İnsanların "Ben yapamam." Demesi

Ribozom

Kilopat
Makaleler
1
Özellikle forumda bu insan tipi çok karşıma çıkıyor. Hatta daha demin temiz kurulumu zor bulup 1 güne kadar uzayabilen sıfırlama işlemini yapmak isteyen bir arkadaş vardı. Bu bilgisayar işlerini veya herhangi bir işi neden gözlerinde bu kadar büyütüyorlar? BIOS menüsüne girmek için hacker olmak gerekmiyor. Ya da birkaç yıl önce gittiğim kodlama kursunda klavyeyi hızlı kullanamadığı için bırakan birileri oldu. Bloklar ile yapılan derslerde güzel sonuçlar çıkaran çocuk klavye kullanamadığı için program yapamayacağı inancına kapıldı. İnsanlar neden ben yapamam diyor veya çabucak vazgeçiyorlar?

Son düzenleme:
Olur mu öyle? Sistem toplamak demek, NASA mühendisliğinin bir tık altı seviyede olmak demek. Kişi yanlışlıkla RAM'i alıp işlemci soketine sokmaya çalışıp kırınca biz suçlu oluyormuşuz.

Mücadele ruhu yok. Her şeyden korkar olmuş insanlar.
Kolu, bacağı olmayan (engelli) kişiler neler neler yapıyor. Bizim sapasağlam adam utanmasa nefes almak çok zor diyecek.

Teknolojik alet işte, ya bozarsam da duzeltemezsem düşüncesi var insanlarda. Şahsen BIOS update yapmaya çekinen insandım, gün içerisinde 7-8 defa Downgrade ve Upgrade yaptıktan sonra bu korkumu yendim. Biraz riske etmek gerekiyor bazı şeyleri aşabilmek için. Bu verdiğim çok küçük bir örnek.

Donanımsal bir konuda çekinmelerini anlayabilirim; kırar edersem diye korkuyor olabilir, ucuz şeyler değil sonuçta. Fakat yazılımsal bir konuda çekinmeleri pek de mantıklı değil. BIOS'a girmek mesela.

Ben bunun sosyal medyadan kaynaklandığını düşünüyorum.İnstagram-Facebook postları hep başarısızlık temalı yapılıyor(nedenini anlamadığım bir şekilde).İnsan çok fazla maruz kaldığı için artık o da etkileniyor bana göre.Bu yüzden instagram kullanmayı bırakmıştım.Sıkıntı bende de olabilir tabi :D

O çocuğa 20 yıldır "dokunma bozarsın" ve "çalışıyorsa kurtlama" aşılandı. Keyfine BIOS'a girmesi beklenemez. Daha önce hiç yapmadığı bir şeye cesaret edemiyor çünkü "kurtlarsa bozulur".

Bozulursa da o cihazdan bir daha alamaz, zaten o elindekini zar zor aldırmış. Bozulacağına inancı tam olduğu için riske etmek istemiyor.

Bu genelde benim gibi bilgisayardan anlayanların başına geliyor. Ben adama anlatıyorum şunu şunu yapacaksın diye, diyor ki "ben anlamıyom, ben yapamıyom" tabi ben varken niye sen yapasın. Oyun yüklemek için youtube'a "kantır sıtrayk 1.6 nasıl indirilir?" yazmaya aciz olan kimseler var. Sonra Türkiye niye gelişmiyor? Gelişmez tabi gelişmemesine şaşırmamalı.

Windows arama motoru çalışmıyor (konu)

Yabancılarda : Şunu şunu yap bunu indir, çözüldü.

Bizde : Aynı sorun bende de var 😭😭

Teknolojik alet olunca oluyor. Mesela ben laptop içini aça aça bozmuştum 😀 en azında şükürler olsun şu an yeni bilgisayar aldım.

Geri
Yukarı