İnsanların küçülmesi mümkün müdür?

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Technopat'ta neden böyle bir konu açılmamış hayret ettim. Çünkü büyük bir forum sayılır. İlk biz açalım. :)

Atomların içerisinde devasa boşluk var. Bu da atomların daha da küçülebileceği anlamına geliyor. Peki gelecekte nesne, canlı veya insanlar daha çok küçülebilecek mi? Biraz bu konuyu tartışalım.

Buna dönüşüp, öğretmenimin burnuna girip gıdıklamak isterdim. Keşke mümkün olsa.

Gri Madde.jpg

Technopat'ta neden böyle bir konu açılmamış hayret ettim. Çünkü büyük bir forum sayılır. İlk biz açalım. :)

Atomların içerisinde devasa boşluk var. Bu da atomların daha da küçülebileceği anlamına geliyor. Peki gelecekte nesne, canlı veya insanlar daha çok küçülebilecek mi? Biraz bu konuyu tartışalım.
Bu boşluklar olmazsa gezegenimizin boyu avucumuza sığacak kadar küçük oluyormuş. Elektronlar belli bir yörüngeye sahip ve atomlar arasında elektron alışverişi olabiliyor. Belki çok sayıda elektronu tek bir atoma toplayıp geri kalan atomları birleştirebiliriz. Negatif yüklü elektronlar ve pozitif yüklü protonlar birbirine çekim kuvveti uygular mı bilmem. Açıkçası çok kafam karıştı çünkü protonlar pozitif yüklü ve elektronlar negatif yüklü iken nasıl oluyor da birbirlerine yapışmıyorlar?

Bu boşluklar olmazsa gezegenimizin boyu avucumuza sığacak kadar küçük oluyormuş. Elektronlar belli bir yörüngeye sahip ve atomlar arasında elektron alışverişi olabiliyor. Belki çok sayıda elektronu tek bir atoma toplayıp geri kalan atomları birleştirebiliriz. Negatif yüklü elektronlar ve pozitif yüklü protonlar birbirine çekim kuvveti uygular mı bilmem. Açıkçası çok kafam karıştı çünkü protonlar pozitif yüklü ve elektronlar negatif yüklü iken nasıl oluyor da birbirlerine yapışmıyorlar?
Elektron çevrede, proton ve nötron merkezde bulunuyor. Yani devasa bir uzaklık olduğu için birbirinden uzakta.

Elektron çevrede, proton ve nötron merkezde bulunuyor. Yani devasa bir uzaklık olduğu için birbirinden uzakta.
Bu bana gezegenlerin yörüngesini anımsatıyor. Merkez olan devasa kütleli bir yıldız ve etrafında pek çok gezegen var. Peki proton ve nötronun merkez olduğu atomlar hareket ediyor mu?

Bu bana gezegenlerin yörüngesini anımsatıyor. Merkez olan devasa kütleli bir yıldız ve etrafında pek çok gezegen var. Peki proton ve nötronun merkez olduğu atomlar hareket ediyor mu?
Elektron aslında proton ve nötrondan farklı, bir bulut gibi düşünülebilir. Proton ve nötron ise çekirdekte duruyor.

Şimdilik "Alis harikalar Diyarında" " Gülliver'in Seyahatleri" gibi fantezik bazı çocuk filmlerinde seyredilip imrenilen bir durumdan daha öteye gidemiyor. Ama çok yakın gelecekte neler olabileceği çok kolay tahmin edilemez, bu da olabilir.

Hücreler içindeki boşluğu hücre içi ara maddeleri, atom boşluklarını ise bulutsu ve hızla dönen elektronlar bu boş hacmi doldurarak tamamlıyor. Atomda merkezkaç ve kütle çekimi kanununa göre çekirdek ve elektronlar dengede kalıp birbirlerine yapışmayan nötron, proton çekirdeğiyle elektronun bu aradaki atom boşluğu azaltılıp birbirlerine çok yaklaşması bu çok hassas dengeyi bozmaması gerekecektir. Bu denge çok bozulursa atom başka bir atoma veya yapıya, hücre de belki başka bir yapıya kolayca da evrilebilir. Bunu şu anda çok net olarak söyleyebilmek oldukça zordur. Ama yakın gelecekte mutlaka küçültme, büyütme makinesi, zaman makinesi, vb. akıl dışı makineleri görebileceğiz. Buna inanıyorum. Çünkü 1985 'de kurgulanıp beyaz perdeye aktarılan ve büyük ilgiyle izlenen "Geleceğe Dönüş" filmindeki birçok bilim-kurgusal materyalin günümüzde gerçek olabildiğini (uçan kaykaylar gibi) şimdilerde görebildik. Bu ayni durum çok yakın gelecekte neden olmasın? Kolay gelsin.

Farklı yüklere sahip iki atomu yaklaştırdığımızda bile elektronlar protonlara doğru hareket eğilimine giriyorlar. Aradaki mesafe ise aynı atomun içerisindeki protonla olan mesafeden çok daha fazla. Sizin açıklamanızla kütlesel çekim kuvveti bir nevi etkisini yitiriyor çünkü farklı atomlar arasında bir atomun içerisinde bulunandan daha fazla mesafe var. Dolayısıyla bu devasa uzaklıklarda elektronlar çekme-itme kabiliyetini yitiriyor olmalı. Bu durumda kütlesel çekim olmamalı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı