İngilizce öğretmeni nasıl olunur, adımları nelerdir?

İngilizceniz sıfırsa bile endişelenmeyin, sadece Grammar ve Vocabulary kasın ve bolca soru kitapları, deneme çözün, kelime, phrase verb ezberleyin. Mümkünse dershaneye gidin, yoksa da Youtube gibi yerlerden ücretsiz dersleri izleyin. Sakın denemeyi bırakmayın, son birkaç ay kala geçmiş YDT sınavlarını çözün. Ben küçükken 4.sınıfta İngilizcem sıfırdı ortaokula geçince Minecraft'dan üç beş bir şey aldım İngilizce'ye aşina oldum. 8. sınıf sonunda sınava hazırlanırken bir günde soru bankası bitirmiştim ama hâlâ da iyi değildim kitap kolaydı galiba. Lise'de 9 ve 10'da derslerimi iyice çalıştım 90 100 lerle geçtım ta ki 11. sınıfta alan seçene kadar, sonrası notlarım 60 70 arasında geziyordu ama biraz boşladığım ve hatalarım yüzündendi, 11. sınıfta denemelerde 30 net yapıyordum. Son sene 12.sınıfta okula dilekçe verip gitmedim, Grammar'ım iyiydi her şeyi hemen hemen biliyordum o sene (1 yıl önce, bu senenin sınavına girdim zaten.) dershaneye gitmiştim ve öğrenmediğim birkaç şey vardı çünkü zaten 11.de grameri hemen hemen bitirmiştik benim için hatırlatma olmuştu, yavaş yavaş netlerim 48 50 arasına çıktı bu süreçte Vocabulary, Grammar birçok test, kaynak kullandık ve bir dönem oldu 1 2 deneme sınavımda 35 lere düştüğüm 50 neti geçemediğim zamanlar olmuştu ve ben yine fark etmeden o dınemi de zamanla geçmiştim ve netlerim 65'e kadar en fazla çıkmıştı. Zaten en düşük yanlışım 12 idi, bu da 65 net yapıyordu ve ben bu skoru yine sınavda yapmıştım. Türkçe bu sene herkes zordu demişti bana sınav çıkışı ama 5 yanlışım vardı bu beklediğimden çok çok iyiydi, süperdi adeta ki bunu Türkçe hocama borçlutum Allah ondan binlerce kez razı olsun. Sonuç olarak, azim edin çalışmayı bırakmayın benden size garanti ilk 15 bin.
Çok teşekkür ederim hocam, beni çok mutlu ettiniz. Ben bu pandemi sürecinde aklıma koyduğum ingilizce öğrenme hedefini gerçekleştirmek için yola çıktım ve her gün çalıştım, diziler izleyip dersler dinledim. Her türlü kaynağı değerlendirdim, şu an okuduğum her şeyi hemen hemen anlarım. Tek sorunum kelime, yeteri kadar kelime bilmiyorum, ve bazen okuduğum bir cümleyi anlasamda türkçeye düzgün bir şekil de çeviremiyorum.

öğretmen olmak için ne yapmalıyım? Üniversitede hangi bölümü seçmeliyim, nasıl devam etmeliyim, ne yapmalıyım? Bilgisi olan arkadaşlar başından sonuna kadar adım adım anlatabilir mi?
Öncelikle üniversite seçimi konusunda çok seçici olmayın. ELT bölümünde etiket değil performans önemli. Tecrübe ve disiplin isteyen bir meslek. Tabii ki ilk adımınız dilde dört becerinizi yukarı çekmek olacak. Bölümü okurken mutlaka ama mutlaka staj yapın. Hatta birinci sınıfta bile başlayın eşe dosta dersler vererek gerekirse. Mezun olduğunuzda gittiğiniz iş görüşmesindeki 5-10 dakikalık demo derste anlıyor karşınızdaki insan tecrübeli olup olmadığınızı. Nereden mezunsunuz, ortalamanız kaç bakmıyor.

Hazırlık okumanızı tavsiye ederim çünkü dil bölümü çıkışlı değilsiniz ve o bir yılı sadece dilinizi geliştirmeye ayırırsınız. ELT bölümünün birinci sınıfında zaten inanılmaz bir dört beceri bombardımanına tutulacaksınız. Eğer her şey yolunda giderse 2. sınıfa geçtiğinizde iyi bir seviyede olacak dört beceriniz de. İşin kalanı dediğim gibi tecrübelenmek ve disiplinli olmak. Materyal hazırlama, teknoloji entegrasyonu, pedagojik formasyon, metodoloji gibi alanları öğrenmek ve geliştirmekle geçiyor 2. sınıftan sonrası. Disiplinden kastım ise her dersten önce hazırlık yapmak gerekiyor.

MEB öğretmenliğiymiş, özel öğretmenlikmiş, akademik kariyermiş bunları boşverin şimdilik. Üniversiteye girdikten sonra sizin hangisi en iyi seçenekse ona yönelirsiniz. Adım adım gitmek lazım.

👍

Geri
Yukarı