İngilizce Altyazılı Dizi Önerisi

Yani hocam sizden etkili bir günlük plan istiyorum.

Günlük plan denen şey boş iş çünkü her günümüz bir geçmiyor. Günlük plana göre şu saatlar arasında İngilizce çalışacağım yazarsın ama bakmışsın A dersinin sınavı yaklaşıyor. Ne yapacaksın? İngilizce mi çalışacaksın? Bir derse çalışamamanın tek nedeni vardır o da endişedir. Endişeni yendikten ve belki çalışmaktan keyif almayı becerdikten sonra zaten kendini göstereceksin. Al sana plan: Yatma ve kalkma saatlerin belli olsun. Sabah bir misyonla kalk. Her gün aynı saatte kalk. Ne olursa olsun. Her sabah yaptığın belli başlı şeyler olsun. Misal spor yapıyorum ben sabah kalkar kalkmaz. Kahvaltımı yaparken Netflix izliyorum, bitince de önceki akşamdan hangi dersi çalışacağımı ya da hangi bölümde kaldığımı not aldığım plandan başlıyorum çalışmaya. Plan ihtiyaca göre yapılmalı. Müfredat değil bu, bireysel çalışma planı. Adı üstünde hem: Günlük program

Günlük plan denen şey boş iş çünkü her günümüz bir geçmiyor. Günlük plana şu saatlar arasında İngilizce çalışacağım yazarsın ama bakmışsın A dersinin sınavı yaklaşıyor. Ne yapacaksın? İngilizce mi çalışacaksın? Bir derse çalışamamanın tek nedeni vardır o da endişedir. Endişeni yendikten ve belki çalışmaktan keyif almayı becerdikten sonra zaten kendini göstereceksin. Al sana plan: Yatma ve kalkma saatlerin belli olsun. Sabah bir misyonla kalk. Her gün aynı saatte kalk. Ne olursa olsun. Her sabah yaptığın belli başlı şeyler olsun. Misal spor yapıyorum ben sabah kalkar kalkmaz. Kahvaltımı yaparken Netflix izliyorum, bitince de önceki akşamdan hangi dersi çalışacağımı ya da hangi bölümde kaldığımı not aldığım plandan başlıyorum çalışmaya. Plan ihtiyaca göre yapılmalı. Müfredat değil bu, bireysel çalışma planı.
Hocam plandan kastım işte şurdan şu kadar reading, şu kadar listening gibi

Bu tamamen senin ihtiyacına göre oluşacak bir şey. Reading'i bu söylediğim sitelerden ve farklı kaynaklardan yapabilirsin. Ne kadar yapman gerektiğinin de düz bir cevabı yok. Ne öğrenmek istiyorsun? Anlama hızın nedir? İmkanların neler? Bunları sınıf ortamında bile ön görmek zor ve her öğrencinin üstüne düşmeyi, konuşmayı, onlarla ilgili bilgi toplamayı gerektiriyor ki uzaktan nasıl bir yorum yapayım? 😅

Bu tamamen senin ihtiyacına göre oluşacak bir şey. Reading'i bu söylediğim sitelerden ve farklı kaynaklardan yapabilirsin. Ne kadar yapman gerektiğinin de düz bir cevabı yok. Ne öğrenmek istiyorsun? Anlama hızın nedir? İmkanların neler? Bunları sınıf ortamında bile ön görmek zor ve her öğrencinin üstüne düşmeyi, konuşmayı, onlarla ilgili bilgi toplamayı gerektiriyor ki uzaktan nasıl bir yorum yapayım? 😅
Hocam cevpalarınız için çok teşekkürler son olarak günlük konusunda bilemediğim kelime anlamlarını çeviriden bakmalımıyım? veya grammer hatası yaparsam sıkıntı olur mu?

Hocam cevpalarınız için çok teşekkürler son olarak günlük konusunda bilemediğim kelime anlamlarını çeviriden bakmalımıyım? veya grammer hatası yaparsam sıkıntı olur mu?
Gramer hatasını çok düşünme günlükte ama evet, yeni kelimeleri öğrenmeni çok kolaylaştırır günlük bu söylediğin kullanımda. Çünkü bilgiyi aldığın gibi bir cümlede kullanıyorsun. Uzun süreli belleğe geçişi mümkün kılar. Başlangıçta zaten amaç sadece üretken bilgini keskinleştirmek. Bilgin var ama onu üretken yapmak istiyoruz. Bunu bir süre yaparsan bir süre sonra konuşma becerine de yansıyacak faydaları. Yazmak ile konuşmak paraleldir.

Gramer hatasını çok düşünme günlükte ama evet, yeni kelimeleri öğrenmeni çok kolaylaştırır günlük bu söylediğin kullanımda. Çünkü bilgiyi aldığın gibi bir cümlede kullanıyorsun. Uzun süreli belleğe geçişi mümkün kılar. Başlangıçta zaten amaç sadece üretken bilgini keskinleştirmek. Bilgin var ama onu üretken yapmak istiyoruz. Bunu bir süre yaparsan bir süre sonra konuşma becerine de yansıyacak faydaları. Yazmak ile konuşmak paraleldir.
Çok çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı