İngilizce Öğrenmeye Nereden Başlanmalı?

Gramer öğrenmenizi tavsiye etmem şimdilik, şahsım B2-C1 Ingilizce seviyesinde biri olarak, daha önceden ne denli bir birikiminiz var bilmiyorum ama en mantıklısı Discord üzerinden Ingilizce konuşulan sunucularda zaman geçirmeniz, sadece bu iş için sunucular var. Kültür değiştirme adı altında geçiyorlar. Farklı bir yol ise InterPals gibi öğrenirken uygulama yapabileceğiniz bir platform kullanmak. Bunu önermemin sebebi "Active Recall" denen bir tekrar düzeninde yatıyor, o an uygulama yapmak öğrenmeyi katlayarak arttırıyor. Vereceğim linkteki kişiyi izleyerek Active Recall sistemini kendinize uyarlayabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Teşekkür ederim Tavsiye için. Seviyemi şöyle söyleyim Liseyi bitireli 1 sene oldu İngilizce sınavlarından 40-50 alırdım basit cümleleri çevirebiliyorum ama çok yetersiz olduğumu düşünüyorum tabii ki.
Grammer olayını detaylı olmasa da başlangıç olarak öğrenip kelime anlamlarını öğrendikten sonra film-dizi izleyip her şeyi ingilizce kullanmaya çalışırsan ve konuşabilecek biriyle konuşursan ingilizceyi çözersin.
Film Dizi konusunda ne yapmam lazım Türkçe Dublaj İngilizce Alt yazı şeklinde mi ?

Cümle çevirisini sen de yapabilirsin. Öncelikle zaman kalıplarını öğren. İngilizce çok basit bir dil gerçekten. Zaman kalıplarını öğrenince karşına çıkan cümlede anlayamayacağın tek şey kelimeler olacaktır. Sözlükten kelimeleri çevirerek ve öğrendiğin kalıpları kullanarak boşluğu doldur.

Oyunlar içinse Türkçe dilbilgisine hakim olduğunu varsayıp İngilizce grammer kurallarına çalışmalısın.
Kelimeleri telaffuz ve yazılış olarak ikili öğrenirsen, ilk defa gördüğün bir kelimenin telaffuzunu veya ilk defa duyduğun kelimenin yazılışını sezebiliyorsun.
Kelime bilgisi zamanla oturur, karşılaştıkça öğrene öğrene.
İlkokul 5'ten sonra Anadolu Lisesi'ne gitmiş biri olarak, 1 yıl hazırlık ardından orta 1 ve 2'de Fen Bilgisi ve Matematik derslerini İngilizce gördüm.
O yıllar İstanbul'da abimin iş yerinde uluslararası bir sözleşme örneği gösterdiler bana. Hangi dil olduğunu sordular. Baktım ne yardımcı fiil ne de bilinen fiil ve kelime vardı. Dedim kesinlikle İngilizce değil. Kağıdın arkasında UK (United Kingdom) yani Birleşik Krallık namı diyar İngiltere yazıyordu.
Bizim Osmanlı hukuk metni gibi anlaşılan.

Konunun özü: meslek ve alana yönelik terimlerden dolayı İngilizce'nin sadece belli bir alanındaki kelimelere hakim olabilirsin.
Kelime bilgisine abanma.

En güzel İngilizce bir bayan turistten öğrendiğindir :)

Merhaba, ben sıfırdan İngilizce öğrenmek istiyorum ama nereden başlayacağımı bilemiyorum. Evde öğrenmek istiyorum.
Örneğin oyunlarda Türkçe yama kurmaya gerek kalmayacak seviyeye gelmek istiyorum. Duolingo gibi programlar kullanıyorum ama pek faydası olmuyor gibi. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Bence ilk başta sıfırdan öğrenmek istiyorsan dinlemelisin, bunun için gün içerisinde 3-4 saat İngilizceyle iç içe olmalısın. İlk olarak dinlemelisin bence bir dilin öğrenilmesindeki en önemli olay dinlemek anlamasan bile sevdigin müzik, film, oyunlar, röportajlar ne varsa dinle ki kulağına aşina olsun. Daha sonrasında zaten dinledikçe kelime öğrenme isteği geliyor, açıp anlamına bakıyorsun, sonra kafanda kalıyor çünkü ilgini çeken bir şey oluyor ve öğrenmek istiyorsun. Bunları oturttuktan sonra grameri yavas yavas halledersen İngilizce öğrenirsin. Açıkçası ben sürekli dinledim ve pişman degilim, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence ilk başta sıfırdan öğrenmek istiyorsan dinlemelisin bunun için gün içerisinde 3-4 saat ingilizceyle iç içe olmalısın.İlk olarak dinlemelisin bence bir dilin öğrenilmesindeki en önemli olay dinlemek anlamasan bile sevdigin müzik,film,oyunlar,röportajlar ne varsa dinle ki kulağına aşinaolsun daha sonrasında zaten dinledikçe kelime öğrenme isteği geliyo açıp anlamına bakıyosun sonra kafanda kalıyo çünkü ilgini çeken bir şey oluyor ve öğrenmek istiyosun bunları oturttuktan sonra grameri yavas yavas halledersen ingilizce öğrenirsin.Açıkçası ben sürekli dinledim ve pişman degilim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
Evet bu dedikleriniz yapacağım dinleme vs. ama planlı bir şekilde ilerlemek istiyorum 1 gün sırf kelime ezberi diğer gün gramer şeklinde mi yoksa Youtube'dan iki üç gramer videosu arkasından kelime ezberi en son dizi film şeklinde mi yapmalıyım

Evet bu dedikleriniz yapacağım dinleme vs. ama planlı bir şekilde ilerlemek istiyorum 1 gün sırf kelime ezberi diğer gün gramer şeklinde mi yoksa Youtube'dan iki üç gramer videosu arkasından kelime ezberi en son dizi film şeklinde mi yapmalıyım
İlk başta kelimelere aşina olmak istiyorsan oradan yürümelisin, 1 gün full kelimeye yoğunlaş, daha sonrasında videolar izle, en son grameri hallet çünkü birden gramere yüklenirsen çuvallayabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gerçekten sıfır isen direkt kendini kelime havuzuna atmanın ya da sadece grammer'a odaklanmanın sana bir faydası olmayacak, aksine seni dilden bezdireceğini bilmen lazım. Başlangıç olarak kulağının buna doygun olması gerek. Tavsiyem Youtube üzerinden İngilizce Konu Anlatımı videolarına başlaman. Anlamını bilmediğin kelimelere açıp bakmak kesinlikle sana birşey katmayacak. Kelimeyi öğrenmek için yapman gereken bu oluyor, konuya bakmanı şiddetle öneririm. Kelime bilgisi tek seferde öğrenilecek birşey değil, bu tek seferlik şey ezber olur ve kalıcı değildir. Kelime bilgisi için süreç gereklidir. Dilin temel kurallarını anladıktan sonra dili Native Speaker'ından öğrenmen gerekecek. Burada bu kanalı öneriyorum. Hatta şu videosuna bakarak, anlayıp anlamama durumuna göre direkt bu kanal ile de başlayabilirsin.

Kelime konusunda ek olarak sakın Tureng ya da Google Translate gibi ''sözlükleri'' kullanmayın. Her zaman ilk önceliğiniz Oxford veya Cambridge Dictionary olsun. Çok zorlandığınız ya da birden fazla bilmediğiniz kelime ile karşılaştığınızda bakmaya gayret gösterin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı