İngiltere'nin Akdeniz'e Düşen F-35B Uçağı

Kırım'ı geçmişlerdi diye hatırlıyorum Doğu Cephesinde.
1941 - 1942'ye kadar çok iyi kuşattılar, çok iyi ele geçirdiler ve savaştılar ancak ABD'nin savaşa girme tarihinde zor bir coğrafyaya girdikleri için birden bire bütün savaşın seyri değişti. Batıda zaten ele geçirilemeyen İngiltere de varken çok büyük sıkıştılar. Bu yüzden örnek vermiştim ama arkadaş anlamadı herhalde.

Konumuzla alakası yok ama ABD savaşa girmese er ya da geç Almanların Sovyet savunmasını kıracaklarını düşünenlerdenim.

1941 - 1942'ye kadar çok iyi kuşattılar, çok iyi ele geçirdiler ve savaştılar ancak ABD'nin savaşa girme tarihinde zor bir coğrafyaya girdikleri için birden bire bütün savaşın seyri değişti. Batıda zaten ele geçirilemeyen İngiltere de varken çok büyük sıkıştılar. Bu yüzden örnek vermiştim ama arkadaş anlamadı herhalde.

Konumuzla alakası yok ama ABD savaşa girmese er ya da geç Almanların Sovyet savunmasını kıracaklarını düşünenlerdenim.
Almanlar, Rus savunmasını kıramazdı ABD'nin araç ve gıda yardımı olmasa maksimum 4-5 sene sonra düşerdi Almanya. Leningard Kuşatması'nda Almanya ve Finlandiya ile savaştı. İspanya ve İtalya'dan, Nazilere ve Finlandiyalılara yardım yapılıyordu. Ona rağmen alamadılar. Stalin'in geçmişte zorlu göç sebebiyle insanları Sibirya ve Kazakistan gibi ülkelere göçe zorladı ve orada sanayi şehri yarattı. Böylelikle Naziler içeriye girse bile fazla sanayi olmadığı için Sovyetlere üretim hala daha gelecekti ki T-34, Nazi tanklarının cellatı oldu. Stalin geçmişte yaptığı bu zorunlu göçlerden dolayı seri şekilde İlyuşin 2 ve T-34 üretti. Belki İlyuşin model uçak 30 binden fazla üretilmiştir.

Savaşa girmek için de aceleci davrandıklarını düşünüyorum. Gerçi savaş çıkacağına hiç ihtimal vermiyordu paşamız... Neyse, öyle olsaydı böyle vursaydı geride kaldı artık🙂 Adamlar tokat yedikçe daha da güçlü kalkıyorlar. 2 dünya savaşı kaybet, ülken ikiye bölünsün ama sen kalk yine dünyayı sömürmüş adamları devirip Avrupa'nın en güçlü ekonomisi ol... Biz de işte hala sen onlardansın, sen O'cusun, Bu'cusun diye kendi kendimizle savaşıp duralım.

Konuya dönersek, İngiltere'ye herhangi bir tepki verilmedi mi? Sonuç olarak tartışıldığı gibi istihbarat riskleri oluştu enkaz üzerinde, yatırımcı tüm ülkelerin paralarının çöp olma riski yok mu?

Konuya dönersek, İngiltere'ye herhangi bir tepki verilmedi mi? Sonuç olarak tartışıldığı gibi istihbarat riskleri oluştu enkaz üzerinde, yatırımcı tüm ülkelerin paralarının çöp olma riski yok mu?
Herkesin uçağı her yerde düşebileceği için yapacak bir şey yok. Enkazı korudukları için sıkıntı olmayacaktır.

SU-35 ile karşılaştırıldığında hangisi daha iyi?
Su-35 ile F-35 çok alakasız uçaklar. Su-35 4. nesil hava üstünlük uçağı, F-35 5. nesil çok yönlü savaş uçağı. F-35'in elektronik kabiliyetleri, teknoloji seviyesi, radar görünmezlik düzeyi, stratejik avantajı gibi şeyler kıyas kabul etmez Su-35 ile.

F-35'in karşılığı olan bir uçak şu anda aktif olarak yok.

Su-35 ile F-35 çok alakasız uçaklar. Su-35 4. nesil hava üstünlük uçağı, F-35 5. nesil çok yönlü savaş uçağı. F-35'in elektronik kabiliyetleri, teknoloji seviyesi, radar görünmezlik düzeyi, stratejik avantajı gibi şeyler kıyas kabul etmez Su-35 ile.

F-35'in karşılığı olan bir uçak şu anda aktif olarak yok.
Peki Su-57'de durumlar nasıl? Türkiye alacak gibi duruyor diyorlardı en son. Galiba tesislerimiz F-16'ya göre tasarlanmış. Su alım durumunda tesislerimizi dönüştürürsek 5-10 sene güvenlik açığımız olur deniliyor. Doğru mudur?

Bir şey sormak istiyorum şu anda F-35 ayarlarında olan başka bir uçak var mı?
F-35 ayarında aktif olarak uçan bir uçak yok Avrupa ve Rusya tarafında. Çin tarafında da J-31 var, birkaç seneye aktif hale gelir.

SU-35 ile karşılaştırıldığında hangisi daha iyi?
Rakibi SU-35 değil. 4++ Nesil savaş uçağı ile 5. Nesil bir savaş uçağını kıyaslamaya gerek yok. Her ne kadar çok rollü olsalar da ana hedefledikleri amaç da farklılık taşıyor zaten.

SU-57 tarafında ise motor sorunu var. Motor sorunu çözülmeden SU-57 diye bir uçak yok, silin onu kafanızdan. Türkiye de olmayan bir uçağı alamaz. Böyle bir uçak olsa bile buna harcanacak milyarlarca dolarlık yatırım, NATO ile sonrasında düşecek olan ilişkilerimizin riskine ekonomi böyleyken de girilmez. Bunun yerine milli projeye ya da hava kuvvetlerini idare etmek için ara alım yapmak gerekiyor. Bu ara alım da Amerikalılardan olması en iyi senaryodur bizim için.

Medyaya ya da siyasilerin dediğine inanmayın. Bu konularda alanında tecrübeli insanların sözlerine inanın.

Yeni konular

Geri
Yukarı