İngilizce cümlenin dizilişi farklı

DivineTitan

Centipat
Yer
Antalya
Gramer vb bilgim çok az fakat, cümlelere bakınca Türkçe'den apayrı bir şekilde dizilişi var. Eskiden izlediğim bir videoda Türkçe gibi düşünmemek gerekiyor denmişti. Yani, nasıl yapılıyor bu?

Gramer vb bilgim çok az fakat, cümlelere bakınca Türkçe'den apayrı bir şekilde dizilişi var. Eskiden izlediğim bir videoda Türkçe gibi düşünmemek gerekiyor denmişti. Yani, nasıl yapılıyor bu?

Hocam Türkçede kelimelere ekler gelirken, İngilizcede ek yerine yeni kelime getiriliyor. Cümle dizilişi ise Subject (özne) + Verb (fiil) + Object (nesne) şeklinde ama bu pozitif fiil cümlesi için geçerli. İsim cümleleri var, soru cümleleri var, wh soru cümleleri var. Sonra pasif cümleler var. Kısacası Türkçe düşünerek de bir yere kadar ilerleyebilirsiniz ama tüm konuları anlamanız bayağı vaktinizi alır.

Git İngilizce oyun oyna sesli sohbette konuş. 1 aya sökersin tüm cümle kurma işini.

İngilizce oyun oyun yok adamakıllı Mobile'da. Ve, ben sesli sohbet işini bırakalı çok oldu maalesef.

Hocam Türkçede kelimelere ekler gelirken, ingilizcede ek yerine yeni kelime getiriliyor. Cümle dizilişi ise subject (özne) + verb (fiil) + object (nesne) şeklinde ama bu pozitif fiil cümlesi için geçerli. İsim cümleleri var, soru cümleleri var, wh soru cümleleri var. Sonra pasif cümleler var. Kısacası Türkçe düşünerek de bir yere kadar ilerleyebilirsiniz ama tüm konuları anlamanız bayağı vaktinizi alır.

Teşekkür ederim. Sanırım mecburen birkaç dil bilgisi Video'su izlemeliyim. İyi sosyaller ve iyi akşamlar dilerim şimdiden herkese.
Cümle dizilimi farklı. Türkçe düşünürseniz öğrenemezsiniz zaten. İngilizcenin mantığını anlayıp onun üzerinden ilerlemeniz gerek. Her şeyin Türkçe karşılığı yok.

Bordo bereli DNA hocam, ben de bunu diyorum. Sanırım @Ssansarsalvo dediği gibi işliyor.

Türkçe cümle yapısı -> Özne + Nesne + Yüklem
Örnek: Ben okula giderim.
Ben -> Özne
Okul -> Nesne
Gitmek -> Yüklem

İngilizce cümle yapısı -> Özne + Yüklem + Nesne
Örnek: I go to school.
I -> Özne
Go -> Yüklem
School -> Nesne

Türkçe cümle yapısı -> özne + nesne + yüklem.
Örnek: Ben okula giderim.
Ben -> özne.
Okul -> nesne.
Gitmek -> yüklem.

İngilizce cümle yapısı -> özne + yüklem + nesne.
Örnek: I GO to school.
I -> özne.
GO -> yüklem.
School -> nesne.

Vay Latin alfabesini kullanma şekillerini tokmakladıklarım. (!) Teşekkür ederim. Birçok farklı şekli de var sanırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkçe daha zor aslında. Adamlar bizim "götürttürüldü" dediğimiz şeyi anlatmak için çırpınıyorlar mesela. Sonra içim şişiyor o cümleleri okurken. O an Türkçe düşünsem mahvolurum. İnsanlar sınavlara girdiklerinde zamandan yakınıyorlarsa da Türkçe düşündükleri için. Başta biraz Türkçe düşünüyorsunuz fakat ben müzik dinleyerek onu aştım. Karşılaştırmayı bıraktım yani. Bir şeyler okudukça da düşünmemeye başlıyorsunuz. Doğduğunuz andan beri biliyormuş gibi kafada akıp gidiyor.

Türkçe daha zor aslında. Adamlar bizim "götürttürüldü" dediğimiz şeyi anlatmak için çırpınıyorlar mesela. Sonra içim şişiyor o cümleleri okurken. O an Türkçe düşünsem mahvolurum. İnsanlar sınavlara girdiklerinde zamandan yakınıyorlarsa da Türkçe düşündükleri için. Başta biraz Türkçe düşünüyorsunuz fakat ben müzik dinleyerek onu aştım. Karşılaştırmayı bıraktım yani. Bir şeyler okudukça da düşünmemeye başlıyorsunuz. Doğduğunuz andan beri biliyormuş gibi kafada akıp gidiyor.

1 yıldır yabancı şarkı dinliyorum. Yani, sanırım pek dikkatli değilim.

Geri
Yukarı