İnsan hayvansa ben neden insan gibi davranıyorum?

O zaman insan hayvandır ve hayvan gibi davranır ama evrimsel değişiklik bizi birbirimizden ayırır diyorsunuz.
Hocam nereye varmaya çalışıyorsun, anlamadım? 🤣

"İnsan gibi davranmak" kavramı, insanın davranışı için kullanılan bir terimdir. Örneğin;

Aslanın davranışları için "Aslan gibi davranmak", filin davranışları için "Fil gibi davranmak", köpeğin davranışları için "Köpek gibi davranmak" vs vs vs... diye bütün hayvanlara özel davranış ve özellik vardır.

Tam tersine "Hayvan gibi davranmak" diye bir şey yoktur. Örneğin;

Biri bana "Hayvan gibi davranıyorsun." dediğinde, ben de ona "Hangi hayvan?" diye sorma hakkı kazanırım.

Mesela ben kendimi denizatı gibi eşine sadık biri olarak görebilirim. Hayvandan hayvana göre değişir. 😃

Hocam nereye varmaya çalışıyorsun, anlamadım? 🤣

"insan gibi davranmak" kavramı, insanın davranışı için kullanılan bir terimdir. Örneğin;

Aslanın davranışları için "aslan gibi davranmak", filin davranışları için "fil gibi davranmak", köpeğin davranışları için "köpek gibi davranmak" vs... Diye bütün hayvanlara özel davranış ve özellik vardır.

Tam tersine "hayvan gibi davranmak" diye bir şey yoktur. Örneğin;

Biri bana "hayvan gibi davranıyorsun." dediğinde, ben de ona "hangi hayvan?" diye sorma hakkı kazanırım.

Mesela ben kendimi denizatı gibi eşine sadık biri olarak görebilirim. Hayvandan hayvana göre değişir. 😃

Hocam benim beynim erimeye başladı ben insan insandır hayvan hayvandır deyip gidiyorum.(en sevdiğim hayvan eşek)

Hiç mi 5. sınıf Fen Bilgisi dersi görmediniz? Orada bile basit olarak canlılar dörde ayrılıyor. Ayrılan canlılar arasında insanlar var mıydı?

Çünkü insanlar, mammalia(memeli) sınıfına girer. Mammalia canlılar da hayvanlar alemine aittir.

Son düzenleme:
Mustafa Kemal'i asrın bilim otoritesi olarak lanse ediyorsun, evrimi din hocalarından öğrenenlerle dalga geçiyorsun fakat güneş dil teorisi gibi maalesef absürt tezler öne sürüp bilimin onuruyla oynayan bir askerden bilim öğrenmek seni rahatsız etmiyor! Düştüğün ofsaytın farkında mısın?
Bilim hakikate ulaşmak için değil, hakikate yaklaşmak içindir. Newton'un teorileri yüzyıllarca kabul gördü fakat Einstein tarafından daha gelişmiş bir teori öne sürüldü ve kabul gördü. Hala da görelilik kabul görmekte ta ki başak bir teori çıkana kadar. Şu an da Darwin'in öne sunduğu daha sonra eklemeler ve geliştirmeler yapılan Evrim teorisi kabul görmektedir, aynı zamanda bir doğa yasası olarak kabul görmektedir. Bu yasayı sırf inançlarından ötürü kabul etmeyen benim gözümde Galileo ve Kepler zamanında ki insanlar gibi yobazdır. Ayrıca Atatürk'ü sadece bir asker olarak görmek seviyeni belli ediyor.

“Dünyada her şey için; uygarlık için, hayat için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir; fendir. İlim ve fennin dışında rehber aramak dikkatsizliktir, bilgisizliktir, yanlışlıktır. Yalnız ilmin ve fennin yaşadığımız her dakikadaki devrelerinin olgunlaşmasını kavramak ve yükselişini zamanla izlemek şarttır. Binlerce sene önceki ilim ve fen dilinin çizdiği kuralları, şu kadar bin sene sonra bugün olduğu gibi uygulamaya kalkışmak, elbette ilim ve fennin içinde bulunmak değildir. Çok mutlu bir duygu ile anlıyorum ki; söz söylediklerim bu gerçeklere erişmişlerdir. Mutluluğum artıyor. Şöyle ki söz söylediklerim, öğretim ve eğitim altında bulunan yeni nesli de gerçeğin ışıklarıyla doğuşuna sahip olacak şekilde yetiştireceklerine söz vermişlerdir. Bu, hepimiz için övünmeye açık bir noktadır.”

Bilim hakikate ulaşmak için değil, hakikate yaklaşmak içindir. Newton'un teorileri yüzyıllarca kabul gördü fakat Einstein tarafından daha gelişmiş bir teori öne sürüldü ve kabul gördü. Hala da görelilik kabul görmekte ta ki başak bir teori çıkana kadar. Şu an da Darwin'in öne sunduğu daha sonra eklemeler ve geliştirmeler yapılan evrim teorisi kabul görmektedir, aynı zamanda bir doğa yasası olarak kabul görmektedir. Bu yasayı sırf inançlarından ötürü kabul etmeyen benim gözümde galileo ve Kepler zamanında ki insanlar gibi yobazdır. Ayrıca Atatürk'ü sadece bir asker olarak görmek seviyeni belli ediyor.

“dünyada her şey için; uygarlık için, hayat için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir; fendir. İlim ve fennin dışında rehber aramak dikkatsizliktir, bilgisizliktir, yanlışlıktır. Yalnız ilmin ve fennin yaşadığımız her dakikadaki devrelerinin olgunlaşmasını kavramak ve yükselişini zamanla izlemek şarttır. Binlerce sene önceki ilim ve fen dilinin çizdiği kuralları, şu kadar bin sene sonra bugün olduğu gibi uygulamaya kalkışmak, elbette ilim ve fennin içinde bulunmak değildir. Çok mutlu bir duygu ile anlıyorum ki; söz söylediklerim bu gerçeklere erişmişlerdir. Mutluluğum artıyor. Şöyle ki söz söylediklerim, öğretim ve eğitim altında bulunan yeni nesli de gerçeğin ışıklarıyla doğuşuna sahip olacak şekilde yetiştireceklerine söz vermişlerdir. Bu, hepimiz için övünmeye açık bir noktadır.”

Dostum eğer sen evrim teorisine son noktayı koyacak kişi olarak Mustafa Kemal'i seçersen kusura bakmada dalga geçtiğin grupla aranda zerre fark kalmaz, aynı mantıkla biriside çıkar sana der ki benim de hocam binlerce kitap okumuştur dolayısıyla böyle bir şey yoktur da diyebilir, evrim ve biyoloji alanıyla ilgili bilirkişi mi tükendi? Sahasında uzman kişi mi kalmadı? Mustafa Kemal bilimi övebilir teşvik edebilir bunlar gayet güzel durumlardır fakat bir insan bilimi yeğliyor ve övüyor diye otomatikman bilimsel veriler kafasına yüklenmez, bilim adamı olmaz, kaldı ki bilim adına ortaya ömründe hayatında attığı ilk tezde bile hüsrana uğrayan bir kişiden bahsediyoruz, beni inançlarım yüzünden evrimi kabul etmemekle suçluyorsun (oysa bunu neden reddettiğimi bilmiyorsun bile inanç olayı senin kendi önyargın)bende sana şu sekilde bir ön yargı ile yaklaşsam senin yaptığından ne farkı kalıyor; "belki de kemalist ve atatürkçü olduğun için dereden tepeden su getirip olayı Atatürk'e bağladın ve sırf inançların yüzünden evrimi kabul ediyorsun ve bu yüzden sen bir yobazssın"? Fark ediyor musun bilmiyorum ama yaptığın iki yorumda da dalga geçip yerdiğin davranışların aynısını yapıyorsun ve bunu fark edemiyorsun bile.

Bilim hakikate ulaşmak için değil, hakikate yaklaşmak içindir. Newton'un teorileri yüzyıllarca kabul gördü fakat Einstein tarafından daha gelişmiş bir teori öne sürüldü ve kabul gördü. Hala da görelilik kabul görmekte ta ki başak bir teori çıkana kadar. Şu an da Darwin'in öne sunduğu daha sonra eklemeler ve geliştirmeler yapılan evrim teorisi kabul görmektedir, aynı zamanda bir doğa yasası olarak kabul görmektedir. Bu yasayı sırf inançlarından ötürü kabul etmeyen benim gözümde galileo ve Kepler zamanında ki insanlar gibi yobazdır. Ayrıca Atatürk'ü sadece bir asker olarak görmek seviyeni belli ediyor.

“dünyada her şey için; uygarlık için, hayat için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir; fendir. İlim ve fennin dışında rehber aramak dikkatsizliktir, bilgisizliktir, yanlışlıktır. Yalnız ilmin ve fennin yaşadığımız her dakikadaki devrelerinin olgunlaşmasını kavramak ve yükselişini zamanla izlemek şarttır. Binlerce sene önceki ilim ve fen dilinin çizdiği kuralları, şu kadar bin sene sonra bugün olduğu gibi uygulamaya kalkışmak, elbette ilim ve fennin içinde bulunmak değildir. Çok mutlu bir duygu ile anlıyorum ki; söz söylediklerim bu gerçeklere erişmişlerdir. Mutluluğum artıyor. Şöyle ki söz söylediklerim, öğretim ve eğitim altında bulunan yeni nesli de gerçeğin ışıklarıyla doğuşuna sahip olacak şekilde yetiştireceklerine söz vermişlerdir. Bu, hepimiz için övünmeye açık bir noktadır.”

Ayrıca iki terim hakkında anlamsal hata yapıyorsun, evrime önce teori deyip sonra doğa yasası dersen ciddi alınmazsın, yasa ile teori arasında farkı anlatarak üzerine gelmek istemiyorum fakat bir teori aynı anda yasa olamaz.

Son düzenleme:
Ayrıca iki terim hakkında anlamsal hata yapıyorsun, evrime önce teori deyip sonra doğa yasası dersen ciddi alınmazsın, yasa ile teori arasında farkı anlatarak üzerine gelmek istemiyorum fakat bir teori aynı anda yasa olamaz.

"
Evrim hem bir yasadır hem de bir teoridir. Yasaya "evrim", teoriye "Evrim Teorisi" denmektedir. Bu ikisi birbiriyle karıştırılmamalıdır. Bu, evrime özgü bir durum değildir; bilimsel teorilerin hepsi için geçerlidir.

Ayrıca bilimde teoriler ispatlanınca kanun olmazlar; bu yaygın bir yanlış inançtır (ve ne yazık ki okullarda da bir dönem bu şekilde, hatalı bir biçimde okutulmuştur).
"
"
Bilimsel anlamıyla "teori", bu yasa veya yasalara yönelik olarak yoğun bir şekilde test edilen, eleştirilen, sınanan ve bilimin ve zamanın bu zorlu testlerini başarıyla geçebilen açıklamalar bütünüdür. Dolayısıyla bilimsel bir teori, kanunlardan daha alt seviyede değildir; tam tersine, doğa kanunlarını birleştirip, onları bir bütün olarak izah edebilen, daha kapsamlı ve güçlü bir şekilde açıklayabilen bir izah sistemidir.

Evrim Teorisi, doğadaki evrim yasasını anlama çabamızla oluşturduğumuz yöntemler, veriler, analizler bütünüdür. Evrim Teorisi, evrimin "neden" ve "nasıl" olduğunu inceler.
"

"
evrim hem bir yasadır hem de bir teoridir. yasaya "evrim", teoriye "evrim teorisi" denmektedir. Bu ikisi birbiriyle karıştırılmamalıdır. bu, evrime özgü bir durum değildir; bilimsel teorilerin hepsi için geçerlidir.

Ayrıca bilimde teoriler ispatlanınca kanun olmazlar; bu yaygın bir yanlış inançtır (ve ne yazık ki okullarda da bir dönem bu şekilde, hatalı bir biçimde okutulmuştur).
"
"
Bilimsel anlamıyla "teori", bu yasa veya yasalara yönelik olarak yoğun bir şekilde test edilen, eleştirilen, sınanan ve bilimin ve zamanın bu zorlu testlerini başarıyla geçebilen açıklamalar bütünüdür. Dolayısıyla bilimsel bir teori, kanunlardan daha alt seviyede değildir; tam tersine, doğa kanunlarını birleştirip, onları bir bütün olarak izah edebilen, daha kapsamlı ve güçlü bir şekilde açıklayabilen bir izah sistemidir.

evrim teorisi, doğadaki evrim yasasını anlama çabamızla oluşturduğumuz yöntemler, veriler, analizler bütünüdür. Evrim teorisi, evrimin "neden" ve "nasıl" olduğunu inceler

Teori ile yasanın birbirinin aynısı olmadığını gösteren güzel bir yazı tam da benim düşüncelerimi destekliyor şöyle ki; yasanın nasıl ve ne şekilde olduğunu açıklamak kısmına biz teori diyoruz yani yasa yasadır onun açıklaması ise teoridir oysa bir teori, yasayı her zaman net bir şekilde hata payı olmaksızın ve nedensellik içerisinde açıklamak iddiasında değildir. Eğer teorilerde yasalar kadar sabit, net ve değişmez olsaydı, sürekli güncellenmek veya eksik kısımları çıkarılarak yerine doğrusu ikame edilmezdi. Peki neden biz kanunlara bir şeyler ekleyip çıkartamıyor veya kanunu güncelleyemiyoruz, ona neden müdahale edemiyoruz? Çünkü yasa ile açıklaması arasında fark vardır.

İnsan bir hayvan falan değildir. Bu saçmalığı kim ortaya attı bilmiyorum ama milyarları fena öpmüş. İnsan hayvan olsa insana hayvan, hayvan insan olsa hayvana da insan denirdi, değil mi? Olmadığımız için biz İnsanız. Arada çok fark var.
Bir taraflarımızdan sallamıyoruz merak etme.

Teori ile yasanın birbirinin aynısı olmadığını gösteren güzel bir yazı tam da benim düşüncelerimi destekliyor şöyle ki; yasanın nasıl ve ne şekilde olduğunu açıklamak kısmına biz teori diyoruz yani yasa yasadır onun açıklaması ise teoridir oysa bir teori, yasayı her zaman net bir şekilde hata payı olmaksızın ve nedensellik içerisinde açıklamak iddiasında değildir. Eğer teorilerde yasalar kadar sabit, net ve değişmez olsaydı, sürekli güncellenmek veya eksik kısımları çıkarılarak yerine doğrusu ikame edilmezdi. Peki neden biz kanunlara bir şeyler ekleyip çıkartamıyor veya kanunu güncelleyemiyoruz, ona neden müdahale edemiyoruz? Çünkü yasa ile açıklaması arasında fark vardır.

Evrim yasası ile evrim teorisi aynı şey değil. Biri doğada gözlemlenen bir olgudur. Adıda Evrim'dir;

-Doğada canlılar değişir. Evrim teorisi bunu açıklayan bilimsel teoridir ve kendi içinde küçük yasalar da içerir. Karışıklık ikisinin aynı isimle anılmasından çıkıyor.

Tam olarak anlaman için;

-Bir şeyleri kaldırıp bıraktığında yere düşmesi bir doğa olayı olgusudur. Bunu açıklayan bilimsel teori yerçekimi teorisidir. Ve yer çekimi teorisi içinde kütle çekim kanununu barındırır.

Yani; Evrim teorisinin baştan aşağı yanlış olduğu ortaya çıksa bile, bu doğada evrimin olduğu ve olmayı sürdürdüğü gerçeğini değiştirmez.

Yani; Yerçekimi teorisinin baştan aşağı yanlış olduğu anlaşılsa bile, bu insanların bir anda havalanıp uçmasına neden olmaz :)

Ayrıca bilimsel teoriler yasalar barındırdığı gibi, bir sürü gözlem, deney, tekrarlanınca aynı sonucu veren bilimsel çalışmalar içerir.

İnsan bir hayvan falan değildir. Bu saçmalığı kim ortaya attı bilmiyorum ama milyarları fena öpmüş. İnsan hayvan olsa insana hayvan, hayvan insan olsa hayvana da insan denirdi, değil mi? Olmadığımız için biz İnsanız. Arada çok fark var.

Ee insana bilimsel olarak hayvan deniyor zaten. Sen çok yanlış gelmişsin :D

Hocam benim beynim erimeye başladı ben insan insandır hayvan hayvandır deyip gidiyorum.(en sevdiğim hayvan eşek)

Sadece eşek değil tüm equine familyası sevilesi hayvanlar :) (at, eşek, katır, zebra) Ama aralarında en çok soytarılık yapanı eşek :)

Geri
Yukarı