İnsanlar neden tıp ve mühendislik yerine sanayi gibi kazançlı işlere yönelmiyorlar?

Bence de toplum böyle sosyal bir yalana inanacak kadar saf olamaz. Eğer toplum gerçekten bu kadar safsa ben tüm değerlere inancımı kaybederim 😃.
Sanayi ile yurt dışına gitmek neredeyse imkansızken tıp ve mühendislik gibi bölümleri okuyup iyi projeler çıkartırsan Avrupa'ya gitme imkanın var. Çoğu insan tıp ve mühendisliği ne toplum baskısıyla ne de statüsü var diye okumuyordur birçok başka sebebi vardır ama en temel sebep yurt dışına gitme imkanını en çok bu bölümlerin sağlamaları. Ayrıca insanlar sadece huzur ve mutluluk istiyor(ki bunları da Türkiye'de elde etmek zor) para birinci planda değil.

Peki internetteki forumlarda neden sanayiye giden veya hurdacı olun diye bir sürü insan yorum yazıyor bunu da çözemedim? Bu konuda bilgisi olmayan insanlar mı acaba? İnternetten sallamak kolay olsa gerek.

Peki internetteki forumlarda neden sanayiye giden veya hurdacı olun diye bir sürü insan yorum yazıyor bunu da çözemedim?
Çünkü o meslekler ayakta kalması gerekiyor. Herkes mühendis veya doktor olacak diye bir şey yok. Kimisi tamirci kimisi hurdacı kimisi tesisatçı olacak. Bir toplumda herkes nitelikli (diplomalı) iş peşinde koşarsa temel işleri yapacak kimse bulamayız. Yani kısacası kim ne olmak istiyorsa olsun. Adamın biri mühendislikle mutlu olur başka biri mobilyacı olarak mutlu olur.

Çünkü o meslekler ayakta kalması gerekiyor. Herkes mühendis veya doktor olacak diye bir şey yok. Kimisi tamirci kimisi hurdacı kimisi tesisatçı olacak. Bir toplumda herkes nitelikli (diplomalı) iş peşinde koşarsa temel işleri yapacak kimse bulamayız. Yani kısacası kim ne olmak istiyorsa olsun. Adamın biri mühendislikle mutlu olur başka biri mobilyacı olarak mutlu olur.

Bence bir işten mutlu olunmaz. Adı üstünde iş. Yani benim severek yapacağım hiçbir meslek yok.

Bence bir işten mutlu olunmaz. Adı üstünde iş. Yani benim severek yapacağım hiçbir meslek yok.
Benim var ve o da hurdacılık vs. değil🙂 İşini severek yapan insanlar zaten o sektörü geliştiren insanlar oluyorlar çoğu zaman. Çok sevdiğim bir dostum da psikoloji okuyor mesela, konu muhabbet ederken bir şekilde psikolojiye, iç dünyaya gelse kızın gözleri parlıyor, heyecandan konuşması değişiyor🙂

Benim var ve o da hurdacılık vs. değil🙂 işini severek yapan insanlar zaten o sektörü geliştiren insanlar oluyorlar çoğu zaman. Çok sevdiğim bir dostum da psikoloji okuyor mesela, konu muhabbet ederken bir şekilde psikolojiye, iç dünyaya gelse kızın gözleri parlıyor, heyecandan konuşması değişiyor🙂

Bir konuyu sevebilirsin ama iş mesleğe gelince ilk planda para ve rahatlık oluyor. Psikolojiyi çok seviyorum ama konu hakkında 50 kitap bitirmem gerekiyorsa gerek yok kalsın derim.

Her ile üniversite kafasıyla yola çıkılan bir yerde kim neden ticarete yönelsin? Sınava gireni bir yerlere alıyorlar zaten ondan sonra da okudum ben sanayide mi çalışacağım kafası ile kimse yeltenmiyor.

İş biliyor olsam ya da küçüklükte öğrenmiş olsam inan sanayiye yönelirdim. Şu an ne bilgim var ne de yatırım yapabilecek birikimim.

Mühendislerin çoğu sanayide çalışıyor zaten. Okumadan sanayiye girmek seni anca amele yapar ve seni hayvan gibi kullanırlar, gıkını çıkartamazsın. Tabii kendi işini kuracak paran varsa başka :)

Bir konuyu sevebilirsin ama iş mesleğe gelince ilk planda para ve rahatlık oluyor. Psikolojiyi çok seviyorum ama konu hakkında 50 kitap bitirmem gerekiyorsa gerek yok kalsın derim.
Çok sevmiyorsun demek ki. Kendisi Almanya'da yaşadığı için para derdi de yok rahatlık derdi de, çocukluğundan beri sürekli sevdiği alanlara gönderilmiş. O kız 50 kitabı da severek okur ben eminim ki okumuştur da. Yazdığı 30 sayfalık bi' şunu gibi bir şey vardı, müthiş zevkle anlatıyordu bana şunun hakkında, bunu anlatıyor diye. Sevilince uğraşılıyor hocam.

Geri
Yukarı