İngilizce sıkıntılarım

Rufiq Cavadov

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Azərbaycan
Daha fazla  
Herkese merhaba. İngilizce öğrenmeyi çok severim. Öğrenmeyi sevmek ne kelime dile aşığım. Ama bazı sıkıntılarım var. Şöyle anlatayım olayı Size. Ben Azerbaycan'da kurslara gittim. Hoca zamanları falan öğretti. Ama şu dili geçmiş zamanlar kafamı çok karıştırıyor. Bir de çok az kelime, sıfat ve fill bilgim var. İngilizce bazı cümle yapılarını anlıyorum. Ancak yine de kendi içimde bir his şu kelime olayını bir türlü halledemiyorum. Özellikle öyle kelimeler var ki, seslendirmesi zor. Yani kısacası Sizler nasıl öğreniyorsunuz?

Bizim eğitim sistemimiz ile dil öğrenmen çok zor.
Duolingo üzerinden alıştırma yapabilirsin. Udemy kurs satın alabilirsin.
Alışana kadar Türkçe alt yazılı dizi izleyebilirsin. Sonrasında İngilizce alt yazılı dizilere geçiş yapmanı öneririm.
Oyunların da dil öğrenmeye büyük katkısı oluyor. Diyalog odaklı oyunları İngilizce oynayabilirsin.
Telefon, bilgisayar ve uygulamalarının dilini İngilizce olarak değiştirebilirsin.

Ben yabancı dizi izleyerek geliştirdim kendimi. Onun dışında küçükken minecraft'ı İngilizce oynardım. Yani kısacası dil öğrenmenin güzel yollarından biri kullandığın her şeyi İngilizce yapmak telefonun, Kullandığın programlar vb gibi.
Evet. Windows 10, telefon hepsi İngilizce. Ama korktuğum şey kelimeler.

Evet. Windows 10, telefon hepsi İngilizce. Ama korktuğum şey kelimeler.
En çok kullanılan İngilizce kelimeler diye arattığında bayağı bir şey çıkıyor o şekilde ezberlemeye başlayabilirsin. Yada örneğin bir süre günleri ezberle bir süre ayları sonra saatleri, sayıları, eşyaları vb. Burada iş ezbere bakıyor tabii.

Tavsiyem günlük hayatta en çok kullanılan 100 İngilizce kelimeyi öğrenin. Seslendirme için ise, Google Çeviri'de seslendirmeler mevcut. Oradan dinleyebilirsiniz. Ayrıca sakın pes etmeyin. Unutmayın, güzel yollar zorlu duraklardan geçer...

Tavsiyem günlük hayatta en çok kullanılan 100 İngilizce kelimeyi öğrenin. Seslendirme için ise, Google Çeviri'de seslendirmeler mevcut. Oradan dinleyebilirsiniz. Ayrıca sakın pes etmeyin. Unutmayın, güzel yollar zorlu duraklardan geçer...
Asla pes etmeyeceğim. Bu konuda kendime güveniyorum.

Türkiye'de ODTÜ bünyesinde çıkan, 4 kitaplık harika bir seri var. Sırasıyla bu dört kitabı okuyup çevirerek kelime dağarcığını fazlasıyla geliştirebilirsin. Zorluk sıralamasına göre isimleri:

Reader at work 1
Reader at work 2
More to read 1
More to read 2

Bu kitaplardan her gün yapabileceğin kadar pasaj oku. Bilmediğin kelimeleri işaretleyip bir kağıda yaz. Sonra o kelimelerin anlamlarını sözlükten öğrenip ilgili pasajı en baştan anlayarak oku. Kısa sürede çok faydasını görürsün.

Not: kitapları Azerbaycan:da bulamazsan internette PDF'lerini bulabilirsin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı