İnsanımız neden tartışmayı beceremiyor?

Susturularak büyütülen bir milletin kaçınılmaz özelliğidir "tartışmayı becerememek". Büyüğüne "Sakın ses etme, karşı gelme yoksa hapse atılırsın." dersen, küçüğüne "Sus, büyükler konuşuyor. Sen nereden bileceksin?" dersen; herkes elinde sonunda kendi kafasındaki gerçekliğe ölümüne sarılır, tartışma çıktı mı da herkes en iyi bildiğini, ölümüne sarıldığını savunur ve kimse geri adım atmaz.
Sorunun cevabı tek cümle: İnsanımız insan olmadığı için.

Bunun bir çok nedeni var. Başlıca sebepleri şunlardır:
Yaşam beklentisinin düşük olması, eğitimin yetersizliği. ekonominin kötü olması.
Bunlar toplumun sağlığını, kültürünü ve hatta bakış açısını bile olumsuz yönde etkiler.

2 farklı örneği karşılaştıralım:
Alman Hank 20 yaşına gelince en az 10 ülke gezmiş oluyor. Ve Almanya'nın düzgün eğitim sisteminde yetişiyor. Ayrıca, kendinden sorumlu ailesi de aynı eğitimi almış. Üstelik, ailesine 10 bin birim paraya Mercedes aldırtabiliyor.

Bizim Türk Ahmet ise 20 yaşına gelmiş şehirdışına bile çok nadir çıkmış. Ve Türkiye'nin sorunlu eğitim sisteminde yetişmiş. Ayrıca, kendinden sorumlu ailesi sorunlu eğitim sistemi dolayısıyla bilinçlenememiş yada daha kötüsü Türkiye'nin şartlarından dolayı okuyamamış. Üstelik, ya ailesinin borcu ya kendisinin KYK borcu var.

Sonucu söylememe gerek yok. Hangisinin daha mutlu, daha eğitimli, daha kültürlü, daha sağlıklı olduğuna siz karar verin.

İnsani Gelişim İndeksi listesinde Türkiye 57.sırada. Almanya ise 6.sırada. Durumun böyle olması her şeyi göz önüne seriyor zaten.

İnsani Gelişim Endeksi aşağıdaki 3 endeksin ortalamasıdır:
  1. Yaşam Beklentisi Endeksi = Eksikliği mutsuzluk, umutsuzluk getirir ve sağlığı bozar.
  2. Eğitim Endeksi = Eksikliği felakete yol açar.
  3. Gelir endeksi = Eksikliği çok büyük problemlere yol açar. Kitaplar, kültür gezileri, akademik projeler vb. bunlar için hep para lazım.
Türkiye bunların ortalamasının hesaplandığı listede 57. ise nasıl olur da siz Türkiye'nin insanından "Avrupai" bir "tartışma yeteneği" beklersiniz? En başından toplum sağlıklı değil. Herkes ya gergin ya sinirli ya üzgün... üzgünüm ama gerçekler bunlar. Tez vakitte düzelmesini umuyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı