İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği nasıldır?

Açıkçası yazılıp yazılmaması tamamen beklentiye bağlı. Ben eğlenmek için geliyorum diyorsanız gelmeyin tatmin olmazsınız. Çarşı maalesef kötü durumda Fahri Kayahan vardı o kısım da kötü durumda. Eğitimi için gelinebilir ama programlama dersi zorlu bir ders çalışmazsanız çok komik notlarla kalabiliyorsunuz. Kampüsü güzel ama şu olaylar gerçekleşti maalesef: Yemekhane yıkılacak, kız yurdu yıkılacak, kampüsteki erkek yurdu 6 kişilik oldu. İkinci öğretim ile birinci öğretim arasında hiçbir fark yok eğitim olarak bunu diyebilirim. Tek fark İÖ öğrencileri harç ödüyor. Başka şeyler anlatırım da illa yazılmıştır gereksiz bilgi vermeyim.

1 ve 2. sıraya İnönü Üniversitesi bilgisayar mühendisliği yazdım. 2. kısma IO olarak yazdım tabii. 3 ve 4. sıraya da Fırat Üniversitesi bilgisayar mühendisliği yazdım. 4. sıradaki de IO olarak yazıldı. Bakalım, şu aralar her şey sonuçlanacak ve epey heyecanlıyım :)

Hocam şu an hangi üniversite de siniz ve 2 yıllık üniversite sürecinizde olumlu / olumsuz neler oldu?

36k öğrenci nerede barınacak onu da düşünmüşler mi? Saçma bir karar bence. Hadi okulu açtılar diyelim kampüs ve AVM dışında öğrencilerin neredeyse vakit geçirebilieceği hiçbir yer kalmadı. Geçiş yapmak istediğim okul hakkında pek iyi yorumlar yok açıkçası kafam çok karışık Malatya gib Fallout'u andıran bir yerde yaşamak mı yoksa düzgün bir şehirde ama kötü bir okulda okumak mı? Yoksa ben mi çok karamsar düşünüyorum Malatya hakkında.

36k öğrencinin tamamı yurtta kalmıyor bildiğiniz üzere geçen sene 37k aktif öğrenci vardı 7K mezun verdi yine 6K öğrenci bekleniyor ancak afet yüzünden tercih oranı düşecektir dolmayan bölümler olacaktır vs. yine en kötü 35k öğrenciyle başlanır. Üniversite içindeki kız yurdu yıkılacak oranın öğrencilerini eşref Bitlis yurduna verecekler ilhan akıncı ise ranzaya geçip kapasite arttırımı yapılacak rektörün söylediğine göre yeni döneme +2K barınma kapasitesi ile girilecek. Yeni yurt yapımı, prefabrik yurt gibi iddialarda mevcut. Malatya'da zaten vakit geçirebileceğin yer yoktu yine olmaması sorun teşkil etmiyor ki üniyle alakasız bir konu. Geçiş yapmak ne kadar doğru olur tartışılır bu sıralamada en iyi üniversite burası gidebileceğin Fırat PC veya MYP ile turgut özal PC ki onlarında bizim üniversiteden iyi olmadığı kesin. Geçiş yapabileceğin diğer ünilerde depremden etkilenen şehirler arasında ha az etkilenmiş ha çok aynı olay orada da olacak. Benim şahsi görüşüm depremin etkisi büyük muhakkak ancak eğitim açısından ne gibi bir engel olabilir, uzmanlar tarafından enerjisi boşaltılmış şehir olarak Malatya gösteriliyor tekrardan büyük bir deprem olma olasılığı çok düşük o konuda da insan rahatlayabiliyor ki doğudaysan depreme alışmışsındır batıdaysan daha büyük deprem kapında. Bölüm kişisel gelişime bağlı üniyi bıraksanda iş fırsatın olabilir en iyi üniversiteye gitsende klasik yani.

@Gdjer372 Malatya düşündüğünüz kadar kötü bir durumda değil, zaten çok takılacak yeri yoktu ama takılacak mekanların da birçoğu sağlam. Haftanın 5 günü AVM ve çevre kafelerde geziniyorum.

Ayrıca bir kısmı dondurur, bir kısmı bırakır ve bir kısmı da eve çıkar dendiği gibi. Yurtlarda barınma sorunu olmaz bu yüzden.

Hocam şu an hangi üniversitedesiniz ve 2 yıllık üniversite sürecinizde olumlu / olumsuz neler oldu?

Dendiği gibi programlamada birkaç sıkıntı yaşadım, yaşamadım değil fakat dersi verdim ve kaldığım 2 ders oldu onlar da genel matematik ile fizik idi. O derslere hiç çalışmamıştım ondan kaldım, adam gibi çalışsam geçerdim bunu kabullendim açık konuşmak gerekirse.

Olumlu olarak çok şey yaşadım, çok geniş bir çevre edindim ve üniversitede kazandığım beceriler sayesinde saatlik ücret şeklinde özel ders verip geçimimi sağlayabiliyorum. Ayrıca öğrenci topluluklarının yönetimlerinde bulundum, bu yıl daha da özel projelere imza atmayı da hedefliyoruz yine.

Olumlu yanı çok ama olumsuza değinecek olursam deprem öncesinde evim hasar almadan önce evim çok uzaktı, evim sanayi bölgesine yakındı ve Malatya'nın bir ucuydu. Üniverside de diğer ucuydu ve hâliyle çok yol çekiyordum. Buna ek olarak programlama dersleri can sıkıcı düzeyde zorlu geçebiliyor fakat geçerseniz rahatlığa ulaşıyorsunuz diyebilirim. Son olarak da yurtlar için her KYK yurdunda dendiği gibi öyle yüksek kaliteli yemekler çıkmıyormuş, ben Malatyalı olduğum için evimde kalıyorum o yüzden denileni söylüyorum. Ha, Mediko denen sosyal tesiste yemek yeniyordu ve yapılan yemekler cidden çok lezzetli oluyordu. 7 TL'ye kocaman bi tavuk göğsü, pilav, ayran, salata tarzında bir menüyü yiyebiliyorsunuz. Mediko'da ayrıca porsiyonlar da büyük olduğu için açlık konusunda sıkıntı çıkaracak bir yer olması söz konusu bile değil.

Açıkçası yazılıp yazılmaması tamamen beklentiye bağlı. Ben eğlenmek için geliyorum diyorsanız gelmeyin tatmin olmazsınız. Çarşı maalesef kötü durumda Fahri Kayahan vardı o kısım da kötü durumda. Eğitimi için gelinebilir ama programlama dersi zorlu bir ders çalışmazsanız çok komik notlarla kalabiliyorsunuz. Kampüsü güzel ama şu olaylar gerçekleşti maalesef: Yemekhane yıkılacak, kız yurdu yıkılacak, kampüsteki erkek yurdu 6 kişilik oldu. İkinci öğretim ile birinci öğretim arasında hiçbir fark yok eğitim olarak bunu diyebilirim. Tek fark İÖ öğrencileri harç ödüyor. Başka şeyler anlatırım da illa yazılmıştır gereksiz bilgi vermeyim.

Fahri Kayahan'ın Migros tarafı sıkıntılı da ilerisi ve gerisi iyi aslında genele vuracak olursak. Bence hâlâ Fırat ve İnönü direkt tüm Anadolu üniversitelerinin arasında en iyilerinden. Tercih edeceklere bu ikiliyi öneririm, bu civarların en iyilerinden şu zamana kadarki araştırmalarım doğrultusunda.

Son düzenleme:
@Gdjer372 Malatya düşündüğünüz kadar kötü bir durumda değil, zaten çok takılacak yeri yoktu ama takılacak mekanların da birçoğu sağlam. Haftanın 5 günü AVM ve çevre kafelerde geziniyorum.

Ayrıca bir kısmı dondurur, bir kısmı bırakır ve bir kısmı da eve çıkar dendiği gibi. Yurtlarda barınma sorunu olmaz bu yüzden
Malatya artık bana korkunç geliyor yaklaşık 50 bin bina yıkılacakmış. Şehrin bu hali bile içler acısıyıken 50 bin bina daha ortadan kalkıncaki halini düşünemiyorum bile.

Yatay geçiş yapabileceğim bir okul var ama hakkında pek iyi yorumlar yok. Eğitim olarak da İnönüden memnundum. Sizce düzgün şehirde kötü okula gitmek mi, yoksa İnönüde kalmak mı mantıklı?

Malatya artık bana korkunç geliyor yaklaşık 50 bin bina yıkılacakmış. Şehrin bu hali bile içler acısıyıken 50 bin bina daha ortadan kalkıncaki halini düşünemiyorum bile.

Yatay geçiş yapabileceğim bir okul var ama hakkında pek iyi yorumlar yok. Eğitim olarak da İnönü'den memnundum. Sizce düzgün şehirde kötü okula gitmek mi, yoksa İnönü'de kalmak mı mantıklı?

Ben kalacağım, Malatya'yı gelip görmeden bence siz de kararınızı vermeyin. Bi' bakın etrafı gezin olmadı bir arkadaşınızdan rica edin gezerken görüntülü konuşun anlayacaksınız yaşamın eskisine çok çabuk döndüğünü. Artık her şeyin bir düzeni var, bence kalmak sorun yaratmamalı. Zaten kalırsanız ev bulana kadar yurtta vs. kalırsınız sonrasında halledersiniz eve çıkacak olursanız.

Ben kalacağım, Malatya'yı gelip görmeden bence siz de kararınızı vermeyin. Bi' bakın etrafı gezin olmadı bir arkadaşınızdan rica edin gezerken görüntülü konuşun anlayacaksınız yaşamın eskisine çok çabuk döndüğünü. Artık her şeyin bir düzeni var, bence kalmak sorun yaratmamalı. Zaten kalırsanız ev bulana kadar yurtta vs. kalırsınız sonrasında halledersiniz eve çıkacak olursanız.
1 ay önce gelmiştim 5 günlüğüne, beklediğimden daha kalabalıktı. Fakat geceleri sokaklar bomboş ve zifiri karanlık oluyordu o biraz ürpertici işte.

Kötü denemez, programlama derslerinde can sıkıcı zorluk çekilebiliyor fakat üniversitede eğitim kendiyle eş düzeydeki ünilerden altta kalan bir yanı yok. Hatta bazı hocaları sayesinde daha üstte görüyorum şahsen.

Yurtların tamamı boşaltıldı ve ek yerler oluşturuldu. Şehir için de geçen gün Naci Görür korkulacak bir durum olmadığı hakkında bir yorumda bulundu, hatta birçok uzman artık Malatya'nın birçok şehre göre daha güvenli olduğunu da söylüyor deprem açısından. Doğruluğunu bilmesem de Naci Görür'ün o açıklaması şahsen içimi rahatlattı. Ayrıca mühendislik fakültesi eski bir bina olmasına rağmen yalnızca çatısında belli yerlerde hasar oluşmuştu onu da yanlışım yoksa tamir ediyorlardı. Üniversite içerisindeki yemek yenilen sosyal tesis sıfırdan kuruluyor ve öğrenciler için en iyi kullanılacak düzeye getiriliyor. Bu da yine daha iyi bir kampüs yaşamını sağlayacaktır tahminimce. :)
Hocam ben bu depremden sonra çıkan asbest tozlarından dolayı çok korkuyorum. Ailem Malatyada ev tutacak ben de onların yanında okurum diyordum ama tozlar çok sağlıksızmış kanserojen olduğu yazıyor, aşırı sıkıntı ettim bu yüzden. Malatya'da hala toz bulutları var mı? Yani şuan olmasa bile on binlerce bina yıkılacakmış orada yaşam nasıl olur ki hayal edemiyorum. Karar vermek için 1 haftam kaldı sizce Malatya şu anda yaşanacak bir yer mi ben mi çok abartıyorum yoksa?

Hocam ben bu depremden sonra çıkan asbest tozlarından dolayı çok korkuyorum. Ailem Malatya'da ev tutacak ben de onların yanında okurum diyordum ama tozlar çok sağlıksızmış kanserojen olduğu yazıyor, aşırı sıkıntı ettim bu yüzden. Malatya'da hala toz bulutları var mı? Yani şu an olmasa bile on binlerce bina yıkılacakmış orada yaşam nasıl olur ki hayal edemiyorum. Karar vermek için 1 haftam kaldı sizce Malatya şu anda yaşanacak bir yer mi ben mi çok abartıyorum yoksa?

Gereksiz bir korku sarmış sizi, yıkılacak birçok yer yıkıldı. Merkezde yıkılacak yerler hala var fakat çevresinde zaten yaşam yok, o yüzden çok dert etmenizi gerektirecek bir durum da yok. Ev tutacaksanız tutacağınız ev düzgün bir yerdedir zira yıkılan evler zaten sırasıyla tüm o bölge çapında yıkıldı Malatya'da. Yine size kalmış fakat bence abartıyorsunuz. Bu bölüme gelirseniz adımı verince zaten söylerler, iyi ya da kötü bir karar verdiğinizi direkt bana söylersiniz. :)

Gereksiz bir korku sarmış sizi, yıkılacak birçok yer yıkıldı. Merkezde yıkılacak yerler hala var fakat çevresinde zaten yaşam yok, o yüzden çok dert etmenizi gerektirecek bir durum da yok. Ev tutacaksanız tutacağınız ev düzgün bir yerdedir zira yıkılan evler zaten sırasıyla tüm o bölge çapında yıkıldı Malatya'da. Yine size kalmış fakat bence abartıyorsunuz. Bu bölüme gelirseniz adımı verince zaten söylerler, iyi ya da kötü bir karar verdiğinizi direkt bana söylersiniz. :)
Bilmiyorum hocam ailem de diyor boşa abartıyorsun diye ama aşağıdaki gibi şeyleri okuyunca insan korkuyor.

https://www.indyturk.com/node/613391/haber/enkazda-asbest-tehlikesi-milyonlarca-insanı-risk-altında-bırakabilir

Bir de ev sağlam bir yerde ama birkaç sokak ötesinde yıkılacak binalar varmış. Sağlık takıntım yüzünden tozları düşünüp duruyorum. Bir yandan da yurtta kalmanın bin bir türlü zorluğu var ailemi de bırakasım yok yani kısacası iki ucu kirli değnek gibi bir durumdayım, ne yapsam hiç bilmiyorum. İkisi de içime sinmiyor.

Geri
Yukarı