İngiltere'ye taşınmak

İngilizceden korkma, öğrenilir gayet de rahat okursun kendin bile şaşırırsın. Şimdiden başla İngilizce çalışmaya sana çok yararı olacak göreceksin. Günde yarım saat bile çalışsan çok fayda ediyor. Bizzat kendim yaptım sydneye gelmeden önce. Maalesef dayına fazla güvenme oturum izni konusunu için diyorum. Yardım etmek isteseler de bir yerden sonra ellerinden bir şey gelmeyebilir. Mutlaka git gör deneyim et ama orada kalabiliyorsan da kal, oturum alamadıktan sonra pek anlam ifade etmiyor. 5-6 yılını boşa harcayanları çok gördüm ben. Yurtdışına 10 kişi gidiyorsa 3 kişi kalabiliyor kalamayanların hikayesini pek duyamazsın. Bizzat gördüğüm deneyimlediğim için söylüyorum dostum.

Anladım abi teşekkür ederim bir de bu oturum işleri nedir? Dayımlara güveniyorum gerçekten iyi insanlar ve her türlü konuda yardımcı olurlar o sıkıntı olmaz.

Rica ederim. Bulunduğum ülke için mesela puan toplama sistemi var. İngilizce seviyene puan veriyor, Türkiyedeki mesleğinle alakalı iş tecrübene puan veriyor (ama düşük, 3 sene için 5 puan), avustralyadaki mesleğinle ilgili tecrübene puan veriyor, avustralyada eğer aldıysan aldığın diplomaya göre puan veriyor. Partnerin varsa onun da mesleği liste içerisindeyse bi 5 puan da ona. Eğer büyük şehirde değil de devletin belirlediği kırsal kesimlerde okuyup çalıştıysan (en az 2 yıl diye biliyorum) ona biraz puan veriyor.

En önemlisi: burda ülkenin ihtiyaç duyduğu meslek listesi var, eğer mesleğin bu listede değilse puan sistemi işlemiyor baştan eleniorsun. Mesleğinle ilgili diplomanın olması şart. Geçerli olmuyor yoksa. Mesleğin için burada denklik sınavına da sokuyorlar genelde. Sponsorluk işleri de var ama çok zor, sana sponsorluk veren iş yerinin belirlenmiş bir kapasitede olması lazım yani öyle küçük yerler olamıyor pek. Onda da bazen meslek şartı var, eğer mesleğin listede değilse ve biri sana sponsor olduysa sadece sponsor olduğu süre kalabiliyorsun oturuma gitmiyor o yol.

Evlilik yolu var herkesin bildiği gibi, bir de de facto yolu var. Bir vatandaşla sevgili olup 2 sene beraber yaşarsan oturum alma şansın var.

Avustralyaya özel, eğer ailenden bir tanıdığının şehir dışında çiftliği varsa sana sponsor oluğ oturum aldırabilir.

Rica ederim. Bulunduğum ülke için mesela puan toplama sistemi var. İngilizce seviyene puan veriyor, Türkiye'deki mesleğinle alakalı iş tecrübene puan veriyor (ama düşük, 3 sene için 5 puan), Avustralya'daki mesleğinle ilgili tecrübene puan veriyor, Avustralya'da eğer aldıysan aldığın diplomaya göre puan veriyor. Partnerin varsa onun da mesleği liste içerisindeyse bir 5 puan da ona. Eğer büyük şehirde değil de devletin belirlediği kırsal kesimlerde okuyup çalıştıysan (en az 2 yıl diye biliyorum) ona biraz puan veriyor.

En önemlisi: Burada ülkenin ihtiyaç duyduğu meslek listesi var, eğer mesleğin bu listede değilse puan sistemi işlemiyor baştan eleniorsun. Mesleğinle ilgili diplomanın olması şart. Geçerli olmuyor yoksa. Mesleğin için burada denklik sınavına da sokuyorlar genelde. Sponsorluk işleri de var ama çok zor, sana sponsorluk veren iş yerinin belirlenmiş bir kapasitede olması lazım yani öyle küçük yerler olamıyor pek. Onda da bazen meslek şartı var, eğer mesleğin listede değilse ve biri sana sponsor olduysa sadece sponsor olduğu süre kalabiliyorsun oturuma gitmiyor o yol.

Evlilik yolu var herkesin bildiği gibi, bir de de facto yolu var. Bir vatandaşla sevgili olup 2 sene beraber yaşarsan oturum alma şansın var.

Avustralya'ya özel, eğer ailenden bir tanıdığının şehir dışında çiftliği varsa sana sponsor oluğ oturum aldırabilir.

Yok abi evlilik falan olmaz 16 yaşındayım da neyse bakalım ben ailemle falan konuşayım size de vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum iyi geceler.

Lütfen bu videoyu baştan sona izleyin. Cenk hoca, şahane bir biçimde İngiltere’de yaşam zorluklarını anlatıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam siz Türkiye'de yaşamıyorsunuz sanırım.
Bilakis, Türkiye'de yaşadığım için bunları söylüyorum.

Yobaz insanların istenmeyecek kadar çok olduğu, ekonominin mahvolduğu, insan haklarına önemin verilmediği, hukuk ve adaletin olmadığı, dışarıdan gelen mültecilere bile kendi vatandaşından çok değer verildiği bir ülkede kim yaşamak ister ki?

Bu arada yanlış anladınız herhalde. Elindeki cevher İngiltere'ye gidebilecek olması. :)

Son düzenleme:
Lütfen bu videoyu baştan sona izleyin. Cenk hoca, şahane bir biçimde İngiltere’de yaşam zorluklarını anlatıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam şimdi her ülkenin zorluğu var. Yani Türkiye'de mesleğin için çalışsan okusan bile işsiz kalma ihtimalin var. Öğretmenleri görüyoruz...

Hocam şimdi her ülkenin zorluğu var. Yani Türkiye'de mesleğin için çalışsan okusan bile işsiz kalma ihtimalin var. Öğretmenleri görüyoruz...

Öğretmenlerin işiz kalması devletin suçu değil. Her aileden bir öğretmen çıkıyor. 2020 yılında hala devlet memuru diye bir kavramla cebelleşiyoruz. Elini atsan 50 tane öğretmen geliyor. Şu an için kadroya alınmamaları daha iyi. 8-9 aydır evlerinde yatıp 5-7 bin TL arası para alıp, günlük sadece 2 saat EBA’ya girip savsak savsak ders anlatıyorlar. Sözleşmeli öğretmen olmasına kimse bir şey demiyor zaten. Ama 2020 yılında devlet güvencesi olarak ömür boyu bir kişiyi meslek güvencesi altına alarak onlara para akıtmak akıl kârı değil. Bu ülke girişimciler için bir cennet. Eğer güzel bir ekiple bir start-up yapılıp sponsor bulunursa gayet güzel paralar kazanılabiliyor.

Geri
Yukarı