İnsanlar neden özür dilemeyi bilmiyor?

cenesvin

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba.

Fikrinizi almak istedim. Artık çoğu insan haksızken özür dilemek yerine üste çıkmaya çalışıyor. Ağzı olan konuşuyor kimse kimseden özür dilemiyor.

Başıma bir şey gelmedi ama çevremde, toplu taşımada, dışarıda veya gezmeye çıktığımda bunu görebiliyorum. Sanki insanlar özür dilemeyi unutmuş ve her şeyin bir kavgayla son bulacağına inanıyor gibi.

Bu arada bir şey yaşamadım.

Bu çoğunlukla Türkiye için geçerli ve özür dileyenin erkekliği gidiyor. Özür dileyen erkekler yumuşak olduklarını düşünüyor. Halbuki hatalı oldukları zaman sadece özür dilerim diyerek sorunları çözebilir. O kadar aptal insanlar var ki, ya gibi sıyrılmaya çalışıyorlar.

Bu çoğunlukla Türkiye için geçerli ve özür dileyenin erkekliği gidiyor. Özür dileyen erkekler yumuşak olduklarını düşünüyor. Halbuki hatalı oldukları zaman sadece özür dilerim diyerek sorunları çözebilir. O kadar aptal insanlar var ki, ya gibi sıyrılmaya çalışıyorlar.

Aslında başlığa türkler neden özür dilemeyi bilmiyor? yazacaktım ama şimdi yanlış anlaşılır bu yüzden başım ağrımasın diye böyle yazdım. Bu arada evet aptal insan Türkiye de çok.

Özür dilemeyi kendilerini aşağılamak olarak gören çok insan var. Bu çok gereksiz ve boş bir düşünce, insanın yapısı gereği hata yapabilir ve yaptığı hataların farkında olduğunu bildirmek için özür dilemek gerekir.

Özür dilemeyi aşağılanmak olarak görüyorlarsa annesi babası hatta sülalesinin beyinlerini bir güzel yıkamak lazım.

Özür dileyince yumuşak zannediyor kendilerini davarlar.

Ne yazık ki... Aptal sürüleri yemin ederim.

Hata yaptıklarını kabul etmek istemiyorlar sanırım. Bunun yerine kendilerini haklı göstermeye çalışıp (üste çıkıp) vicdanlarını rahatlatmaya çalışıyorlar.

Kibar davrandığım için akraba çevrem bile "erkek adam kibar olmaz, sert dur biraz" gibi antika ifadeler kullanıyor.
Zamanındaki okul çevrem falan daha beter, bu yüzden şaşmamak lazım.

Kısaca toplumumuz yüzünden.

Kendimden biliyorum, ozur dilerken biraz zorlaniyorum cunku, haksiz oldugunu kabul etmek icin kendini ustun gorme hissini bastirman gerekiyor ve bu biraz zor oluyor. Ozellikle bizim halkimiz kendini hep en ustteki gibi goruyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı