Insanlarla Konuşacak Konu Bulamıyorum

Aleksitimi diye bir şey var. Bakmanı öneririm.
Konudaki kişinin sorunu bende de var. Dediğiniz kelimeyi araştırıp biraz düşündüm. Duygu körlüğü diyor. Bu aleksitimi denen şeyde duygu ile ilgili hiçbir şey olmaması mı? Yoksa biraz azalması da bunun içine giriyor mu? Ben de kendimde duygumun çok az olduğunu düşündüğüm için soruyorum. Kafam aşırı karışık.

Biraz daha araştırdım ve alektisimi denen şey bende yokmuş. Konuyu takip edeceğim. Belki ben de çözerim bu sorunu :).

Son düzenleme:
Konudaki kişinin sorunu bende de var. Dediğiniz kelimeyi araştırıp biraz düşündüm. Duygu körlüğü diyor. Bu aleksitimi denen şeyde duygu ile ilgili hiçbir şey olmaması mı? Yoksa biraz azalması da bunun içine giriyor mu? Ben de kendimde duygumun çok az olduğunu düşündüğüm için soruyorum. Kafam aşırı karışık.

Biraz daha araştırdım ve alektisimi denen şey bende yokmuş. Konuyu takip edeceğim. Belki ben de çözerim bu sorunu :).

Duygu yoksunluğundan ziyade var olan duyguları tanımlayamamaktır. Ekşisözlük’ de gördüğüm bir entry çok iyi anlatıyor aslında:

“”garip bir şekilde olumsuz duygulardan (sinir, öfke v.b) yana çok fazla sıkıntı yaşatmayan fakat olumlu (duygusallık, mutluluk, romantizm ) gibi konularda yapacak verecek bir reaksiyon bulamayıp yalnızca sırıttıran birine dönüştüren garip bir rahatsızlıktır.

özellikle çiftlerde bu rahatsızlığı olan taraf hem kendini hem de karşı tarafı bir hayli yıpratıyor. kendimden örnek verecek olursam eğer; güzel yemek yapıyordu mutlu oluyordum ama karşılığında "beğenmedin mi ?" hayır diyorum "güzel, son derece lezzetli " ee neden tepki vermiyorsun ? gibi bir soruyla karşılaşıyorum. insan bilmediği şey konusunda nasıl tepki verebilir ki ? beni sevmiyorsun diyordu, fakat seviyordum ben onu. göstermiyorsun sevgini diyor bilmiyorum ki nasıl gösterilir. bir keresinde o kadar çok mutlu olmuştum ki ağlamıştım mesela belki de duygular konusunda eşik değeri yüksek olduğu için algı daha geç geliyor da olabilir (*:tez konusu olabilir). garip bir yetersizlik. zor durumda bırakıyor insanı.””

Kendimi bildim bileli, kesinlikle sıfır duyguya sahibim diyemem. Hatta günümün tamamını müzik, hayal ile geçiririm. Ama duygularım harbiden de bana tanımlayamadığım bir enerji yumağı olarak gelmişti. Sözlü müziklerden ziyade vaporwave gibi veya anime müzikleri gibi duygunun büyük oranda sesle iletildiği müzikleri dinleyip geri kalanından rahatsız bile oldum.

Sıfır sosyal hayat bir kenara, insanın kendi ailesine bile tek gram duygu hissetmeyip, pişmanlığa sürükleyen bir durum bu.

Online Alexithymia Questionnaire

Ekşideki diğer entrylerin de okunmasını öneririm merak eden için.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı