İngiltere'nin Akdeniz'e Düşen F-35B Uçağı

F-117'nin düşürüldüğünü biliyorsunuz ama keşke nasıl düşürüldüğünü, o uçağı düşüren komutan tarafından dinleseydiniz.
Merak etme biliyorum, bizzat buradaki konusunu da ben açtım :)

Tek sebep uçağın silah kapaklarının erken açılması değil. Rusların F-117'nin geleceğini bilerek o bölgeyi çok kapsamlı radarlarla kaplayıp hazır olda beklemesi uçağın görülmesi ve vurulmasındaki en önemli sebep. Radar ağı sayesinde ve Amerikalıların yaptığı bir takım hatalar yüzünden düşürüldü.

Doğu Bloğu ve Batı Bloğu savaşında ise senin yaptığın yorum gibi bir taraf hard kazanır diyemeyiz. Savaş çok değişken bir olgu. 2. Dünya Savaşı'nda düz mantıkla bakan biri Nazilerin kazanacağını öngörürken Nazilerin ve müttefiklerinin yaptığı bir takım hatalar savaşın lehini birden değiştirdi. Yani ABD zaferiyle başlar, Çin zaferiyle biter. Ya da tam tersi olur, bilemezsin. Sadece hiçbir taraf bir tarafı kolay bir şekilde silecek kadar güçlü değil, bunu anlamak kafi.

Kısa dalga boyları uzağa gidemez. Aksine, uzun dalga boyları daha uzağa gidebilir ve ayrıca penetrasyonları da daha yüksektir.

Kilitlenmek ise işin çok başka bir boyutu. O konuda Sturuna ya da benzer sistemler nasıl bir yaklaşım izliyor, bunu incelemek gerek.
Doğru ya. Frekansı düşük olan uzun dalga boyu oluyordu, Değil mi? Ben erken uyarı radarlarının modifiye edilmiş bir sürümü olduğunu düşünüyorum. Amacı sadece "fark etmek" ama uzun dalga boylarında hedefe sadece "var" diyebiliyorsun, "orada" diyemiyorsun.

ABD'nin nükleer silah kullanımı olursa eğer her iki ülkeden daha fazla fırlatacak nükleer silahı var.
Bu senaryoyu olasılıklardan çıkarmak lazım çünkü öyle bir savaşın ardından hiçbir ülke kazanmaz. Savaşın içinde olmayan hatta binlerce kilometre uzakta olan ülkeler dahil herkes kaybeder sonrasında yıllar sürecek nükleer kışta. Normal bombalar değil bunlar bir yere binlercesini sallayasın, şu anda bu 3 ülkeden biri diğerine 1 tane nükleer bomba atarsa oyun herkes için biter. Kalan milyarlarca insan patlayan bir nükleer bombanın altında milisaniyeler içinde buharlaşarak ölmediği için kaderine lanet eder.

Merak etme biliyorum, bizzat buradaki konusunu da ben açtım :)

Tek sebep uçağın silah kapaklarının erken açılması değil. Rusların F-117'nin geleceğini bilerek o bölgeyi çok kapsamlı radarlarla kaplayıp hazır olda beklemesi uçağın görülmesi ve vurulmasındaki en önemli sebep. Radar ağı sayesinde ve Amerikalıların yaptığı bir takım hatalar yüzünden düşürüldü.

Doğu Bloğu ve Batı Bloğu savaşında ise senin yaptığın yorum gibi bir taraf hard kazanır diyemeyiz. Savaş çok değişken bir olgu. 2. Dünya Savaşı'nda düz mantıkla bakan biri Nazilerin kazanacağını öngörürken Nazilerin ve müttefiklerinin yaptığı bir takım hatalar savaşın lehini birden değiştirdi. Yani ABD zaferiyle başlar, Çin zaferiyle biter. Ya da tam tersi olur, bilemezsin. Sadece hiçbir taraf bir tarafı kolay bir şekilde silecek kadar güçlü değil.
Nazilerin kaybetmesinde hem Hitler'in aptallığı hem de Amerikan dopingi var. O tamamen ayrı bir konu ki ben olası bir savaş durumunda ABD'nin Çin'i yok edeceğine eminim. ABD'nin sınırsız insan ve hammadde kaynağı var. Naziler ile ABD'yi aynı mantıkta tutmak saçma geliyor biraz.

Doğru ya. Frekansı düşük olan uzun dalga boyu oluyordu, Değil mi? Ben erken uyarı radarlarının modifiye edilmiş bir sürümü olduğunu düşünüyorum. Amacı sadece "fark etmek" ama uzun dalga boylarında hedefe sadece "var" diyebiliyorsun, "orada" diyemiyorsun.

Evet, frekans düştükçe dalga boyu artar. Burada kilitlenme ve uçak takibi, dalga boyundan çok kullandığınız radar donanımı ile de alakalı. Kullandığınız radar size yuvarlak bir ekranda sadece bir nokta mı gösteriyor, yoksa tehdidin heading, uçuş hızı, yükseklik gibi bilgilerini de veriyor mu, bu önemli.

Rus sistemi hakkında bir bilgim yok, ancak Bistatic radar olarak geçtiğini gördüm. Bu yeni bir teknoloji diye biliyorum.

Bu senaryoyu olasılıklardan çıkarmak lazım çünkü öyle bir savaşın ardından hiçbir ülke kazanmaz. Savaşın içinde olmayan hatta binlerce kilometre uzakta olan ülkeler dahil herkes kaybeder sonrasında yıllar sürecek nükleer kışta. Normal bombalar değil bunlar bir yere binlercesini sallayasın, şu anda bu 3 ülkeden biri diğerine 1 tane nükleer bomba atarsa oyun herkes için biter.

Gelsin radrasyon banyosu, gelsin Fallout 4.

Bu senaryoyu olasılıklardan çıkarmak lazım çünkü öyle bir savaşın ardından hiçbir ülke kazanmaz. Savaşın içinde olmayan hatta binlerce kilometre uzakta olan ülkeler dahil herkes kaybeder sonrasında yıllar sürecek nükleer kışta. Normal bombalar değil bunlar bir yere binlercesini sallayasın, şu anda bu 3 ülkeden biri diğerine 1 tane nükleer bomba atarsa oyun herkes için biter. Kalan milyarlarca insan patlayan bir nükleer bombanın altında milisaniyeler içinde buharlaşarak ölmediği için kaderine lanet eder.
Arkadaş öyle bir şey söylediği için dedim nükleer konusunda. Biliyorum hala daha Japonya'ya atılan atom bombasının etkisinin geçmediğini.

@hacı baba Ben aynı mantıkta değerlendirmiyorum, sana savaşların seyrinin nasıl değişebileceğini bir örnekle sunmak istedim. Yani daha basit bir örnek vereyim. Bir savaşı 7 > 3, yedi üçten büyüktür, o zaman yedi kazanır kesin diyerek yorumlayamazsın. Güçlü gördüğün taraf beklenmedik bir stratejik hata yapar ve birden savaşın gidişatı için 7 kazanır kesin derken, 3 büyür ve 10 olarak 7'ye üstün olur. Ki ABD, Rusya - Çin arasında güç dağılımlarını nasıl yaparsınız bilmiyorum ama işe Doğu Bloğu - Batı Bloğu olarak bakarsak önümüzdeki yıllarda Çin'in orantısız büyümesiyle Doğu Bloğu sandığınız gibi geride kalmayacak.

Bu arada SSCB her dönemde ABD'den daha büyük bir nükleer güç oldu. İstediğin kaynağı okuyabilirsin bu dediğimi doğrulamak için, bu bilinen bir gerçek. SSCB çöktükten sonra 2 ülke de nükleer güçlerini sınırlandırdı ancak Rusya hala SSCB'den kalan teknolojilerin ekmeğini yiyor. ABD aptal bir ülke değil, Rusya'yı hala ciddiye almasındaki tek sebep nükleer güçlerinin azımsanmayacak seviyede olması.

Bunun dışında Rusya'nın sahip olduğu uçaklar, gemiler, silahlar vs. korkulacak seviyede değil. SSCB'den kalan nimetler ve kendi başlarına üstlerine çok fazla koyabildiklerini göremedik ekonomik ve bazı mühendislik eksikliklerinden dolayı.

Biliyorum hala daha Japonya'ya atılan atom bombasının etkisinin geçmediğini.
Japonya'ya atılan bombalar hiçbir şey değillerdi. Şu anda sen Hiroshima'ya atılan bombayı al İzmir saat kulesinin üstünde patlat, birkaç kilometre uzaktaki evlerin çoğunun penceresi bile patlamaz basınç tarafına bakmıyorsa. Japonya'da o kadar yaygın ölüm olmasının en büyük nedeni evlerin ahşap ve kağıttan yapılmasıydı, tabii bundan dolayı da nükleer serpintiden korunabilecekleri bir kapalı alanları kalmamasıydı.

O bombadan sadece 1 yıl sonra yeniden yerleşim kuruldu, bölgede yarattığı kirlilik çoğu kişinin zannettiği kadar yüksek değildi. Şu anda ABD'nin en yaygın kullandığı nükleer savaş başlığının gücü Hiroshima'ya atılan bombadan 42 kat daha fazla, 2. en çok kullandığı 80 kattan daha yüksek güce sahip. Üstelik ellerinde tam 1000 kat daha güçlü savaş başlığı da var. Ruslar desen Hiroshima'ya atılan bombadan 3300 kat ile 3800 kat arasında daha güçlü olan bir tanesiyle deneme yapmış durumdalar.

76 yıl önceki o atom bombaları şimdinin termonükleer bombalarının yanında çatapattan farksızlar. Şimdiki insanlık suçu olan bu termonükleer başlıklarda ana fisyon reaksiyonunu başlatmak için önceden sıcak başlangıç olarak atom bombası patlatılıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Almanlar'ın Fransa'yı alması 6 hafta mı sürmüştü zamanında? Yanında Belçika, Hollanda ve Lüksemburg'la birlikte🙂 O zamanlar da Almanlar kesin kazanacak diyorlardı. Kırım'ı geçmişlerdi diye hatırlıyorum Doğu Cephesinde. Yani öyle o onu yapar, bu bunu siler işleri olmuyor savaşlarda. Ayrıca uçak yüzünden nükleer savaşa girmeye ne ABD ve Batı Bloğunun ne de Doğu Bloğunun totosu yer. O bombayı taşıyan uçak bir kez kalktı mı en iyi ihtimalle vereceği hasarı azaltabilirsin ve o bombalardan çoook var🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı