Okuyan İnsanlar Neden İşsiz?

Gelin bunu tartışalım. Senelerce para kazanmak için okuyup okulu bitirdikten sonra iş bulamamanın sebebi nedir?
İş çok çalışmak isteyene, asıl sorun senelerce okuduğu için elinde 4 yıllık veya 2 yıllık diploması olduğu için 2 bin tl asgari ücret ile çalışmak istememleri.

E o zaman evde dursunlar. Ya o ücreti beğenip çalışacaklar ya da öylece bütün gün evde oturup "iş yok" diyecekler.
Katılıyorum. Bir meselede şu okurken çalışmak insanlara zor geldiği için her yerden burs dileniyorlar. Bunun bir karşılığı olarak da işe başlar başlamaz 5.000 ila 7.000 aralığında maaş bekliyorlar.

İş isteyene her yerde var. Kimse demesin iş yok diye. Ben şimdi buradan sanayiye çıksam iş bulurum.
4 yıl okuyan arkadaş yaaa ben sanayide mi çalışacağım diyor ve insan kaynakları yönetimi yok şu yönetimi yok bu yönetimi veya masa başı iş bakmaya çabalıyor, bende 2 yıllık mezunum ve forklift operatörüyüm :) işimden memnunum.

Bence senelerce okuyup 2 bin TL almak çok az. 2 Bin TL ile aile geçindirmek ve borç ödemek. Siz düşünün.
Aile geçindirmek? 22-23 yaşında evlenmek saçmalık. Hele Türkiye gibi bir ülkede evlenmek saçmalık o yaşlarda. 20'lerin sonuna kadar çalışacaksın. İyi bir mühendis düşük maaşla başlar, 3-4 yıla o maaşını 3-4 katına çıkarır. Yaşın 27-28-29 olunca zaten iyi bir maddiyata sahip olacaksın. Ondan sonra evlenmeyi düşünebilirsin.

Çoğu firma da başlangıç için 2200 ile 2500 arası veriyor. Çok çok iyi bir firmaysa 3000 ve 3500 TL veren de biliyorum. Bu paralar öldürmez ama yaşatmaz da bu şartlarda. Tecrübe parayla satın alınamayacağı için 2-3 yıl dişinizi sıkacaksınız mühendis arkadaşlar. Bu aşamadan sonra güzel günler sizi bekliyor olacak eğer para ya da iş şartları beğenmeyip evde yatmayı tercih etmezseniz. İşsiz kalarak cebinize ne o beğenmediğiniz asgari ücret, ne de tecrübe girer.

İş isteyene her yerde var. Kimse demesin iş yok diye. Ben şimdi buradan sanayiye çıksam iş bulurum.
Vallaha bu ülkedeki işsizlik oranı seviyesini bende anlamadım gitti. Çok mu zor evde börek yapıp dışarıda seyyar satıcı olarak satmak. İnsanlar CEO olmak istediği için bu işsizlik seviyesi bu kadar yüksek. İnsanlar zora gelemiyor.

Bunun çok fazla nedeni var.

Bir kere evvela şu gerçek ki ülkemiz ekonomik anlamda Almanya gibi ülkeler seviyesinde değil. Dolayısıyla daha fazla işsizlik var.

Bireysel kaynaklı hatalar da var tabi.

Bir kesimin düşüncesi üniversite bitirsem yeter diyip, ders çalışmıyorlar, puanları düşük diye iş olmayan bölümlere gidiyorlar ve sonuç olarak çıkınca işsiz kalıyorlar.
Bir kesim, mühendislik okuyor ama atıyorum iyi bir mühendislik fakültesi 1000 puan istiyorsa adam 500 alıyor kötü yere gidiyor ama sonuçta mühendislik diyor ve mezun olunca kimse istemiyor onu. Kendini de geliştirmezse öyle kalıyor.
İyi bölümlerde okuyanların bazıları da maaş beğenmiyor.

Daha bir sürü neden sayabiliriz de şimdi tek tek yazmanın mantığı yok. Ben her zaman şunun bilincinde olmuşumdur, eğer sen kendini geliştirirsen, çalışma azmin olursa sana her yerde iş var. Maaşın da zaten iyi olur sen kendin nitelikli olursun. Ha ama ben işimi şansa bırakayım dersen sen bilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı