İnsan nedir?

Andar Han

Megapat
Makaleler
3
Yeryüzünde mülkün ve hükmün takdirini elinde bulundurması ve bunların verdiği güce karşı olan zaafı sebebi ile yine yeryüzündeki tüm oluşların ana nedeni ve aynı zamanda tüm bu oluşları, irdeleyip değerlendirebilecek akıl ve vicdana sahip olması yüzünden çözümün de anahtarıdır.

Memelilerden, iki eli, iki ayağı bulunan, iki ayak üzerinde dik bir biçimde dolaşan, aklı ve düşünme yeteneği olan, dille, sözle anlaşan, en gelişmiş canlı sayılan yaratık.

İnsan, doğadaki bir hatadır. Zekasının kendiliğinden bu düzeye gelemeyeceğini düşünüyorum. Başka hiçbir canlının yapamadığı şekilde yaşadığı çevreye ve hatta gezegene büyük zararlar verme potansiyeli var. Bu yüzden hep bilinçli bir müdahale ile insanlığın var olmaya başladığı fikrine kapılıyorum.

İnsan, doğadaki bir hatadır. Zekasının kendiliğinden bu düzeye gelemeyeceğini düşünüyorum. Başka hiçbir canlının yapamadığı şekilde yaşadığı çevreye ve hatta gezegene büyük zararlar verme potansiyeli var. Bu yüzden hep bilinçli bir müdahale ile insanlığın var olmaya başladığı fikrine kapılıyorum.
İnsan, mürebbiye mahkumdur.

Ben bu konu üzerine aşırı biçimde düşündüm ve insanın her şeyini yaşamak için düzenlemiş bir sistem olduğunu. Diğer canlılara nazaran süreçlerinde daha fazla etrafı manipüle etmesi gerekmiş ve bu manipülelerde bazı konularda gerilemiş bazı konularda ilerlemiş bir canlı olduğunu düşünüyorum ve insan doğasının siber dünya ile donatılmasını veya biyolojik yollarla değiştirilmesini hiçbir zaman ama hiçbir zaman tavsiye etmiyorum çünkü evrimle alakalı teorilerin çoğuna bakarsan her zaman en kolay ve en uygun yol seçilir. Evrimsel uygunluk tamamen canlının değişim anından önceki anındaki durumuna bağlıdır yani canlının karşı cins tarafından dikkat çekmesi gerekiyorsa ve bu canlı garip bir kanat hareketi biliyorsa bu garip kanat hareketinin dikkat çekmesi için modifiye edilmesi hem genetik olarak hem de süreç olarak kolay olacaktır. Mesela manakin kuşu kanat kemiklerinin içinden damarlar geçecek şekilde evrimleşmiş bir kuşdur ve içi dolu kanat kemiklerini birbirine çarptırarak çok tiz bir ses çıkararak karşı cinsi etkileyebilir. İnsana dönersek bende insanın özelliklerinin bu tarz binlerce düzenleme ile kazandığını düşünüyorum. Felsefik açıya bakarsak zamanına, mekanına tıkalı bir canlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü kardeşime bakıyorum, babama bakıyorum, kendime bakıyorum, 1800'lerde yaşayan büyük adamlara bakıyorum ve baktıkça zamanının şartları ve o şartlarla ne kadar iletişime geçtiklerinin kişiliklerine yansıması beni çok şaşırtıyor. Gördüklerini bir sünger gibi çekmesi, kişiliği oluşurken ilgi duyduğu alanların, merak ettiği şeylerin zamanla benliğine dönüşmesi beni çok ama çok şaşırtıyor. Bilimsel ve felsefik düşüncelerimi birbiriyle harmanladığımda "insan, maruz kaldıklarının aynasıdır" kelimesini türetmiş olmaktan çok mutluluk duyuyorum.
Bende önceden senin gibi düşünürdüm ta ki asla bakteriler kadar bile bu dünyaya etki edemeyeceğimizi anladığım zaman fikirlerim tamamen değişti . İnsan bu evrendeki çok küçük evrelerden olduğunu düşünüyorum çünkü yaptığımız bütün hareketler şuanda kendi soyumuzun topuğuna sıkmak üzerine eğer bilim adamı green peacelere bakarsan bir çoğunun hayvandan ziyade insanı düşündüğünü görürsün çünkü bu dünyaya ay bile çarpmış zamanında o halde toparlamış kendine gelmiş. Bu dünya etrafındaki güneş sistemi boyutunda bir değişiklik olmadığı süre boyunca var olmaya ve üzerinde yaşam barındırmaya devam edecek işte asıl sorular insan bu düzenin ne kadarında var olacak veya bu düzenin üzerine çıkabilecek mi ? Çıkarsa hala insan olmaya devam edecek mi ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı