İnsan gözü kaç piksel görür?

kaç fps görür daha mantıklı bir soru bence.
FPS, Frame Per Second yani saniye başına düşen kare demektir. İnsan gözüne görüntü kare kare gelmediği için bunu kestirmek mümkün değil gibi.

Tek diyeceğim 60FPS içerikler normal gördüğüm objelerden daha akıcı geliyor. Burada evren kaç FPS diye sormalıyız(!)

Kaç FPS görür daha mantıklı bir soru bence.

FPS de mantıklı değil düşük ışıkta iyi göremeyiz FPS yükselirse,yüksek FPS ışığa muhtaç.

FPS, frame per second yani saniye başına düşen kare demektir. İnsan gözüne görüntü kare kare gelmediği için bunu kestirmek mümkün değil gibi.

Tek diyeceğim 60FPS içerikler normal gördüğüm objelerden daha akıcı geliyor. Burada evren kaç FPS diye sormalıyız(!)

Bir yerde okumuştum yanlış hatırlamıyorumdur umarım hani telefonun kamerasını hızla dönen vantilatöre tuttuğumuz zaman pervanelerine kadar gösteriyor göstermesi de şundan kaynaklıymış kameranın FPS'i vantilatörden yüksek olduğu için pervaneleri gösteriyor insan gözü de 60FPS değildir (30FPS kullanarak denemedim 4K 60FPS video çekim modunda denemiştim)

Bence 8K görüyoruz 4320p.
4K'den daha yüksek çözünürlüklü gördüğümüz ortada bence.

Son düzenleme:
İnsan gözü gibi biyolojik bir yapının görüşünü teknolojik bir terimle ifade etmek doğru olmaz. Zaten kameralarda da gördüğümüz üzere asıl önemli olan megapiksel değerinden ziyade ışığı ne kadar iyi yakalayıp işleyebildiğidir. İnsan gözleri de benzer bir şekilde ışığı en verimli şekilde işleyebilecek şekilde gelişmiş yapılardır.

Ayrıca sanılanın aksine göz bozuklukları da gözlerin görüntü kalitesini düşürmek yerine var plan görüntünün bozulmasına sebep olur.

Kısacası insan gözünün kalite değerini tam olarak ölçemeyiz ve 576 megapiksel gibi sayılar aslında çok bir anlam ifade etmemektedir.

FPS de mantıklı değil düşük ışıkta iyi göremeyiz FPS yükselirse,yüksek FPS ışığa muhtaç.

Bir yerde okumuştum yanlış hatırlamıyorumdur umarım hani telefonun kamerasını hızla dönen vantilatöre tuttuğumuz zaman pervanelerine kadar gösteriyor göstermesi de şundan kaynaklıymış kameranın FPS'i vantilatörden yüksek olduğu için pervaneleri gösteriyor insan gözü de 60FPS değildir (30FPS kullanarak denemedim 4K 60FPS video çekim modunda denemiştim)

Bence 8K görüyoruz 4320p.
4K'den daha yüksek çözünürlüklü gördüğümüz ortada bence.

Aynen kardeşim 1.4 DP kablo takarak 120Hz e ulașabiliriz.

Geri
Yukarı