aynı şekilde 45-50 MB/s mi alıyorsunuz? Eğer ki çoklu paketlerde sorun yaşıyorsanız Bufferbloat sorununuz olabilir. Bufferbloat test sonucunuzu paylaşabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• resim_2024-01-02_151730850.png
    resim_2024-01-02_151730850.png
    405 KB · Görüntüleme: 21

Biraz bufferbloat sorununuz var. Farklı boyutlarda paket iletiminde darboğazda kalıyor. Router, ONT'ya da OLT cihazının yetebileceği bu kadar. 30-40 MB boyutuna kadar indirme hızlarının düşmesi normal. Ben özellikle oyunlarda ping sorunu yaşamamak için QoS'te hızı sınırlıyorum. Yoksa yüksek hızlarda paketler yoğun olduğunda gecikme sorununa sebep oluyor. Bu sorunlar dediğim gibi router OLT ve ONT cihazlarının yeterince iyi olmamasından kaynaklı.

Biraz bufferbloat sorununuz var. Farklı boyutlarda paket iletiminde darboğazda kalıyor. Router, ONT'ya da OLT cihazının yetebileceği bu kadar. 30-40 MB boyutuna kadar indirme hızlarının düşmesi normal. Ben özellikle oyunlarda ping sorunu yaşamamak için QoS'te hızı sınırlıyorum. Yoksa yüksek hızlarda paketler yoğun olduğunda gecikme sorununa sebep oluyor. Bu sorunlar dediğim gibi router OLT ve ONT cihazlarının yeterince iyi olmamasından kaynaklı.
o da ne demek hocam

O da ne demek hocam

İnterneti kullanırken bağlantınız istek paketleriyle yönetiliyor. Çok fazla parçalara ayrılıp gönderilen bağlantı paketleri bağlantınızda yavaşlığa sebep oluyor. Yani demek istediğim ya Evinizdeki Router'ınız, ONT cihazınız ya da servis sağlayıcının sahip olduğu sunucu tarafında internetinizi yönlendiren OLT cihazı çok fazla parçalanmış paketleri iletebilecek kadar iyi değil demektir. Şu an ben Türk Telekom'un sahip olduğu OLT cihazları yüzünden Online oyunlarda ping sorunu yaşıyorum mesela. Adamlar önümüzdeki 6 ay içinde OLT cihazlarını değiştirecekleri konusunda bana söz verdiler. Her 2 güne bir arıza kaydımın çalışmasının devam ettiği ile ilgili SMS atıyorlar. Evde kullandığım bağlantı CAT 8 kabloya ve kaliteli 2.5 Gbit desteği sunan Router'a ve 2.4 Gbit hıza ulaşanda ONT cihazına sahip fakat Türk Telekom'un kendi müdürlüğündeki dağıtım yapan cihaz yani OLT cihazı Nokia'nın 1 gbit destek sunan kalitesiz bir cihazı olduğundan sorun yaşıyorum. Çoklu paketlerde 700 Mbit üzerine ulaşamıyorum ve Online oyunlarda 5 dakikada bir 3-5 saniyelik ping sorunu yaşıyorum. Speedtest'te 970 Mbit görüyorum ama gördüğünüz gibi bu 970 Mbit doğrusal ağzına kadar doldurulmuş tek paket için bu sonucu veriyor. Burada yaşadığım sorunuda geçici olarak çözmek içinde QoS'te paketlerin darboğaz yemeyeceği hız sınırına ayarlıyorum. Yani 700 Mbit altında en stabil yakalayabildiğim bir hıza. Sizin yaşadığınız durumda bu paketlerin parçalarının iletim esnasında işlenmesiyle ilgili sorun sonuçta. Bu sebeple 1 Gbitin tamamını şu uygulamada hiç alamıyorum demenizin sebebi de bu. Yani ya evdeki Router'ınız, ONT cihazınız ya da Servis sağlayıcınızın OLT cihazı çok fazla parçalanmış olan verileri işlerken belirli bir düzeyin üstünü kaldırmıyor demektir. Birçok indirme platformuda paketleri çok fazla parçaya böler. Mesela Steam. Bir oyunu indiriyorsunuz doğrulama için bir bölümde işlem yaparken bir yandan indirme işlemi için işlem yapıyor ayrıca indirdiğiniz dosya 100 MB olsa bile bu dosyanın encrypt ve decrypt işlemi var. Bu indirme işlemi esnasında veriler çok dağınık olduğu için aradaki cihazlardan birinde bunların birleştirilmesi, ayrıştırılması ve bunların takip edilmesini sağlayan paketlerin işlenilmesi zorlaşıyor. Bununla ilgili başlı başına bir ağ dersi almak gerekiyor. Detayına girmeyeyim. Kalitesiz Router, ONT, OLT bu işin başlıca sorumlusu ve 2. sorumlu olan kısımda indirme yaptığınız platformla bilgisayarınızın bu verileri alıp verebilmesiyle ilgili hız sorunları ( Sunucunun işlemci, RAM, SSD'lerinin IO hızının iyi olmaması ya da bilgisayarınızdaki bu bileşenlerin IO hızlarının iyi olmaması).

2.4 Gbit hıza ulaşanda ONT cihazına sahip fakat Türk Telekom'un kendi müdürlüğündeki dağıtım yapan cihaz yani OLT cihazı Nokia'nın 1 gbit destek sunan kalitesiz bir cihazı olduğundan sorun yaşıyorum.
Nokia OLT cihazını hangi cihazla değiştirecekler biliyor musunuz? Bildiğim kadarıyla alternatifi olan Huawei OLT cihazında da bant genişliği 1gbit, yani onda da 700'den sonra bufferbloat oluyor.

Nokia OLT cihazını hangi cihazla değiştirecekler biliyor musunuz? Bildiğim kadarıyla alternatifi olan Huawei OLT cihazında da bant genişliği 1gbit, yani onda da 700'den sonra bufferbloat oluyor.

Huawei'nin 10 Gbite kadar destek veren yeni cihazları var onu getirebilirler. Cisconunda cihazları var. 2.5 Gbit ve 10 gbit destek var bazılarında onları da kullanabilirler. Aslında Nokia ile anlaşması varken 2.5 gbit ve 10 gbit destekli cihazlarada geçebilirlerdi. Bildiğim kadarıyla Huawei'nin santral cihazlarının yarı maliyeti kadardı en son.

İnterneti kullanırken bağlantınız istek paketleriyle yönetiliyor. Çok fazla parçalara ayrılıp gönderilen bağlantı paketleri bağlantınızda yavaşlığa sebep oluyor. Yani demek istediğim ya evinizdeki router'ınız, ONT cihazınız ya da servis sağlayıcının sahip olduğu sunucu tarafında internetinizi yönlendiren olt cihazı çok fazla parçalanmış paketleri iletebilecek kadar iyi değil demektir. Şu an ben Türk Telekom'un sahip olduğu olt cihazları yüzünden Online oyunlarda ping sorunu yaşıyorum mesela. Adamlar önümüzdeki 6 ay içinde olt cihazlarını değiştirecekleri konusunda bana söz verdiler. Her 2 güne bir arıza kaydımın çalışmasının devam ettiği ile ilgili SMS atıyorlar. Evde kullandığım bağlantı CAT 8 kabloya ve kaliteli 2.5 gbit desteği sunan Router'a ve 2.4 gbit hıza ulaşanda ONT cihazına sahip fakat Türk Telekom'un kendi müdürlüğündeki dağıtım yapan cihaz yani olt cihazı Nokia'nın 1 gbit destek sunan kalitesiz bir cihazı olduğundan sorun yaşıyorum. Çoklu paketlerde 700 Mbit üzerine ulaşamıyorum ve Online oyunlarda 5 dakikada bir 3-5 saniyelik ping sorunu yaşıyorum. Speedtest'te 970 Mbit görüyorum ama gördüğünüz gibi bu 970 Mbit doğrusal ağzına kadar doldurulmuş tek paket için bu sonucu veriyor. Burada yaşadığım sorunuda geçici olarak çözmek içinde QoS'te paketlerin darboğaz yemeyeceği hız sınırına ayarlıyorum. Yani 700 Mbit altında en stabil yakalayabildiğim bir hıza. Sizin yaşadığınız durumda bu paketlerin parçalarının iletim esnasında işlenmesiyle ilgili sorun sonuçta. Bu sebeple 1 gbitin tamamını şu uygulamada hiç alamıyorum demenizin sebebi de bu. Yani ya evdeki router'ınız, ONT cihazınız ya da servis sağlayıcınızın olt cihazı çok fazla parçalanmış olan verileri işlerken belirli bir düzeyin üstünü kaldırmıyor demektir. Birçok indirme platformuda paketleri çok fazla parçaya böler. Mesela Steam. Bir oyunu indiriyorsunuz doğrulama için bir bölümde işlem yaparken bir yandan indirme işlemi için işlem yapıyor ayrıca indirdiğiniz dosya 100 MB olsa bile bu dosyanın encrypt ve decrypt işlemi var. Bu indirme işlemi esnasında veriler çok dağınık olduğu için aradaki cihazlardan birinde bunların birleştirilmesi, ayrıştırılması ve bunların takip edilmesini sağlayan paketlerin işlenilmesi zorlaşıyor. Bununla ilgili başlı başına bir ağ dersi almak gerekiyor. Detayına girmeyeyim. Kalitesiz router, ONT, olt bu işin başlıca sorumlusu ve 2. sorumlu olan kısımda indirme yaptığınız platformla bilgisayarınızın bu verileri alıp verebilmesiyle ilgili hız sorunları ( sunucunun işlemci, RAM, SSD'lerinin IO hızının iyi olmaması ya da bilgisayarınızdaki bu bileşenlerin IO hızlarının iyi olmaması).

Hocam uzun uzun yazmışsınız çok teşekkür ederim, bunun için Turkcell Superonline'a başvursam ücretsiz cihaz upgradei yaparlar mı?

Hocam uzun uzun yazmışsınız çok teşekkür ederim, bunun için Turkcell Superonline'a başvursam ücretsiz cihaz upgradei yaparlar mı?

Turkcell'in cihazları rezalet. Upgrade yapsalar bile verecekleri en iyi cihaz bile çöp. Kendiniz bir router alıp kullansanız daha iyi. Bir de Turkcell'in verdiği routerlar kilitli oluyor onlardan PPPoE şifresini almak için Linux üzerinden şifreyi almanız gerekiyor. Turkcell'i hiç kullanmayın daha iyi.

Geri
Yukarı