Intel 11. nesil neden alınmamalı?

Çok yüzeysel ve mantıksız bir karşılaştırma. Isı dengesi sağlandıktan sonra NM değerinin pek bir anlamı yok ve Intel bu konuda gayet iyi.

Bu konuya bakarsanız 11700K testte 5800X'e göre 18 derece daha soğuk çalışmış.

11900K'nın alınmasını ben de mantıklı bulmuyorum ancak 11700K, 11600K gibi işlemciler alınabilir. Tüketiciyim ben, bana ne nm'den, transistör arası mesafeden, önbellekten? Ben verdiği performansa bakarım, cüzdanıma zararına bakarım.

Firmaların paylaştığı TDP'leri kaale alma. Düşük göstermek için ellerinden geleni yapıyor ikisi de. 10900K gücü kana kana içiyordu, 11900K'da çok farklı olmayacaktır. Bu yüzden de cayır cayır yanacaktır tabi ama 11700K için aynısını söyleyemeyiz.

Çekirdek kısmında ise i9'la Ryzen 9'u kıyaslamışsın ve Ryzen'i öne atmışsın ama i5 ve i7 çekirdek olarak Ryzen rakiplerinin gerisinde değiller.

Tüketiciyim ben, bana ne nm'den, transistör arası mesafeden, önbellekten? Ben verdiği performansa bakarım, cüzdanıma zararına bakarım.

Kesinlikle. Bugün firmaların paylaştığı ne TDP ne de nm değerlerine kalınmamalı. Ki işlemcilerde tonla faktör var arkadaşlar, hiçbiri diğerinden bağımsız da değil.

Ben 5 sene önce 6700K aldım ve hala kullanıyorum, hala render yapıyorum. Aynı şekilde, bugün Ryzen de alsan Intel de alsan uzun ömürlü olacak. Bu tamemen senin bütçene bağlı bir durum.

Hangisi bütçene uyuyorsa, onu alırsın. Şimdi Intel, i7 ve i5 serisini muadil Ryzen'lara göre ucuz konumlandırırsa, insanlara önermeyecek misiniz? Hatırlatırım, Ryzen 5 serisi 50 Dolar zam ile geldi. Intel buna karşılık 50 Dolar indirim yapsa, arada 100 Dolarlık fark olacak. Hafife atılmayacak bir fark bu.

Bu konularda aşırı bilgi sahibi olduğumu söylersem yanlış olur fakat nitekim son kullanıcının bakacağı şey genelde testler olacaktır. 10400F 14nm iken 3600 7nm evet fakat 3200 mhz ram kullanıldığı taktirde 10400F'in 3600'ü rahatça geçebiliyor olması (Oyun açısından) ve benimde sistem toplama amacımın oyun oynama amacıyla olması ve ikisi arasında Türkiye şartlarında 400 500 lira fark olmasıyla birlikte benim Intel seçmem bu dünyada yapacağım en doğru hareketlerden biri falan olabilir mesela..

11. nesil için ise çıktıktan sonra konuşulur..
Bir de ısı değerlerine bakarsanız 10400 3600'ün yanında buzdolabı gibi hemde adi intel soğutucuya rağmen, e nerde kaldı 7 nm ?

Hatırlatırım, Ryzen 5 serisi 50 Dolar zam ile geldi. Intel buna karşılık 50 Dolar indirim yapsa, arada 100 Dolarlık fark olacak. Hafife atılmayacak bir fark bu.
5600X ve 10600K fiyat olarak aynı değil mi? Zam Ryzen 7 ve 9 için geldi diye biliyorum. AMD mutlak zaferini ilan etti, şovunu yaptı o zamla.

Hocam burada "paint" ile çizerek "transistörlerin gate" kısımları neresi gösterir misiniz? Merakımdan soruyorum.
e8e100d2-f0ba-43bd-8c84-e006c018afbf.jpg
Hocam bu çizdiğim bölgeler oluyor dediğiniz yer. Tabi Intel kendi işlemcilerini kendi ürettiği için transistörleri arasındaki mesafe de haliyle farklı oluyor. Artı olarak TSMC FinFet transistör tipi kullandığı için transistörler boyut olarak daha ufak oluyorlar ve böylece elektron geçişi daha kolay oluyor anladığım kadarıyla (yanlışım olduysa düzeltilsin.)
Tabi nm denilen kavram firmaların pazarlama stratejisinden oluşmakta. Görüldüğü üzere Intel'in 14 nm'lik transistörü TSMC'nin 7 nm transistörüyle aynı mesafede nerdeyse. Ayrıca Intel 10 yıldır geliştirdiği mimariyi üstüne ekleye ekleye piyasaya koyduğu için belki -eski mimariden dolayıdır- ısınma ve güç tüketimi fazla oluyor anladığım kadarıyla.

1614014331831.png

Burda işlemci üreticilerinin ürettiği transistörlerinin boyutları yer almakta. (14 nm süreci için.)

Yeni konular

Geri
Yukarı