İngilizce cümleleri anlamakta zorlanıyorum

Basit ingilizce şarkı önerebilir misiniz?

Cok rap ve hip-hop'a girme kelimeleri asiri yutuyor ve yuvarliyorlar anlaman zor olabilir. Pop dinleyebilirsin, Rock olur, cok agir olmayan metal sarkilar olabilir. Burada onemli olan bir yandan sarkiyi dinlerken bir yandan da sozleri okuman. Direkt anlaman cok onemli degil kulak doygunlugun olsun yeter.

Gramere çok fazla takılmanızı tavsiye etmem. Gramer gereksiz bir olaydır ingilizce pratik yapmak çok daha etkilidir. altyazılı dizi film vs izle senin bu anlama konuna yardımcı olacaktır. Gramer ezberle diyen kişileri kesinlikle takmayın bu işin belli başlı methodları var ve grammer translation method denilen method zamanında hristiyanların incili çevirmeye çalışmaları sırasında ortaya çıkan ortaçağdan kalma bir methoddur yani kesinlikle mantıklı bir olay değil.

Zamanları tam anlamıyla bilmenin "çeviri" özelinde inanılmaz bir etkisi olduğunu düşünmüyorum, tabii ki bilmek gerekir fakat ben bir ELL öğrencisiyim ve çeviri konusunda kendimi bu dediklerimi yaparak geliştirebildim. Zamanlarda kötüyüm veya mükemmel bir noktadayım diyemem fakat çeviriye gelince bir sorunum olmuyor. Ayrıca konu sahibi örnek verdiği cümlede tüm zamanları ve kelimeleri anlayabildiğini belirtmiş zaten. Kelime bilgisi dilin en zevkli fakat bir o kadar da sorunlu bir noktası, kelime bilmeden çeviri yapmak zaten imkansız en temelinde kelime bilgisi olmalı.
Edebiyat öğrencilerinin bu öğretmenlik görevini sırtlanmalarını anlamıyorum. Sizin advanced seviye İngilizce bilen birisinden hiçbir farkınız yok eğitim konusunda. Öğretmenlik öğrencileri 4 sene boyunca bu işin eğitimini alırken sizin rastgele bu konuda yorum yapmanız hatta 6 aylık formasyon alıp öğretmen olmanız kadar saçma bir olay yok. Biz kıt akıllı mıyız da sizin 6 ayda özümseyebildiğiniz bilgileri 4 sene boyunca görüyoruz.

Son düzenleme:
Gramere çok fazla takılmanızı tavsiye etmem. Gramer gereksiz bir olaydır ingilizce pratik yapmak çok daha etkilidir. altyazılı dizi film vs izle senin bu anlama konuna yardımcı olacaktır. Gramer ezberle diyen kişileri kesinlikle takmayın bu işin belli başlı methodları var ve grammer translation method denilen method zamanında hristiyanların incili çevirmeye çalışmaları sırasında ortaya çıkan ortaçağdan kalma bir methoddur yani kesinlikle mantıklı bir olay değil.

Edebiyat öğrencilerinin bu öğretmenlik görevini sırtlanmalarını anlamıyorum. Sizin advanced seviye İngilizce bilen birisinden hiçbir farkınız yok eğitim konusunda. Öğretmenlik öğrencileri 4 sene boyunca bu işin eğitimini alırken sizin rastgele bu konuda yorum yapmanız hatta 6 aylık formasyon alıp öğretmen olmanız kadar saçma bir olay yok. Biz kıt akıllı mıyız da sizin 6 ayda özümseyebildiğiniz bilgileri 4 sene boyunca görüyoruz.
Dostum, zaten dediklerime bir noktada katıldığını belirttiğin yorumlar yapmışsın, senin verdiğin tavsiyelerle benimkiler arasında uçurum yok, neden böyle bir yorum yapıyorsun ki? Herhangi bir vatandaşın alabileceği dil eğitimiyle benim gibi dil öğrencilerinin alabileceği eğitim düzeyinin arasındaki farkı görebiliyorum fakat TR'de bu tamamen kişide bitiyor. Demirbaş üniversitelerde bu eğitimi alsan tamam ama onlar dışındaki okullarda verilen eğitimle herhangi bir dil kursunun verdiği eğitim arasında dağlar kadar fark yok, kişinin kendisinde bitiyor olay. Edebiyat öğrencilerinin "öğretmenlik" görevini kendilerine yakıştırmaları konusundaki yorumunu gereksiz buluyorum, illaki vardır bu düşüncede olanlar fakat ben onlardan değilim. Küçük yaşlardan beri İngilizce ile ilgiliyim ve bir konuda bilgim varsa bunu paylaşmam gerektiğini düşünüyorum. Katılırsın veya katılmazsın orası ayrı konu fakat belli ki başka bir olay yüzünden burada kendi halinde bir forum üyesinini azarlaman normal değil. İngilizce biliyorum, adam öğrenmek istiyor ve kendi deneyimlerimden yola çıkarak belki de gerçekten işine yarayacak bir tavsiyede bulunuyorum. Bunun neresi yanlış yahu? Edebiyat okuyup daha sonrasına formasyon kolaylığına kaçan dilciden hiçbir şey olmaz, o kadar kitap oku, makale yaz, farklı kültür gör ve öğren ama sonrasında git kıytırık bir maaşla memurluk yap. Bu sitemini burada bana değil devletine etmelisin. Ayrıca madem bu yolla öğretmen olmanın daha kolay olduğunu düşünüyorsun buyur, seni tutan bir engel yok =).

Burada suç edebiyat öğrencilerinde olmasa da ben de rahatsızlık duyuyorum... 4 seneye yayılmış formasyon alan bir bölüm varken edebiyat fakültesinin de formasyon alıp öğretmen olabilmesi üzücü.

Dostum, zaten dediklerime bir noktada katıldığını belirttiğin yorumlar yapmışsın, senin verdiğin tavsiyelerle benimkiler arasında uçurum yok, neden böyle bir yorum yapıyorsun ki? Herhangi bir vatandaşın alabileceği dil eğitimiyle benim gibi dil öğrencilerinin alabileceği eğitim düzeyinin arasındaki farkı görebiliyorum fakat TR'de bu tamamen kişide bitiyor. Demirbaş üniversitelerde bu eğitimi alsan tamam ama onlar dışındaki okullarda verilen eğitimle herhangi bir dil kursunun verdiği eğitim arasında dağlar kadar fark yok, kişinin kendisinde bitiyor olay. Edebiyat öğrencilerinin "öğretmenlik" görevini kendilerine yakıştırmaları konusundaki yorumunu gereksiz buluyorum, illaki vardır bu düşüncede olanlar fakat ben onlardan değilim. Küçük yaşlardan beri İngilizce ile ilgiliyim ve bir konuda bilgim varsa bunu paylaşmam gerektiğini düşünüyorum. Katılırsın veya katılmazsın orası ayrı konu fakat belli ki başka bir olay yüzünden burada kendi halinde bir forum üyesinini azarlaman normal değil. İngilizce biliyorum, adam öğrenmek istiyor ve kendi deneyimlerimden yola çıkarak belki de gerçekten işine yarayacak bir tavsiyede bulunuyorum. Bunun neresi yanlış yahu? Edebiyat okuyup daha sonrasına formasyon kolaylığına kaçan dilciden hiçbir şey olmaz, o kadar kitap oku, makale yaz, farklı kültür gör ve öğren ama sonrasında git kıytırık bir maaşla memurluk yap. Bu sitemini burada bana değil devletine etmelisin. Ayrıca madem bu yolla öğretmen olmanın daha kolay olduğunu düşünüyorsun buyur, seni tutan bir engel yok =).
Dostun değilim, olay kolaylık değil eğitim kalitesi söz konusu burada zaten para derdim olmadığından öğretmenliği tercih ettim rahat bir meslek olduğundan. 6 ay formasyon alan birisi öğretmenliği hakkıyla yapamayacağından bu isterse ingilizce bölümünden olsun isterse fizik isterse matematik bölümü mezunu birisinin öğretmenlik yapması olsun her türlü layıkıyla yapamayacaklarından dolayı sonra ağlıyoruz eğitim kalitesi düşük diye bu tabii ki tek bir sebebi değil ancak zaten hali hazırda düzgün bir eğitim sistemimiz yokken birde düzgün olmayan öğretmenler ortaya sürüvermek hiç doğru değil bu konudan ülkenin istikbalini düşünen herkesin şikayetçi olması lazım. Diğer bir konuya gelirsek ne yazdığını okumadım ELL öğrencisiyim dedikten sonra istersen doğru istersen yanlış bir yorum yapmış ol yine de alanın dışında bir yorum yapıyorsun her ne kadar ingilizce ile ilgili bir bölüm okusan da bu yüzden yanlış yönlendirme olabilir ister istemez.

Zamanla öğreneceksin. Youtube'de ücretsiz dersler var onlar ile çalış ve Duolingo ile destekle. Ben geçen sene Almanca görmedim fakat Duolingo ile Almanca çalışıyordum ve bu sene bile bazı şeyleri arkadaşlarım bilmezken ben biliyorum.

Kelimelerin hepsini biliyor olsam bile cümleyi anlayamıyorum. Elim ayağıma dolanıyor bir anda.
Örneğin:
The chickens in the garden aren't fed in the morning cümledeki tüm kelimeleri ve zamanları anlayabiliyorum ama nasıl tam olarak çevireceğimi bilmiyorum. Ne yapmam gerekiyor?
Dizi izleyebilirsiniz, bayağı yardımcı oluyor.

Puanın yetmemiş İngilizce öğretmenliği okumaya edebiyata gitmişsin bu dediklerin bir tık kedinin uzanamadığı ciğere mundar demesi gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de gramere abandım şimdi de kelime haznem düşük kaldığı için cümlelerdeki çoğu anlamı kaçırıyorum. Kelime bildiğin kadar dil bilgisi de bilmen lazım, biri olmadan diğeri olmaz. Temel gramer çalış, yerine oturur biraz.

Dostun değilim, olay kolaylık değil eğitim kalitesi söz konusu burada zaten para derdim olmadığından öğretmenliği tercih ettim rahat bir meslek olduğundan. 6 ay formasyon alan birisi öğretmenliği hakkıyla yapamayacağından bu isterse ingilizce bölümünden olsun isterse fizik isterse matematik bölümü mezunu birisinin öğretmenlik yapması olsun her türlü layıkıyla yapamayacaklarından dolayı sonra ağlıyoruz eğitim kalitesi düşük diye bu tabii ki tek bir sebebi değil ancak zaten hali hazırda düzgün bir eğitim sistemimiz yokken birde düzgün olmayan öğretmenler ortaya sürüvermek hiç doğru değil bu konudan ülkenin istikbalini düşünen herkesin şikayetçi olması lazım. Diğer bir konuya gelirsek ne yazdığını okumadım ELL öğrencisiyim dedikten sonra istersen doğru istersen yanlış bir yorum yapmış ol yine de alanın dışında bir yorum yapıyorsun her ne kadar ingilizce ile ilgili bir bölüm okusan da bu yüzden yanlış yönlendirme olabilir ister istemez.
Bak hocam. Hocam diyorum, çünkü belli ki bu işi benimsemiş ve bu yoldan yürüyecek birisin. Formasyon saçmalığının bir "kolaylık" olduğunu belirttim, gereksiz bir olay olduğunu da ima ettim, hala bu konu üzerinde takılıp kalmış durumdasın. Dostum diyorum çünkü yapıcı bir dille, seni kırmadan problemin ne olduğunu anlamak istedim fakat sen hala gereksiz ve yapıcı olmayan bir dille cevap vermeye devam ediyorsun. Gerçekten dostumsun diye mi sana dostum dedim? Sen kimsin? Seni tanımam etmem, ne diye elaleme dostum, arkadaşım diyeyim? Türkiye'de eğitimin leş olduğunun farkına varabilmiş birisin, öncelikle seni bu konuda cidden tebrik ederim. Ayırca, bakın kesinlikle tasvip etmiyorum ve elli kere bunu belirttim fakat yine de gözden kaçırırsın falan diye kalın harflerle yazıyorum her ne kadar, bir edebiyat öğrencisinin formasyon alarak öğretmen olmaması gerekse de, ELL okuyup da öğretmen olmuş birçok okutmana denk geldim, ELT okuyup da aynı performansı veremeyen. Alternatif yollar yaratacaksın, eğitim kötüyse sen kendini geliştireceksin. ELT okudun diye en iyi öğretmen sen değilsin, bu işin psikolojik kısmından haberin var mı? Çocuk gelişimi nedir, eğitim psikolojisi nedir biliyor musun? Bunları geç, ben ciddi konular üzerinde konuşmadan önce iki kere bile düşünemeyen birisi olduğun kanısıdındayım keza yaşadığın bir olaydan veya seni kızdıran bir kişiden dolayı genelleme yapmaktan bir adım geri atmıyorsun. Haklısın, edebiyatçılar öğretmen olmamalı belki de fakat ne diye bunu hayatında bu mesleği aklından bile geçirmemiş birine bastırarak söyleyip duruyorsun? Sen maddi açıdan rahat bir insan olabilirsin ve mesleğin de rahat olsun diye öğretmenlik seçmişsindir tamam, hiçbir itirazım yok zaten neden olsun. Senin ilkokul 4'ten lise sona kadar aldığın dandirik dil eğitimiyle benim ilkokul 4'ten lise sona kadar aldığım dandirik eğitim aynı şey, hiçbir farkı yok. Burada tavsiye istenen konu sadece ELT mezunlarını veya öğrencilerini ilgilendiren bir konu değil, konu sahibi dil bilenlerden tavsiye istiyor, bak dil bilenlerden. Almanca da bilsen, Portekizce de bilsen konu temel bilgilerle alakalı. Öyle bir yorum yapmışsın ki, sanki ben adama genel çeviri bilgisi yerine Beowulf özeti vermişim =D. Alanım dışında en ufak bir yorumum yok çeviri, grammar, kelime bilgisi vs. bunlar benim zaten dil bilen birisi olarak en başta bilmem gerekenler, o öğrencisi bu öğrencisi demiyorum bak, herhangi bir dil bilen birisi olarak bu konuda tavsiye vermek benim alanımın dışına çıkmam anlamına gelmez, bencillik etmeyin. İyi madem, edebiyatçıyım diye bundan sonra İngilizce konularına mesaj yazmamayım ben. Böyle bir şey olabilir mi ya? İyi misin sen?

Puanın yetmemiş İngilizce öğretmenliği okumaya edebiyata gitmişsin bu dediklerin bir tık kedinin uzanamadığı ciğere mundar demesi gibi.
10 dakika sonra aklına bambaşka bir yerme gelmiş beni oradan vurmaya çalışıyorsun =D. Öncelikle benim hakkımda yorum yapma hakkın yok bunu anlamalısın, ikincisi ise sanırım okuduğunu anlama konusunda ufak tefek sorunlar yaşıyorsun, hoca olacaksın biraz daha fazla kitap okumanı öneririm. Öğretmen olmak istemiyorum, edebiyat seçtim çünkü okumayı, araştırmayı, yazmayı seviyorum. Çocuklar ile ilgilenmek istemiyorum, maddi açıdan rahat olabileceğim bir şekilde bir yazar olarak yurtdışında yaşamak istiyorum. ELT dil bölümünün en yüksek puanlı bölümü olabilir fakat kişisel kararlara da saygı duymalısın.
1680262656349.png

Burada suç edebiyat öğrencilerinde olmasa da ben de rahatsızlık duyuyorum... 4 seneye yayılmış formasyon alan bir bölüm varken edebiyat fakültesinin de formasyon alıp öğretmen olabilmesi üzücü.
Doğru bir uygulama değil zaten, bunu çokça belirttim. Çevremde edebiyat okuyan ve öğretmen olmak isteyen arkadaşlarım var, ne zaman konusu açılsa kızıyorum onlara çünkü potansiyelleri bundan daha fazla. Ayrıca bencilce bir karar, madem öğretmen olmak istiyorsun git öğretmenlik oku. Ondan sonra mesleğin erbabı dediğimiz, gerçekten hakkını veren hocalar atanamıyoruz diye yalvar yakar ortalıkta kalıyorlar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı