İnşaat mühendisliği öğrencisi karamsarlığı

Monarchz

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben bu sene Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde 3. sınifa geçiyorum. 2018'de 63.000 sıralama ile girdiğim bölümüm şu an 150.000 oldu. Üstüne her yerde bölümümle alakalı kötü yorumlar görüyorum. Kendimi motive edecek hiçbir şey yok.

Şimdi zorunlu staja gidiyorum ve staj beklediğim gibi gitmiyor. Sanırım kötü bir staj/şirket tercihi yaptım. Her staja gittiğim gün kendimi yiyip bitiriyorum. Aklımdan da çıkaramıyorum. Şu aralar sadece bölüm değiştirmeyi düşünüyorum. Üniversite sınavına gireyim desem bölümü bitirmeme iki sene kalmış. Bir de sınava çalışmak gözümde çok büyüyor, yapmak istemiyorum bunu kendime. Yatay geçiş şansım var. Kendi üniversitemde endüstri mühendisliğine geçebiliyorum. Hazırlık ve 1. sınıf aynı olduğu için hemen hemen 2. sınıftan başlıyor olacak gibiyim. Ancak bu bölüme dair çok bir bilgim yok. Bir yandan da bilgisayar mühendisliği istiyorum ama ona yatay geçiş olmuyor. Belki şehir dışı olur ama göze alamıyorum. Çift ana dal programında mümkün olabilirse bilgisayar mühendisliği alıp okumak istiyorum ne kadar mantıklı onu da bilmiyorum...

Gerçekten çok çaresizim, karamsarım ve şu an hiçbir şeye hayatımda olunlu bakamıyorum. Bir an unutuyorum ama yalnız kalınca yine aynı durum söz konusu. Ne yapabilirim arkadaşlar? Aydınlatın şu kardeşinizi.

Eğer 3. sınıfa geçtiyseniz bundan sonra dönüp baştan başlamak saçma olur ki sorun ettiğiniz konuların hiçbiri aslında dert edilecek şeyler değil. 10 seneden fazla oldu mezun olalı diplomam nerede onu dahi hatırlamıyorum. Hangi okuldan mezun olduğumu muhabbet ederken hariç soran yok. Meslek konusunda kesinlikle vazgeçerseniz hiçbir şey için geç değil 4. sınıfı yarıda bırakıp başka bölüm kazanıp tekrar başlayan da var. Kendinize ne istediğinizi sorun öncelikle.

Eğer 3. sınıfa geçtiyseniz bundan sonra dönüp baştan başlamak saçma olur ki sorun ettiğiniz konuların hiçbiri aslında dert edilecek şeyler değil. 10 seneden fazla oldu mezun olalı diplomam nerede onu dahi hatırlamıyorum. Hangi okuldan mezun olduğumu muhabbet ederken hariç soran yok. Meslek konusunda kesinlikle vazgeçerseniz hiçbir şey için geç değil 4. sınıfı yarıda bırakıp başka bölüm kazanıp tekrar başlayan da var. Kendinize ne istediğinizi sorun öncelikle.
Bölümü seçerken şantiye ortamında sürekli yer değiştirerek çalışmak istemiyordum en başta. Ofis/büro benim için en iyi seçenekti. Stajda da o ortamı görünce iyice soğudum. Ben düzenli bir hayatım olsun istiyorum, huzurlu bir hayat. Mesleği yaparken severek yapayım istiyorum. Bölümü yazmadan önce de bilgisayar mühendisliği düşünüyordum. Sıralamam arada bir sıralama gelince uzun süre düşünüp inşaat yazmaya karar verdim son tercihim olarak. Piyasada kime sorsak inşaat kötü, insanı aşırı yoran ve yaptığın işin karşılığını alamadığın bir meslek olarak görünüyor. Ben kendimin ilerde ne yapacağını kestiremiyorum bu meslekte. Dediğiniz gibi ne istediğimi bulmam gerek ama bulamıyorum. Yanı anlayacağınız prestijli bir meslek diye düşünürken bu olup bitenler beni karamsar yaptı. Cidden ne yapacağımı bilemiyorum.

Bölümü seçerken şantiye ortamında sürekli yer değiştirerek çalışmak istemiyordum en başta. Ofis/büro benim için en iyi seçenekti. Stajda da o ortamı görünce iyice soğudum. Ben düzenli bir hayatım olsun istiyorum, huzurlu bir hayat. Mesleği yaparken severek yapayım istiyorum. Bölümü yazmadan önce de bilgisayar mühendisliği düşünüyordum. Sıralamam arada bir sıralama gelince uzun süre düşünüp inşaat yazmaya karar verdim son tercihim olarak. Piyasada kime sorsak inşaat kötü, insanı aşırı yoran ve yaptığın işin karşılığını alamadığın bir meslek olarak görünüyor. Ben kendimin ilerde ne yapacağını kestiremiyorum bu meslekte. Dediğiniz gibi ne istediğimi bulmam gerek ama bulamıyorum. Yanı anlayacağınız prestijli bir meslek diye düşünürken bu olup bitenler beni karamsar yaptı. Cidden ne yapacağımı bilemiyorum.

Piyasada kime hangi işi sorsanız iyi veya kötü bir şeyler söyler zaten. Masabaşı da iş olur sabahtan akşama proje çizim vs. uğraşırsınız ama yorucu ve zor bir iş olduğu doğru. Bu arada kolay iş de yok ama olay insanın kendisinde bitiyor. Yattığı yerden para kazanan hiç tanıdığım yok. Dışardan görünene aldanmayın insanların kendisine zorun herkes mesleğinin zorluklarını anlatacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı