Instagram sahte hesap açıp başkalarının fotoğraflarını kullanmak yasal mıdır?

Kapısı açık olan eve kapının önünden geçen bakıyor işte kapıyı da boşuna koymamişlar içeri girmesin istiyorsan kapayabilirsin.
İyi ki senin ahlak sistemine kurulmamış sistem diyecektim ama son zamanlar aklıma geldi Türkiye için. Ek olarak çıplak fotoğrafı önce isteyerek internete yükletip sildirme hakkım bile var. Bir gün bilinçli birine yanlış yaparsan ödeyeceğin tazminat ve suça göre hapis cezası hakkında bilgi sahibi ol, Türkiye'de olmasaydın muhtemelen şu an linç yiyor olurdun.

Fan hesapları izin aldığı için duruyor, şikayet edildiklerinde kapatılması xxx bilmem ne sulh mahkemesi kararınca diyerek 10 dakikada kapatılıyor.

İyi ki senin ahlak sistemine kurulmamış sistem diyecektim ama son zamanlar aklıma geldi Türkiye için. Ek olarak çıplak fotoğrafı önce isteyerek internete yükletip sildirme hakkım bile var. Bir gün bilinçli birine yanlış yaparsan ödeyeceğin tazminat ve suça göre hapis cezası hakkında bilgi sahibi ol, Türkiye'de olmasaydın muhtemelen şu an linç yiyor olurdun.

Fan hesapları izin aldığı için duruyor, şikayet edildiklerinde kapatılması XXX bilmem ne sulh mahkemesi kararınca diyerek 10 dakikada kapatılıyor.

Sizce Instagram o herkese açık ibaresini boşuna mı koydu bilemiyorum ben böyle düşünüyorum resmini kullanmaktan rahatsız olacak biri onu kapatırsa o zaman suç sayilmasi daha doğru geliyor.

Sizce Instagram o herkese açık ibaresini boşuna mı koydu bilemiyorum ben böyle düşünüyorum resmini kullanmaktan rahatsız olacak biri onu kapatırsa o zaman suç sayilmasi daha doğru geliyor.

Hocam aşağıdaki anayasal maddelere bakmak istersen. Bunlar bu meslekle alakalı olmayan bir insanin bulduğu birer madde. Bir avukat 5-6 farkli konudan bu durumu ilerletebilir. Başkasına ait bir fotografi alamazsın; suç! Internetde ise indirebilirim; diyemezsin. Ceza yaptirimlari haricinde; benim onurumu zedeledi diyerekte senin mal varliginin belli bir oraninda tazminat davasi dahi acabilir. Okulda çok fazla emsal karar gördük. Basite indirgemeyin şu tarz şeyleri. Sabıka kaydı ile hayatınız kayar iki gün sonra...

Özel hayatın gizliliğini ihlâl
MADDE 134. - (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlâl edilmesi hâlinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

(2) Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Fiilin basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, ceza yarı oranında artırılır.

Kişisel verilerin kaydedilmesi
MADDE 135. - (1) Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Kişilerin siyasî, felsefî veya dinî görüşlerine, ırkî kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlâkî eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgileri kişisel veri olarak kaydeden kimse, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

Ben de dolandırıyor demedim zaten ama sonuçta resmini kullanıyor.
İzin almadan kullanan hesapları şikayet etmek kişinin hakkıdır. Çoğu ünlü, fan sayfalarının kötü niyetle açılmadığını bildiğinden hakkında şikayette bulunmuyor. Ayrıca konu sahibine mesaj yollanmış ve kaldırılması talep edilmiş. Üstüne üstlük burada sahte isim kullanılıyor.

Sahte isim ve başkasının fotoğrafını kullanmanın tek bir mantıklı sebebi var mı? Stalk hesabı olacaksa isim koyma, resim koyma arkadaş.

Yeni konular

Geri
Yukarı