Intel 10200H 99 dereceyi görüyor

Turbo Boost'u tamamen kapatmasına gerek yok zaten. Kademesini azalttığında frekanstan ödün verecek ama sıcaklık stabil hale gelecek. Zaten Intel işlemcilerde sıcaklığı arttıran Turbo Boost. Örnek vermek gerekirse ağabeyimin Casper marka laptopunda ısınmadan ötürü işlemci frekans kısıyordu Valorant'ta. Dediğim işlemi uyguladık. 100 FPS'den 80 90'a düştü ancak FPS ve sıcaklık sabit hale geldi.
Her oyun ayni oranda etkilenmez ve o kadr para verip aldigin laptopu insan gibi kullanamamak da koyar biraz insana kardesim.

Merhaba, undervolt uygulamak istemiyorsan sana kesin çözümü söyleyeyim. Windows Turbo Boost kapatma diye araştır. İşlemcinin Turbo Boost özelliğinin Windows da gizli ayarı var. Bunu bazı işlemler ile gizliden çıkarıyorsun. Turbo Boost ayarından aynı güç planları gibi agresif dengeli gibi modları var. Oradan kendine göre kısıyorsun ve işlemcin hiç ısınmıyor.

Zaten konu başında soyledim o modu denedim FPS düşüşü oluyor ben FPS kaybi cok fazla yasamadan sicaklik sorununun çözmeye çalışıyorum. Turbo boost'u 30 a cektik yani 3ghz suanlik bir sorun yok cok ısı değerleri iyi.
Turbo Boost'da kullanamayacaksan ne anlami kaldi o islemcinin. Bence kaliteli bir PCM TIM ile sicaklik sorunu cozulebilir.
biraz daha açar mısın ?

Son düzenleme:
Zaten konu başında soyledim o modu denedim FPS düşüşü oluyor ben FPS kaybi cok fazla yasamadan sicaklik sorununun çözmeye çalışıyorum. Turbo boost'u 30 a cektik yani 3ghz suanlik bir sorun yok cok ısı değerleri iyi.

biraz daha açar mısın ?
Kaliteli bir termal pad veya macun ile cozersin sicaklik sorununu.

Merhaba, undervolt uygulamak istemiyorsan sana kesin çözümü söyleyeyim. Windows turbo boost kapatma diye araştır. İşlemcinin turbo boost özelliğinin Windows da gizli ayarı var. Bunu bazı işlemler ile gizliden çıkarıyorsun. Turbo boost ayarından aynı güç planları gibi agresif dengeli gibi modları var. Oradan kendine göre kısıyorsun ve işlemcin hiç ısınmıyor.
Turboyu kapattığında performans çok düşer. Arkadaş UV de yapmış fakat etki etmemiş. Şimdilik maksimum Turbo frekansını düşürdü, böyle idare ediyor.

Turbo'yu kapattığında performans çok düşer. Arkadaş UV de yapmış fakat etki etmemiş. Şimdilik maksimum Turbo frekansını düşürdü, böyle idare ediyor.

Sanırım sorunu çözdüm gibi. Tekrardan söktüm PC'yi fan girişleri bayağı tozlanmış dikkat etmemiştim kalıp şeklinde duruyordu temizledim macunu tekrar sürdüm nokta şeklinde. Yarım saat GTA V oynadım değerler bu şekilde sence normal midir? 93 95 dereceleri görmüş Max ama MSI Afterburner'da 85 derece civarlarında oynadım hep nadir 90'lara çıkıp hemen iniyordu.
Şuan boşta 57 60 derece aralarında gidiyor.

Dosya Ekleri

• thrr.jpg
    thrr.jpg
    57,5 KB · Görüntüleme: 24
Sanırım sorunu çözdüm gibi. Tekrardan söktüm PC'yi fan girişleri bayağı tozlanmış dikkat etmemiştim kalıp şeklinde duruyordu temizledim macunu tekrar sürdüm nokta şeklinde. Yarım saat GTA V oynadım değerler bu şekilde sence normal midir? 93 95 dereceleri görmüş Max ama MSI Afterburner'da 85 derece civarlarında oynadım hep nadir 90'lara çıkıp hemen iniyordu.
Şuan boşta 57 60 derece aralarında gidiyor.
Normal diyebiliriz hocam.

Geri
Yukarı