İngiltere'de COVID 19 tedbirlerini kaldırıyor

Millet artık virüs muhabbetinden bıktı. Ne olacaksa olsuna döndü iş. Artık bence de salmak gerekiyor. 3. Biontech aşımı oldum fakat dördüncüyü daha olmam. Eski hayata dönmek lazım. Öyle veya böyle tamamen bitecek. Grip türü bir hastalığa döner en fazla. COVID ile yaşamaya alışmak lazım.

@Ella Freya Çünkü aşılı oldukları için seyahat edebiliyorlar? Ben bunda yanlış bir şey göremiyorum. Laf olsun diye konuşan insanları takip etmeyin. Aşı karşıtlığı yapacaklar diye maymuna dönüyorlar. Aşısız olarak seyahat edebilseler kendi canlarını riske atacaklar. Aşılıların bağışıklığı var diye serbest. Keyfine aşı olmadılar. Zaten PCR zorunluluğu falan bizim ülkede kalkıyor. Artık aşısız olanlara da seyahat vs. serbest. Virüs zaten herkese yayılacak. Olay, kapan kişilerin etkilenmemesi. Aşısızlar doğal olarak tehlikede ve aşılı olanlara göre virüsü yayma hızları daha fazla.

Son düzenleme:
Özgürlükler ülkesi İngiltere diyelim o zaman.

1) isteyen aşı olabiliyor.
2) isteyen maske takmaya devam edebiliyor.
3) isteyen kendini izole edebiliyor.
4) istemeyen de ölüm riskini alıp istediği boş vermişliği yapabiliyor.

O zaman sorun ne? Ben göremiyorum.

Hocam sorun 2) isteyen maske takmaya devam edebiliyor.

Hocam sorun 2) isteyen maske takmaya devam edebiliyor.

Belki oradan sorun olabilir ama başka şeylerde olabilir.

Açıkçası artık iş çığrından çıktı. Ben ne desem doğru veya yanlış diyemem. Ama tek bildiğim aşı olduğum ve hastalık kapmadığım. İnşallah kapmamda. Ama üniversite ortamı malum.

Bu gelişmeyi gören Twitter kullanıcıları, "plandemi bitti" diye tweet atıyorlar. :D Bu insanların cidden kafa yapılarını çok merak ediyorum.

İngiltere için hayırlı olsun. Bakalım nasıl gelişmeler olacak? Bir anda kafalarına göre her şeyi sonlandıracak halleri yok, düşünülmüştür muhakkak. Ekonomik, sağlık ve toplumsal açıdan planlamalar yapılmıştır. Öyle "saldım çayıra" mantığıyla alınan bir karar olmadığı kesin.

Son varyantla birlikte virüsün öldürücülüğün azalması ve hastaneye ihtiyacın azalması, virüsün tehlikesini azalttı. Aşılamanın da sebebi zaten bu virüsün normal bir grip gibi atlanmasını sağlamaktı.

Şu anda vaka sayılarının artması bir şeyi değiştirmez. Direnç olduğu sürece 100k vaka da olsa aynı 10k vaka da olsa aynı. İngiltere'de %70 üzeri aşılama var ve direnç konusunda şu anda iyi durumda gibi duruyorlar ki bu kararların alınması bunu da gösteriyor. Ayrıca sağlık sistemlerinin de yerine geldiğini görüyoruz.

Yeni bir varyant çıkıp ölümcüllüğü artmazsa bu gidişle yaz aylarına kadar normal hayatımıza döneriz.

Bu gelişmeyi gören Twitter kullanıcıları, "plandemi bitti" diye tweet atıyorlar. :D Bu insanların cidden kafa yapılarını çok merak ediyorum.

İngiltere için hayırlı olsun. Bakalım nasıl gelişmeler olacak? Bir anda kafalarına göre her şeyi sonlandıracak halleri yok, düşünülmüştür muhakkak. Ekonomik, sağlık ve toplumsal açıdan planlamalar yapılmıştır. Öyle "saldım çayıra" mantığıyla alınan bir karar olmadığı kesin.

Son varyantla birlikte virüsün öldürücülüğün azalması ve hastaneye ihtiyacın azalması, virüsün tehlikesini azalttı. Aşılamanın da sebebi zaten bu virüsün normal bir grip gibi atlanmasını sağlamaktı.

Şu anda vaka sayılarının artması bir şeyi değiştirmez. Direnç olduğu sürece 100k vaka da olsa aynı 10k vaka da olsa aynı. İngiltere'de %70 üzeri aşılama var ve direnç konusunda şu anda iyi durumda gibi duruyorlar ki bu kararların alınması bunu da gösteriyor. Ayrıca sağlık sistemlerinin de yerine geldiğini görüyoruz.

Yeni bir varyant çıkıp ölümcüllüğü artmazsa bu gidişle yaz aylarına kadar normal hayatımıza döneriz.

Yenisi çıkar yine mutasyona uğrar bence hocam kışın bir şey olmaz ama yazın böcekler çoğalmaya başlar farklı hastalıklar çıkabilir.

İngiltere salgının başından beri "sürü bağışıklığı" modelini savunuyor. Yani ölen ölsün, kalan kalsın, öleceğini düşünen tedbirini alsın, aşısını olsun mantığı. Bakalım bu model nasıl çalışacak.

Millet artık virüs muhabbetinden bıktı. Ne olacaksa olsuna döndü iş. Artık bence de salmak gerekiyor. 3. Biontech aşımı oldum fakat dördüncüyü daha olmam. Eski hayata dönmek lazım. Öyle veya böyle tamamen bitecek. Grip türü bir hastalığa döner en fazla. COVID ile yaşamaya alışmak lazım.

@Ella Freya Çünkü aşılı oldukları için seyahat edebiliyorlar? Ben bunda yanlış bir şey göremiyorum. Laf olsun diye konuşan insanları takip etmeyin. Aşı karşıtlığı yapacaklar diye maymuna dönüyorlar. Aşısız olarak seyahat edebilseler kendi canlarını riske atacaklar. Aşılıların bağışıklığı var diye serbest. Keyfine aşı olmadılar. Zaten PCR zorunluluğu falan bizim ülkede kalkıyor. Artık aşısız olanlara da seyahat vs. serbest.
Adam orada zaten yeni varyantın aslında aşılı kişilerden bulaştığını yani aşının çok da bir etkisi olmadığını söylüyor. Haklı da, bu arada Cenk Hoca rant için video yapmaz. Aşının sadece çalışan insanların üzerinde zorunlu olduğu palavra bir şey olduğu net. 18-20 yaşında olan birisinin bağışıklığı bu virüs için yeter de artar bile. Aşı ancak 65 yaş üstü gibi şeylerde güzel işe yarar.

18-20 yaşında olan birisinin bağışıklığı bu virüs için yeter de artar bile. Aşı ancak 65 yaş üstü gibi şeylerde güzel işe yarar.
Kimsenin bağışıklık sistemi bir değil. Yaşlı insanların ki daha zayıf olabilir ama onlarda da istisnalar mevcut. Aynı istisnalar gençlerde de mevcut. Aşılar öyle ömür boyu sizle kalan şeyler değiller. Bizim ülkedeki aşı karşıtlığı ve aşı korkusunu hala çözemedim. (Üstüne alınmana gerek yok, genel konuşuyorum.)

Aşıdan korktukları kadar yedikleri, içtiklerinden korksalardı keşke. :) Öyle bir kafayı sıyırmışlar ki aşı olanların tamamen dünyadan yok olacağını düşünüp kendilerini "uyanmışlar" olarak sanıyorlar. :D

Bu güne kadar türünü sürdürebilme ve eskiden öldürücü olan çoğu hastalıkla savaşmamızı sağlayan şeylerin aşılar olduğunu biliyor mu acaba? Bilmediklerine adım gibi eminim. Bakalım aşılara bu kadar karşılarsa çocukları doğunca hiçbir aşısını yaptırmasınlar. O çocuk kaç yıl yaşayabilecek bakalım? Ölümle sonuçlanacak bir deney yapmak istiyorlarsa çocuklarında yapabilirler. Çok biliyorlar ya. :)

Son düzenleme:
Kimsenin bağışıklık sistemi bir değil. Yaşlı insanların ki daha zayıf olabilir ama onlarda da istisnalar mevcut. Aynı istisnalar gençlerde de mevcut. Aşılar öyle ömür boyu sizle kalan şeyler değiller. Bizim ülkedeki aşı karşıtlığı ve aşı korkusunu hala çözemedim. (Üstüne alınmana gerek yok, genel konuşuyorum.)

Aşıdan korktukları kadar yedikleri, içtiklerinden korksalardı keşke. :) Öyle bir kafayı sıyırmışlar ki aşı olanların tamamen dünyadan yok olacağını düşünüp kendilerini "uyanmışlar" olarak sanıyorlar. :D
Aşıdan kaçmıyorum aslında. Sadece mantıklı bulmuyorum. Zaten açık eğitimde olduğum için evden de tek tük çıkıyorum. Biraz bekleyeyim dedim, bu ay yasaklarda kalkmalar falan oldu. Ama emin olun güzel bir şey olsaydı benim açımdan ilk vurulanlardan birisi ben olurdum.

Adam orada zaten yeni varyantın aslında aşılı kişilerden bulaştığını yani aşının çok da bir etkisi olmadığını söylüyor. Haklı da, bu arada Cenk Hoca rant için video yapmaz. Aşının sadece çalışan insanların üzerinde zorunlu olduğu palavra bir şey olduğu net. 18-20 yaşında olan birisinin bağışıklığı bu virüs için yeter de artar bile. Aşı ancak 65 yaş üstü gibi şeylerde güzel işe yarar.
Yaptığım yoruma iki cümle ekleyerek düzenleme getirmiştim de, geç kalmışım. Tekrar söyleyeyim, virüs herkese yayılacak. Bunun kaçarı yok. Aşı olanların yaymama gibi bir durumu yok. Zaten bunu iddia eden olmadı. Fakat virüse karşı bağışıklıkları daha fazla olduğu için pek etkilenmiyorlar. Bu yüzden seyahat gibi aktiviteleri serbest bırakıyorlar. Aşılar yayma hızını da Omicron gelene kadar düşürüyordu. Şimdi yayma hızları eşit gibi duruyor.

Aşısız olanlar doğal olarak daha çok tehlikede. Herkes rahat atlatamayabiliyor. Çevremde COVID yüzünden kaybettiklerim oldu. Bunun pek yaş ile alakası yok. Bünye meselesi ve virüsün ne kadar ilerlediği önemli. Seyahat türü kısıtlamalar bu yüzden. Cenk Hoca'yı falan pek bilmem ama düşüncesi yanlış. Yanlış, çünkü aşısızlara seyahat serbest olsa virüsü sanki yaymayacaklarmış gibi bir anlam ortaya çıkıyor. Kısaca laf olsun diye konuşmuş. Artık kısıtlamalar kalkacak zaten. Nasıl etki edecek göreceğiz.

Geri
Yukarı