İnsanlar taraf tutmaya ve kutuplaşmaya neden bu kadar yatkın?

İnsanda bulunan kendini bir yere ait hissetme ihtiyacından doğduğunu düşünüyorum. Bu tutumu siyasi veyahut futbol olarak değil genel hayatın içinden gördüğüm için böyle bir konu açtım. Bu konuda beni aydınlatabilirseniz veya bu konuyla ilgili makaleler önerebilirseniz çok sevinirim.
Aynen yazdığınız gibi aidiyet duygusu. İnsan fikri yoksa bile dışarıya geri zekalı görünmemek için bir fikri varmış gibi davranır. Bir kesime, bir tarafa veya oluşuma ait olmak ister. Onun gibi düşünenler varsa onlarla gruplaşır ve "bunlarda benim gibi düşünüyor demek ki ben geri zekalı değilim" diye düşünür. Örneğin yüzde 52'lik kısım. ;)

İnsanda bulunan kendini bir yere ait hissetme ihtiyacından doğduğunu düşünüyorum. Bu tutumu siyasi veyahut futbol olarak değil genel hayatın içinden gördüğüm için böyle bir konu açtım. Bu konuda beni aydınlatabilirseniz veya bu konuyla ilgili makaleler önerebilirseniz çok sevinirim.
Sinan Canan.

Insan dogustan aydinlanmis olamayabiliyor. Cevre ve aile etkisi altinda kor insan daha da korelebilir. Taraf tutmakta veya savunmakta bir sakinca gormuyorum ama bunu abartacak derece de yapanlarda sikinti mevcut. Insanin dogal yapisin yaratici oldugunu, farklilasabilecegini farkinda olamayan insanlar kutuplasmaya yatkin oluyor.

Bu durum Turkiye ozeli ile alakali degildir. Insanlik ile alakali bir durumdur. Insanlar acik goruslu olmayabiliyor, kendisinden farkli dusunene de saldirgan olup onu dusman ilan edebiliyor. Ek olarak kitlelerin gucu diye bir olay var. Kitleler, birilerini kolaylikla dusman veya dost edebilir. Siyaset ise anlattigim olayin bir ornegidir sadece.

Aslinda bu durumu yaratan bircok sebep var ve hatta bunun uzerine 30-40 sayfalik bir makale bile yazilabilir. Insanligin evriminden, antik caglar, devletler, siyaset felsefesine kadar uzanabilecek bir konu aslina bakarsan. Ben sadece buzun gorunen tarafini anlattim sayilir.
Keki hem yiyip hem sahip olamazsınız.

İnsan doğası, Anlaşılması en zor duygu ve birikim olabilir. Sonuçta insanoğlu toplumsal bir hayvan, konuşmaya iletişim kurmaya, lidere, birlikteliğe ve dışlananlara ihtiyaç duyar ve bu kriterlerde kendine bir yer edinir. Genellikle edindikleri yer zarasızım düşüncesi, doğru şey benim düşündüğümdür şeydir düşüncesi, düynanın kendisinin etrafında döndüğünü sanması düşüncesi. bla bla. Genelde 3. şahıs gözüyle bakamayan insanlar oluyor bunlar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı