Çözüldü Instagram hikaye paylaşımında çözünürlük bozulması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Quarced

Kilopat
Yer
Trabzon, Yomra
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, bugün Ramazan Bayramı. Hepinizin bayramı mübarek olsun. Bayram için Photoshop'ta kendi elimle, 1920x1080 bir resim hazırladım ve bunu Instagram hikayesinde paylaşmaya karar verdim. Ama gel gör ki çözünürlükte sıkıntı çıkıyor ve Android de farklı, iPhone da farklı, bilgisayarda farklı gözüküyor fotoğraf. Ondan sonra telefonun orjinal çözünürlüğü ile paylaşmayı denedim (1280x720) fakat yine bir değişiklik yok. Yok mudur bunun bir ayarı? Ortada kaldım... Durum aşağıdaki gibi, gördüğünüz üzere paylaşınca yukarıdaki ve aşağıdaki şerit kalkıyor. Sebebini aşağıdaki sistem çubuğu olarak düşünebilirsiniz fakat iPhone ve bilgisayarda da aynı gözüküyor dediğim gibi...

Screenshot_20210513-062645.png
Arkaplan tamamen ortalandı.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
1920x1080 ya da 18:9 ekranların boyutuna alttaki bar dahil. Yani o çözünürlük alttaki tuşlar dahil ölçülüyor ve bir kısmını o bar kaplıyor. Haliyle instagram uygulaması barlı, barsız, ince barlı, kalın barlı, şeffaf barlı vs. diye giden, her telefon üreticisinde farklı olan yapıya karşı android tarafında telefona özel uygulama yapmıyor. Tüm android cihazlar için aynı uygulama piyasaya sürülüyor. Paylaştığın resim herkeste farklı gözükecektir.
Gayet normal. Sosyal medya siteleri hızlı tüketim adına verileri oldukça düşürürler ki insanlar hızlıca izleyip diğerine beklemeden geçebilsin. 3 MB’lik resmi Whatsapp’tan attığımızda 130 KB oluyor, benzer şekilde.

Bu arada yanlış anlamış olabilirsiniz diye tekrar söylüyorum, kusurum varsa affola. Derdim bulanıklık değil, netliğinden gayet memnunum. Sorum şu: normalde fotoğrafta çerçeve var gördüğünüz üzere ama paylaşınca neden üstteki ve alttaki çubuk (çerçeve) neden görünmüyor? Bunun sebebi farkı olmalı...

1920x1080 ya da 18:9 ekranların boyutuna alttaki bar dahil. Yani o çözünürlük alttaki tuşlar dahil ölçülüyor ve bir kısmını o bar kaplıyor. Haliyle instagram uygulaması barlı, barsız, ince barlı, kalın barlı, şeffaf barlı vs. diye giden, her telefon üreticisinde farklı olan yapıya karşı android tarafında telefona özel uygulama yapmıyor. Tüm android cihazlar için aynı uygulama piyasaya sürülüyor. Paylaştığın resim herkeste farklı gözükecektir.

Çözüm

Geri
Yukarı