İnsanlar neden bütün parasını telefona veriyor?

17 yaşındayım, internetten para kazanıyorum şu an elimde iPhone 15 alacak bir param var ancak asirii gereksiz bir iş ve su an bu parayı kazanmamin nedeni zaten hiçbir şeye ozenmeden sadece işime odaklanmak oldu. Yıllardır uğraşıyorum internet işleri ile son 2 3 ayda para üstüme dustu gibi bir şey oldu neyse. Şimdi konu şu insanlar özellikle 12 20 yaş arası gençler neden sürekli başka şeylere ozeniyorlar? Şu an elimde resmi not 11 Pro var 2 yıl önce 9 bin TL'ye almıştım onun öncesindede abimdan kalma Samsung j serisi telefonu kullanıyordum ve telefon kapsıyordu ama ben şikayet etmiyordum, bozulduğu için değiştirmek zorunda kaldık.
Millet hangi renk telefon alayım gezip tozayim egleneyim daha gencim diyor.
Bende daha geçen borsacı arkadaşla Amerikan hisse senetlerini araştırdık, iPhone alacağıma hisse senedi alırım.
Geçen 40 bin TL'ye oyuncu laptopu aldım, çok iyi şu an. Müşterilerine iş için ve oyun yazılım animasyon için kullanıyorum gündelik hayatımda. Telefonu 1 2 saat anca bakarım ama rahat 10 12 saat bilgisayar başındayım. Sizce insanlar bu kadar telefon meraklısı olması normal mi?

Linç yiyebilirim ama onlara önemli olan diger insanlara hava atmaktır diyelim iPhone 14 en kötü telefon olsun diyelim Galaxy Note 10 en iyi telefon olsa adam gider iPhone 14 alır çünkü diger insanlar onu zengin durumu iyi düşünmek ister yani kısacası açlıktan ölseler bile borca girip telefon alıyorlar amacı yok.

Kenarda yüklü miktarda param var ama ben Samsung A52 kullanıyorum. Ne zaman aldığımı bile hatırlamıyorum. Benim ihtiyaçlarımı da karşılıyor zaten.

Neye ilgi duyuyorsan ona para harcıyorsun. Legolara ilgi duyuyorsan legolara, müziğe ilgi duyuyorsan ses sistemleri vesaire ama telefon ucu açık bir mevzu. Şahsen ben fotoğraf çekmeyi çok seviyorum ama profesyonel makinelerle de gezmek istemiyorum. Bu yüzden tüm paramı telefona yatırabilirim, başkası sırf oyun oynamak için telefona parasını gömer. Bazısı sırf arayüzü hızlı olsun, uygulamalar arasında rahat gezeyim diye telefon alır. Teknoloji forumundayız nede olsa, çoğunluk o paraya PC toplarım kafasında gezinecek. :D

İkinci mevzu, yaşın 17 ve para kazanıyor olman hakkında. :D Yaş sanıyorum sadece sporcular için önemli bir mevzu. Onun dışında herhangi bir, herhangi yaşta herhangi parayı kazanabilir. Tabi yaşını niye belirttiğini biliyorum, forumun geneli 15-19 yaş arası aile harçlığıyla geçinen normal çocuklar. Hava atmak istiyorsun, hakkındır at havanı ama gelecek tepkilere de hazır ol. Hakkın var ama yaptığın görgüsüzlük.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bence bu konuya daha fazla mesaj atmanın bir anlamı yok. Konuyu açan arkadaş tahminimce ilgi isteyen biri sadece. Böyle mesajlar sadece egosunu tatmin ediyor. Önceki açtığı konuları da biraz göz gezdirdim ve ilgi isteyen biri olmakla beraber psikolojik sıkıntılarının da olduğunu düşünüyorum. İyi forumlar.

Ülkemizde sosyal statü sembolü çünkü. Ben 5 senelik neredeyse hurda haline gelmiş casper via s cihazını kullanıyorum hala. Yeni telefon alabilirim ama işimi gördüğü için gerek duymuyorum.
Aslında sosyal statü sembolü olduğunu da düşünmüyorum ben. İşi olmayan insanların bile elinde zaman zaman çok üst düzey telefonlar olabiliyorken üst düzey iş sahibi olanlar alt - orta segment telefonlar kullanabiliyorlar.

Aslında bu durum daha çok sosyal rahatlama, varolma sancıları üzerinde bir baskılama, kabul görme, değer görmenin değersizleştirilmesi gibi çok üst boyutlarda gerçekleşen bir sorun. Kısaca bilimsel olmayan dilde gösteriş denilen bu durum son zamanlarda ekonomik durumdaki dengesizlikle beraber hızla artmış durumda.

Aslında sosyal statü sembolü olduğunu da düşünmüyorum ben. İşi olmayan insanların bile elinde zaman zaman çok üst düzey telefonlar olabiliyorken üst düzey iş sahibi olanlar alt - orta segment telefonlar kullanabiliyorlar.

Aslında bu durum daha çok sosyal rahatlama, varolma sancıları üzerinde bir baskılama, kabul görme, değer görmenin değersizleştirilmesi gibi çok üst boyutlarda gerçekleşen bir sorun. Kısaca bilimsel olmayan dilde gösteriş denilen bu durum son zamanlarda ekonomik durumdaki dengesizlikle beraber hızla artmış durumda.
Hocam şöyle bir durumda var mesela ben kendi işim gereği kamera ve kullanış açısından iphone tercih ediyorum. Şu algıdan da sıkıdlım iphone alıp özenti cart curt. Benim imkanım yetiyor mu evet. Almak istediğimi ben belirlerim. Çok saçma bir tane çarpasım geliyor :D

Geri
Yukarı