İnsanlar neden hep daha fazlasını istiyor?

Hep merak ettiğim konulardan biri oldu, ancak nedenini hiç çözemedim. 2+1 evi olan 3+1 istiyor, 1050 Ti'lı sistemi olan 2060'lı istiyor, 2060'ı olan 3090 istiyor. 5K geliri olan 10k istiyor. İhtiyacı olmasa bile istiyor herkes. Neden istiyorsunuz ve isteyenler neden istiyor?

Hayatı zevkli kılan da bu değil mi?
Açık konuşayım uzun vade de şunu yapacağım kısa vade de şunu diye hayal kurmasam dünya çok sıkıcı olurdu. Ben hayalimdeki oyuncu bilgisayarını almak için 2 yıl uğraştım. Alınca ne oldu ilk 4-5 ay oyunun dibine vurdum. Sonra oyunlardan sıkılıp sadece video izlemeye başladım. Daha sonra laptop almak için hayal kurdum 2 ay sonra da laptop aldım. Şu an laptop kullanıyorum. Demek istediğim birçok insan bunun bilincinde değil ama zevkli olan şey hayaline kavuşmak değil, asıl zevkli olan şey hayallerinin peşinden koşarken yaşadığın zorluklar. Benim şu an da kısa ya da uzun vade hedeflerim, hayallerim, amaçlarım olmasa depresyona girmediğim bir Allah'ın günü olmazdı. Bence hayatı asıl zevkli yapan bu.

Hayatı zevkli kılan da bu değil mi?
Açık konuşayım uzun vade de şunu yapacağım kısa vade de şunu diye hayal kurmasam dünya çok sıkıcı olurdu. Ben hayalimdeki oyuncu bilgisayarını almak için 2 yıl uğraştım. Alınca ne oldu ilk 4-5 ay oyunun dibine vurdum. Sonra oyunlardan sıkılıp sadece video izlemeye başladım. Daha sonra laptop almak için hayal kurdum 2 ay sonra da laptop aldım. Şu an laptop kullanıyorum. Demek istediğim birçok insan bunun bilincinde değil ama zevkli olan şey hayaline kavuşmak değil, asıl zevkli olan şey hayallerinin peşinden koşarken yaşadığın zorluklar. Benim şu an da kısa ya da uzun vade hedeflerim, hayallerim, amaçlarım olmasa depresyona girmediğim bir Allah'ın günü olmazdı. Bence hayatı asıl zevkli yapan bu.
Peki bu hayaller daha zor oldukça o kadar güzel olmuyor mu, her istediğimize kolayca erişebilsek çok daha kötü olmaz mıydı, mesela sen istediğin sistemi 2 yıl uğraşıp alıyorsun alman biri hayal bir kurmuyor onun için direk gidip alıyor, bunlar sürekli depresyonda mı?

Peki bu hayaller daha zor oldukça o kadar güzel olmuyor mu, her istediğimize kolayca erişebilsek çok daha kötü olmaz mıydı, mesela sen istediğin sistemi 2 yıl uğraşıp alıyorsun alman biri hayal bir kurmuyor onun için direk gidip alıyor, bunlar sürekli depresyonda mı?
Sadece para üzerinden örnek verdim özür dilerim. Çok güzel bir soru sordunuz. Dünyada ki insanların bir çoğu depresyonda zaten. Yaşama isteği dolu insanları araştırdığım zaman hepsinin ortak noktasının amaçlarının olduğunu gördüm. Atıyorum ki dağcı olup Makalu' nun zirvesine çıkmak istiyordur. Ya da sırf iyilik yapmak için gönüllü olarak Afrika' da insanlara yardım ediyordur ya da bisikletle dünyayı gezmek istiyordur. Bu kişiyle alakalı tamamen. Benim düşünceme göre nasıl düşünürsen öyle yaşarsın. Ben 1 yıl önceye kadar berbat bir hayatı olan insandım. Sonra bir gün ağlamak yerine çalışmaya kendime küçük hedefler koymaya başladım bunların bir kısmı parayla bir kısmı başka şeylere bağlıydı. Her neyse düşüncem değişince hayattan keyif almaya başladım. Gene aynı evde oturuyorum gene aynı markaları giyiyorum gene aynı şekilde besleniyorum maddi olarak hayatımda hemen hemen hiç bir şey değişmedi . Şu an daha mutluyum.

1+1 sonucunu bulduğumuz zaman 2+1'in sonucunun ne olduğunu merak ederiz. Çünkü daha denememişizdir. Deneme şansı varken neden 1+1 ile yetinelim ki?

Geri
Yukarı