Instagram üzerinden alınan krem için icra gelir mi?

Demonce

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba, annem Trendyol'da tanesi 129 TL'ye satılan kremi Instagram'da 3 tanesi 239 TL'den almış. Fakat benim dikkatimi çektiği için güvenilir olup olmadığını sordum. Bilmediğini söyleyince size sormak geldi. Olay şu ki ŞikayetVar üzerinde insanlar sosyal medyadan aldıkları kremin gelmediğini ve satıcının ürünün geldiğini söyleyip icrada bulunacaklarını yazmasıydı. Ürünün Instagram hesabını burada paylaşmam kurallara uygun mu bilmiyorum fakat bir siteye yönlendiriyor. Annem satın alımı oradan yapmış. Sadece isim soy isim, adres ve telefon numarasını girerek siparişi vermiş. Fakat aynı Instagram hesabının sitesine tıklamama rağmen mobilde farklı form çıkıyor bilgisayarda farklı form. Ne yapmam gerekiyor? Gerçekten icra gibi bir olay olacak mı? Yardımcı olursanız sevinirim. Bana kalırsa site zaten buram buram dolandırıcılık kokuyor.

Dosya Ekleri

• 1660024006837.png
    1660024006837.png
    19,4 KB · Görüntüleme: 66
  • 1660024182625.png
    1660024182625.png
    120,6 KB · Görüntüleme: 69
Son düzenleyen: Moderatör:
Dolandırıcı. İtibar etmeyin. Böyle bir şey olsa, herkes herkesin evine icra gönderir. Adres, isim, soy isim bilmek yeterli olur. Mesela kargoya verdiyse takip no nerde, kargonun işlemleri nerde, size gönderilmiş bilgilendirme mesajı nerde, teslim edilemediğine dair uyarı nerde?

Dolandırıcı olduğunu anladım eğer kargo gelirse iade edeceğim. Fakat icra mesajları atarlarsa ne yapmam gerekiyor.

Kapıda ödeme yöntemiyle mi alınmış yoksa kredi kartı ile mi alınmış? Her nasıl alınırsa alınsın satıcı ürünü sizin aldığınızı belirtiyorsa bunu ispatlamakla mükelleftir. Anneniz isim soy isim tc ve adres bilgilerini verdiyse ilamsız şekilde icra takibi yapılabilir. (İlamsız icra takibi herhangi bir kişinin herhangi bir kişiye karşı dayanaksız ve sebepsiz olarak açabildiği bir icra takip türü olup ödeme emrinin kişiye tebliğinden itibaren 7 gün içinde itiraz edebileceğeiniz bir takip türüdür). Bu sebeple herhangi bir takiple karşılaşırsanız panik olmayın. Dolandırıcılar tarafından sık kullanılan bir yöntemdir. Kişinin bilgilerini elde edip icra takibi başlatmak ve kişinin bu takibe itirazı kaçırmasını sağlamak temel amaçtır. Sonrasında dava vs ile uğraşmak gerekir.​

Kozmetik veya medikal ürün kremin orijinalliği bile tartışılırken gidip o sayfalardan sipariş verilmesi bana ilginç geldi doğrusu.

Kapıda ödeme yöntemiyle mi alınmış yoksa kredi kartı ile mi alınmış? Her nasıl alınırsa alınsın satıcı ürünü sizin aldığınızı belirtiyorsa bunu ispatlamakla mükelleftir. Anneniz isim soy isim tc ve adres bilgilerini verdiyse ilamsız şekilde icra takibi yapılabilir. (İlamsız icra takibi herhangi bir kişinin herhangi bir kişiye karşı dayanaksız ve sebepsiz olarak açabildiği bir icra takip türü olup ödeme emrinin kişiye tebliğinden itibaren 7 gün içinde itiraz edebileceğeiniz bir takip türüdür). Bu sebeple herhangi bir takiple karşılaşırsanız panik olmayın. Dolandırıcılar tarafından sık kullanılan bir yöntemdir. Kişinin bilgilerini elde edip icra takibi başlatmak ve kişinin bu takibe itirazı kaçırmasını sağlamak temel amaçtır. Sonrasında dava vs ile uğraşmak gerekir.​
Kapıda ödeme yöntemiyle alındı. Annem TC'sini vermediğini söylemiyor. İlamsız icra takibinin açıldığından nasıl emin olacağım ? Yani mesaj da söyledikleri gibi böyle bir şeyin olup olmadığını. Ve nasıl itiraz edeceğim.

Kozmetik veya medikal ürün kremin orijinalliği bile tartışılırken gidip o sayfalardan sipariş verilmesi bana ilginç geldi doğrusu.
Haklısınız hocam fakat ucuz diye oradan sipariş vermiş benim yapabileceğim bir şey yok. Keşke sipariş verirken söyleseymiş almasına izin vermezdim fakat haberim yoktu.

Kapıda ödeme yöntemiyle alındı. Annem TC'sini vermediğini söylemiyor. İlamsız icra takibinin açıldığından nasıl emin olacağım ? Yani mesaj da söyledikleri gibi böyle bir şeyin olup olmadığını. Ve nasıl itiraz edeceğim.
E-devletiniz üzerinden veya vatandaş portaldan hakkınızda açılmış tüm dosya ve icra takiplerini görebilirsiniz. Usul olarak hakkında takip açılan kişiye tebligat gönderilir ve tebligatın kendisine ulaşmasından itibaren 7 gün içerisinde icra takibinin açıldığı icra takibine (Borcun tamamı, faizi, vekalet ücreti ve tüm ferilerine) itiraz edebilirsiniz. Yapılan itiraz takibi durdurur ve takip durduktan sonra karşı tarafın alacağını ispat etmesi için dava açması gerekir.

Ancak verilen adres ikamet adresi ise ve postacı geldiğinde sizi evde bulamazsa tebligatı muhtara bırakma durumu söz konusu olabiliyor. Bu durumda tebligat muhtara bile bırakılsa sizin 7 günlük süreniz başlamış oluyor. Bu sebepten muhtar ile iletişime geçip telefon numaranızı bırakın ve tebligat gelmesi halinde size haber vermesini isteyiniz. e-devlet üzerinden günlük olarak da bir süre takip etmeyi ihmal etmeyiniz.​

Yeni konular

Geri
Yukarı