İnsanlar taraf tutmaya ve kutuplaşmaya neden bu kadar yatkın?

smoothoperator

Centipat
Daha fazla  
İnsanda bulunan kendini bir yere ait hissetme ihtiyacından doğduğunu düşünüyorum. Bu tutumu siyasi veyahut futbol olarak değil genel hayatın içinden gördüğüm için böyle bir konu açtım. Bu konuda beni aydınlatabilirseniz veya bu konuyla ilgili makaleler önerebilirseniz çok sevinirim.

İnsanda bulunan kendini bir yere ait hissetme ihtiyacından doğduğunu düşünüyorum. Bu tutumu siyasi veyahut futbol olarak değil genel hayatın içinden gördüğüm için böyle bir konu açtım. Bu konuda beni aydınlatabilirseniz veya bu konuyla ilgili makaleler önerebilirseniz çok sevinirim.

Bunları araştırmak yerine ülkemizin IQ ortalamasına bakabilirsin.

Ben de anlamıyorum bu koyu fanatikliği. Gelenek işte bunların hepsi. Annesi babası diyor şu siyasi partiyi tut, başka hiçbir partiye bakmaz bile. Annesi babası der şu senin dinin olsun, o dinden çıkmamak için araştırmaz bile.

Bence insanlar kendisiyle aynı düşüncede olan kişileri de arkalarına alıp o düşünceyi veya kendi tuttuğu tarafı devamlı savunma peşindeler. Bir yere ait olma hissini seviyorlar. Güçlü hissettiriyor onlara. Ama taraf tutarken karşı tarafın gözünden hiç bakmıyorlar. Mesela müslüman birinin yahudilik veya başka dinlerin kitaplarını okuması gayet mantıklı. Onların düşüncelerini görmeden, öğrenmeden kendi tarafını veya düşünceni savunman zor olur. Aynısı siyaset için de geçerli. Bence karşı tarafın görüşünü ve fikrini öğrenmek önemli.

Ben de anlamıyorum bu koyu fanatikliği. Gelenek işte bunların hepsi. Annesi babası diyor şu siyasi partiyi tut, başka hiçbir partiye bakmaz bile. Annesi babası der şu senin dinin olsun, o dinden çıkmamak için araştırmaz bile.

Oysa araştırsa kendi dinini daha güzel savunabilir. Bu arada isteyen istediği dini seçebilir ailenin karışacağını sanmıyorum. En azından medeni bir ailenin.

Oysa araştırsa kendi dinini daha güzel savunabilir. Bu arada isteyen istediği dini seçebilir ailenin karışacağını sanmıyorum. En azından medeni bir ailenin.
Haha. Güzel şakaymış hocam Türkiye'de dine karışmayan bir aile. Dinini sadece o dinin mensuplarından öğrenirse güzel savunur tabi.

Bu konudan muzdaribim. İnsanlara 2.Abdulhamid ve Atatürk'ü aynı anda seviyorum saygı duyuyorum desem benimle dalga geçiyorlar. Sanki atalarımı sevmek ayıp bir şeymiş gibi, Türk miletinin durumu hep böyleydi. Tarihte'de bu şekil taraf tutardık. Yani bence Türk milleti bu konularda çok başarısız. (bence düzelmez)

Bunları araştırmak yerine ülkemizin IQ ortalamasına bakabilirsin.

Bence bu konunun IQ ortalamasıyla çok alakası yok daha çok içgüdüsel gibi geliyor bana. Bir de şunu anlamadım. Ben konuyu açarken bana makale önermenizi veyahut bu konu hakkında bana fikirlerinizi belirtmenizi istemiştim. Siz çok hızlı bir şekilde kestirip atmışsınız üzüldüm açıkçası. Beni yanlış anlamayın sadece konuyu açmanızı istiyorum acaba bana farklı bir bakış açısı kazandırır mı diye.

Gelenek olarak hiç düşünmemiştim güzel bir noktaya değinmişsiniz. Bu bakış açısı üzerine farklı şeyler düşünülebilir konu hakkında.

Bence insanlar kendisiyle aynı düşüncede olan kişileri de arkalarına alıp o düşünceyi veya kendi tuttuğu tarafı devamlı savunma peşindeler. Bir yere ait olma hissini seviyorlar. Güçlü hissettiriyor onlara. Ama taraf tutarken karşı tarafın gözünden hiç bakmıyorlar. Mesela Müslüman birinin yahudilik veya başka dinlerin kitaplarını okuması gayet mantıklı. Onların düşüncelerini görmeden, öğrenmeden kendi tarafını veya düşünceni savunman zor olur. Aynısı siyaset için de geçerli. Bence karşı tarafın görüşünü ve fikrini öğrenmek önemli.

Taraf tutmak ve kutuplaşma sanki çok bizim ülkemize özel bir durummuş gibi geliyor ama gözlemlerin neticesinde yurt dışında da bu gayet olağan hayatın içinde olan bir durum. Dediklerin çok doğru din olsun siyaset olsun bu tarz konularda empati yoksunu bir toplumda yaşıyoruz maalesef. İnsanlar karşı tarafın düşüncelerini ve fikirlerini irdelemeden ve ona göre haklı sebeplerini öğrenmeden çok çabuk yargılayabiliyorlar. Bu da hızlı bir kutuplaşma doğuruyor.

Bu konudan muzdaribim. İnsanlara 2.Abdulhamid ve Atatürk'ü aynı anda seviyorum saygı duyuyorum desem benimle dalga geçiyorlar. Sanki atalarımı sevmek ayıp bir şeymiş gibi, Türk miletinin durumu hep böyleydi. Tarihte'de bu şekil taraf tutardık. Yani bence Türk milleti bu konularda çok başarısız. (bence düzelmez)

Çok doğru bir yaklaşım üstede belirttiğim gibi insanların nasıl düşündüğüne değil ne düşündüğüne bakılıyor. Bence düzelmez kısmına bende katılıyorum. İnsan olduğu sürece bu tarz durumlar olmaya devam edecek. Benim bu konularda tek düşüncem şuydu acaba hızla değişen bu dünyada daha farklı bir tutum izleyebilir miydi insanoğlu.

Bence bu konunun IQ ortalamasıyla çok alakası yok daha çok içgüdüsel gibi geliyor bana. Bir de şunu anlamadım. Ben konuyu açarken bana makale önermenizi veyahut bu konu hakkında bana fikirlerinizi belirtmenizi istemiştim. Siz çok hızlı bir şekilde kestirip atmışsınız üzüldüm açıkçası. Beni yanlış anlamayın sadece konuyu açmanızı istiyorum acaba bana farklı bir bakış açısı kazandırır mı diye.

Gelenek olarak hiç düşünmemiştim güzel bir noktaya değinmişsiniz. Bu bakış açısı üzerine farklı şeyler düşünülebilir konu hakkında.

Taraf tutmak ve kutuplaşma sanki çok bizim ülkemize özel bir durummuş gibi geliyor ama gözlemlerin neticesinde yurt dışında da bu gayet olağan hayatın içinde olan bir durum. Dediklerin çok doğru din olsun siyaset olsun bu tarz konularda empati yoksunu bir toplumda yaşıyoruz maalesef. İnsanlar karşı tarafın düşüncelerini ve fikirlerini irdelemeden ve ona göre haklı sebeplerini öğrenmeden çok çabuk yargılayabiliyorlar. Bu da hızlı bir kutuplaşma doğuruyor.

Çok doğru bir yaklaşım üstede belirttiğim gibi insanların nasıl düşündüğüne değil ne düşündüğüne bakılıyor. Bence düzelmez kısmına bende katılıyorum. İnsan olduğu sürece bu tarz durumlar olmaya devam edecek. Benim bu konularda tek düşüncem şuydu acaba hızla değişen bu dünyada daha farklı bir tutum izleyebilir miydi insanoğlu.

İçgüdüsel olarak geri zekalı oldukları için olabilir.

Insan dogustan aydinlanmis olamayabiliyor. Cevre ve aile etkisi altinda kor insan daha da korelebilir. Taraf tutmakta veya savunmakta bir sakinca gormuyorum ama bunu abartacak derece de yapanlarda sikinti mevcut. Insanin dogal yapisin yaratici oldugunu, farklilasabilecegini farkinda olamayan insanlar kutuplasmaya yatkin oluyor.

Bu durum Turkiye ozeli ile alakali degildir. Insanlik ile alakali bir durumdur. Insanlar acik goruslu olmayabiliyor, kendisinden farkli dusunene de saldirgan olup onu dusman ilan edebiliyor. Ek olarak kitlelerin gucu diye bir olay var. Kitleler, birilerini kolaylikla dusman veya dost edebilir. Siyaset ise anlattigim olayin bir ornegidir sadece.

Aslinda bu durumu yaratan bircok sebep var ve hatta bunun uzerine 30-40 sayfalik bir makale bile yazilabilir. Insanligin evriminden, antik caglar, devletler, siyaset felsefesine kadar uzanabilecek bir konu aslina bakarsan. Ben sadece buzun gorunen tarafini anlattim sayilir.

Geri
Yukarı